Trwa ładowanie...

Dziecko w ogrodzie – czego unikać?

Avatar placeholder
18.08.2021 00:03
Warto zadbać o bezpieczną przestrzeń do zabawy dla dziecka w ogrodzie.
Warto zadbać o bezpieczną przestrzeń do zabawy dla dziecka w ogrodzie. (Adobe Stock)

Ogród to miejsce, w którym możesz komfortowo wypoczywać lub spędzać aktywnie czas z całą rodziną. W ogrodzie możesz oderwać się od problemów dnia codziennego. Co jednak w sytuacji, kiedy zielone miejsce jest używane także przez najmłodszych lokatorów? Dowiedz się, jak urządzić miejsce do rekreacji, kiedy Twoje dziecko w ogrodzie spędza większość swojego czasu. Sprawdź, jakie rośliny z powodzeniem możesz wykorzystać, na jakie wyposażenie się zdecydować oraz czego definitywnie unikać, aby dziecko było bezpieczne podczas zabawy.

spis treści

1. Rośliny i dziecko w ogrodzie – o czym pamiętać?

Jeśli Twoje dziecko w ogrodzie spędza znacznie więcej czasu niż w domu, spraw, aby było to miejsce bezpieczne i komfortowe do zabawy oraz wypoczynku. Nie wiesz, jakie rośliny będą najlepsze do zielonego zakątka dla Twojego dziecka? Zdecyduj się na krzewy, które są w pełni bezpieczne dla zdrowia, takie jak: dereń, oczar, hortensja lub porzeczki.

Twoja pociecha lubi kolorowe kwiaty? Wybierz fiołka ogrodowego, poziomki, a nawet miętę czekoladową, które nie tylko są całkowicie bezpieczne dla dziecka, ale także dają smaczne owoce w okresie kwitnienia.

Zobacz film: "Do czego służy szuflada pod piekarnikiem?"

Weź pod uwagę także możliwość posadzenia drzewa w ogrodzie, które wygeneruje nie tylko nieco cienia, ale może stanowić dobrą podstawę do stworzenia huśtawki. Na Twoją uwagę zasługują takie drzewa, jak: dąb, lipa, sosna lub modrzew. Pamiętaj jednak, że drzewa rosną dość długo, dlatego lepiej zainwestuj w nieco większe sadzonki.

Jakie rośliny mogą być niebezpieczne, kiedy spotka się z nimi Twoje dziecko? W ogrodzie kategorycznie nie stosuj takich roślin, jak: dzika róża, śliwa tarnina, kalina koralowa oraz lulek czarny.

To tylko niektóre rośliny, które mogą być groźne dla zdrowia, a nawet życia dziecka. Jedne kuszą pięknymi owocami, które są jednak trujące, a inne posiadają liczne kolce. Unikaj także leszczyny i olchy, gdyż te rośliny mogą wywoływać uczulenia i powodować wysypki skórne.

10 pomysłów na zabawy na świeżym powietrzu
10 pomysłów na zabawy na świeżym powietrzu

10 pomysłów na zabawy na świeżym powietrzu to nasze podpowiedzi, któe polecamy wykorzystać, kiedy będziecie

przeczytaj artykuł

2. Wyposażenie ogrodu – jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka?

Zwracaj uwagę na to, w jaki sposób wykonane zostało ogrodzenie Twojego ogródka. Najlepiej będzie, jeśli zastosujesz betonowe osłony lub aluminiowy płot pozbawiony ostrych elementów, którymi dziecko mogłoby się skaleczyć. Unikaj także niebezpiecznych zabawek bez zabezpieczeń, takich jak starodawne huśtawki lub karuzele nieposiadające nawet uchwytów zabezpieczających.

Co do samego wyposażania ogrodu – schowaj wszelkie sprzęty, które służą Ci do pielęgnacji trawników i krzewów. Nożyce, kosiarki i inne elementy to niebezpieczne przedmioty, którymi Twoje dziecko może zrobić sobie krzywdę. Nigdy nie zostawiaj na ziemi metalowych prętów oraz wystających elementów, na których dziecko w ogrodzie mogłoby się potknąć podczas zabawy.

Śpią na dworze nawet w mróz, czyli skandynawski sposób na zdrowie
Śpią na dworze nawet w mróz, czyli skandynawski sposób na zdrowie

Skandynawowie słyną ze specyficznego wychowywania dzieci. Nikogo nie dziwi widok śpiącego malucha w

przeczytaj artykuł

3. Bezpieczeństwo dziecka w ogrodzie – podstawowe zasady

Pamiętaj o podstawowych zasadach, które obowiązują, kiedy Twoje dziecko w ogrodzie bawi się w najlepsze. Nigdy nie wysypuj alejek ogrodowych żwirem, ponieważ ten lubi wbijać się w stopy. Zwróć też uwagę na fakt, że kamienie po deszczu robią się śliskie, co jest kolejnym niebezpieczeństwem czyhającym na Twoje dziecko w ogrodzie.

Wyeliminuj możliwość wspięcia się Twojej pociechy na ogrodzenie lub np. drabinę bez opieki. Stwórz dla niego niewielki plac zabaw, na którym będzie mogło bawić się bez końca oraz bez narażenia swojego bezpieczeństwa.

Dziecko w ogrodzie to duża odpowiedzialność, dlatego zarówno pod względem wyposażenia, posadzonych roślin, jak i wydzielenia stref, stań na wysokości zadania.

Zostaw zielony trawnik do zabawy, stwórz własny warzywniak oraz zbuduj bezpieczne ogrodzenie bez ostrych kantów, którymi dziecko mogłoby się skaleczyć. Podejmij się tych podstawowych działań, a Twoje dziecko w ogrodzie zawsze będzie w pełni bezpieczne.

Polecane dla Ciebie