Trwa ładowanie...

Zbiorowe zatrucie salmonellą w żłobku. Jest reakcja sanepidu

Avatar placeholder
07.08.2023 12:30
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne (East News)

Rodzice dzieci uczęszczających do jednego ze żłobków w Jarocinie poinformowali lokalne media o zatruciu pałeczkami Salmonella, do którego doszło w placówce. Zaalarmowano również Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną.

spis treści

1. Dlaczego doszło do zatrucia?

Do zatrucia Salmonellą w jarocińskim żłobku miało dojść po zjedzeniu potraw, które przywiozła firma cateringowa. O sprawie rodzice poinformowali lokalne media.

Jak donosi portal jarocinska.pl, mama innego z maluchów - uczęszczających w tym samym powiecie do przedszkola - potwierdziła, że władze placówki informowały rodziców o zatruciach, a dodatkowo prosiły o pozostawienie dzieci w domu i samodzielne przygotowywanie posiłków dla nich.

Redaktorzy portalu zdecydowali się zasięgnąć opinii w sanepidzie, gdzie potwierdzono zatrucie w żłobku. Okazuje się jednak, że w przedszkolach powiatu nie odnotowano podobnych przypadków.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"
Bakterie Salmonella
Bakterie Salmonella (East News)

- Sytuacja jest monitorowana przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Jarocinie. Podjęte działania są w toku - powiedziała dr n. o zdr. Beata Oleśków.

2. Skąd się bierze Salmonella?

Salmonella to bakterie gram-ujemne, którymi można się zarazić na trzy sposoby:

  • zjedzenie zanieczyszczonych nią pokarmów,

  • wypicie wody zanieczyszczonej odchodami

  • bezpośredni kontakt z zakażonym człowiekiem lub zwierzęciem.

Objawy zakażenia rozwijają się najczęściej w ciągu 10-48 godzin i obejmują przede wszystkim: bóle brzucha, biegunkę, nudności, wymioty, gorączkę lub stan podgorączkowy.

Jeśli u chorego występują standardowe objawy żołądkowo-jelitowe, leczenie polega na uzupełnianiu płynów. Pomocne są także elektrolity. W wyjątkowych sytuacjach konieczne jest zastosowanie antybiotyku, tzn. w przypadku wystąpienia sepsy, ciężkiego zakażenia, w zakażeniach uogólnionych z zajęcie narządów wewnętrznych.

Trzeba w tym miejscu dodać, że u dzieci z Salmonellą istnieje większe ryzyko rozwoju zakażenia narządowego. Natomiast u niemowląt poniżej pierwszego roku życia większe jest ryzyko zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, płuc, stawów, kości i szpiku czy zakażenia innych tkanek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze