Trwa ładowanie...

Dzień Wagarowicza – jak go obchodzić, by sobie nie zaszkodzić?

 Agnieszka Gotówka
30.03.2021 14:23
Dzień Wagarowicza – jak go obchodzić, by sobie nie zaszkodzić?
Dzień Wagarowicza – jak go obchodzić, by sobie nie zaszkodzić? (gettyimages)

Dzień wagarowicza wzbudza wiele emocji wśród uczniów, nauczycieli i rodziców. Tego dnia tradycją stało się wagarowanie, a więc opuszczanie zajęć w szkole. Przeczytajcie, jak to nieformalne święto zmieniało się na przestrzeni lat.

spis treści

Tradycyjnie Dzień Wagarowicza obchodzony jest pierwszego dnia wiosny, czyli 21 marca. Wiadomo, że świętuje się go w całej Polsce oraz w niektórych regionach na Litwie. Trudno jednk jednoznacznie wskazać moment, w którym zaczęto opuszczać mury szkolne tego dnia. Zwyczaj ten obowiązywał na pewno w latach 80. i 90. XX wieku.

Czym współczesne nastolatki różnią się od dzieciaków z lat 90-tych?
Czym współczesne nastolatki różnią się od dzieciaków z lat 90-tych? [6 zdjęć]

W ciągu 20 lat w świecie technologii i gadżetów zmieniło się prawie wszystko. W latach 90. muzykę nagrywało

zobacz galerię

1. Jak spędzić Dzień Wagarowicza?

Zobacz film: "Jak możesz pomóc maluchowi odnaleźć się w nowym środowisku?"

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu wagarowicze za nieobecność na zajęciach musieli ponieść surowe konsekwencje. Byli jednak i tacy nauczyciele, którzy rozumieli ideę tego święta. Pozwalali wówczas uczniom zamiast w klasie, siedzieć na boisku lub razem wychodzili do parku lub do lasu.

Jakie konsekwencje prawne mogą spotkać rodziców dzieci, które wagarują?
Jakie konsekwencje prawne mogą spotkać rodziców dzieci, które wagarują?

Zgodnie z polskim prawem, nauka jest jest obowiązkowa do 18. roku życia. Obowiązek szkolny wynika z

przeczytaj artykuł

W Dniu Wagarowicza dochodziło też do klasowych rozłamów. Nie zawsze uczniowie byli solidarni. Nie każdy chciał uciekać z lekcji, bojąc się o reakcję rodziców lub obniżenie oceny z zachowania. W ten sposób część klasy zostawała, cześć – wychodziła ze szkoły.

Obecnie w obliczu wielu problemów, z jakimi zmaga się młodzież, nauczyciele w Dniu Wagarowicza rezygnują z prowadzenia lekcji lub organizują je w taki sposób, by miały nieszablonową formę. Dyrektorzy zapraszają też uczniów wszystkich klas do wspólnej zabawy: pierwszego dnia wiosny organizowane są zawody sportowe lub szkolne festyny z ciekawymi konkursami. Popularne są też wycieczki lub wyjścia do kina lub do teatru. Wszystko po to, by jak najmniejsza liczba uczniów wagarowała.

Lista lektur na rok szkolny 2020/2021 dla klas 1-3
Lista lektur na rok szkolny 2020/2021 dla klas 1-3

Rok szkolny 2020/2021 nie należy do najłatwiejszych. Pandemia mocno daje się we znaki nie tylko dorosłym,

przeczytaj artykuł

2. Wagary. Czy jest się czym martwić?

Zdecydowana większość uczniów co najmniej raz w swojej szkolnej karierze poszła na wagary. Najczęściej ucieka się z ostatniej lekcji, rzadziej urywa na cały dzień. Jeśli taka sytuacja zdarza się sporadycznie, nie ma powodów do obaw. Warto porozmawiać z dzieckiem i zapytać je, dlaczego zdecydowało się opuścić zajęcia. Może była to jedynie chęć spróbowania czegoś nowego, zaznania przygody, jednak równie dobrze wagary mogą stanowić sygnał alarmowy, że w szkole dzieje się coś niepokojącego (np. dziecku dokuczają rówieśnicy lub nie radzi sobie z jakimś przedmiotem).

Rzucił gry komputerowe i zaczął rozwiązywać zadania matematyczne. Jest lepszy od starszych kolegów
Rzucił gry komputerowe i zaczął rozwiązywać zadania matematyczne. Jest lepszy od starszych kolegów

12-letni chłopiec zamienił gry komputerowe na zadania matematyczne online. Mały geniusz rozwiązał 124

przeczytaj artykuł

Częste opuszczanie lekcji przez dziecko to początek wielu problemów. Uczeń ma zaległości w szkole, musi wiele nadrobić. Pojawia się też konflikt w rodzinie. Dziecko może spodziewać się surowej kary, która będzie wiązała się z zabraniem przywilejów, np. możliwością gry na komputerze. Kiedy dziecko wagaruje, warto szybko interweniować. Pomóc może kontakt z wychowawcą i szkolnym pedagogiem oraz szczera rozmowa z dzieckiem.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze