Trwa ładowanie...

Zbiorowe zatrucie salmonellą w przedszkolu. 14 dzieci z objawami

Avatar placeholder
02.06.2023 15:42
14 dzieci z objawami zatrucia
14 dzieci z objawami zatrucia (East News)

Dwoje dzieci z przedszkola w Białej Podlaskiej trafiło do szpitala z powodu zatrucia salmonellą. Do czwartku odnotowano 14 przypadków zachorowań wśród dzieci i jeden u personelu - przekazała Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Lublinie.

spis treści

1. Salmonella w przedszkolu

O sprawie poinformowała Polska Agencja Prasowa.

Z informacji przekazywanych przez Agnieszkę Dados, rzeczniczkę prasową Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie wynika, że po otrzymaniu informacji o zatruciu dzieci salmonellą w jednym z przedszkoli w Białej Podlaskiej sanepid natychmiast skontrolował placówkę. Przeprowadził szczegółową analizę dostaw, warunków przechowywania surowców, półproduktów, środków spożywczych oraz jadłospisów.

- Pobrano próbki sanitarne do badań laboratoryjnych. Przeprowadzono wywiady epidemiologiczne z rodzicami dzieci oraz personelem przedszkola, zlecono także badania u dzieci i osób potencjalnie narażonych na zakażenie - przekazała Dados cytowana przez PAP.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"
14 dzieci z objawami zatrucia
14 dzieci z objawami zatrucia (Getty Images)

Do czwartku odnotowano 14 przypadków zachorowań wśród dzieci i jeden u personelu - poinformowała Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Lublinie.

2. 14 dzieci z objawami zatrucia

Dados dodała, że sytuacja jest na bieżąco monitorowana i kontrolowana przez pracowników sanepidu, żeby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się zakażenia.

Jednocześnie zaapelowała do rodziców i pracowników przedszkola, aby "zachowali czujność i zgłaszali wszelkie niepokojące objawy do lekarzy Podstawowej Opieki Zdrowotnej". Zaznaczyła również, że zakażenia wywoływane przez bakterie Salmonella mogą mieć cięższy przebieg u dzieci niż u dorosłych pacjentów.

Okres inkubacji w przypadku zakażenia salmonellą wynosi zazwyczaj od 6 do 48 godzin. Jest to czas między spożyciem zakażonego pokarmu a pojawieniem się pierwszych objawów chorobowych.

Podstawowe dolegliwości to:

  • nudności,

  • wymioty,

  • bóle brzucha,

  • gorączka,

  • biegunka - najczęściej wodnista i bez śladów krwi.

W niektórych przypadkach (np. zakażeń występujących u dzieci) intensywne wymioty i biegunki mogą prowadzić do odwodnienia organizmu i zaburzeń wodno-elektrolitowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Czytaj także:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze