Działa jak nikotyna i alkohol. Najgorszy wybór w sklepie
Do ciekawych wniosków doszli naukowcy z University of Michigan and Virginia Tech, którzy wzięli pod lupę żywność ultraprzetworzoną. Okazało się, że może ona nie tylko przyczynić się do groźnych konsekwencji zdrowotnych, ale również uzależniać. Problem dotyczy zarówno dorosłych, jak i dzieci.
1. Żywność wysokoprzetworzona
Żywność ultraprzetworzona, nazywana także żywnością wysokoprzetworzoną lub określana skrótem UPF, to jedzenie, które jest poddawane obróbce technologicznej w celu uzyskania jak najlepszych walorów smakowych.
Takie produkty żywnościowe są więc smaczne, ale jednocześnie szkodzą zdrowiu. Zawierają bowiem duże ilości cukru, soli czy nienasyconych kwasów tłuszczowych typu trans. W żywności ultraprzetworzonej nie brakuje także wzmacniaczy smaku i konserwantów. Nie sposób wymienić wszystkich, ponieważ w przemyśle spożywczym można znaleźć aż 2,5 tysiąca różnych dodatków.
Jakie produkty należą do tej grupy? Jest ich wiele, począwszy od słodkich napojów gazowanych i wyrobów cukierniczych, przez słone przekąski (takie jak krakersy czy chipsy), po zupki chińskie i dania typu instant. Niestety żywność wysokoprzetworzoną często spożywają także najmłodsi, którzy chętnie sięgają po słodkie płatki śniadaniowe, dosładzane jogurty owocowe czy słodycze. Do tej grupy należą także parówki, nuggetsy oraz paluszki rybne, które często trafią na dziecięce talerze.
2. Wpływ na zdrowie
Bez wątpienia żywność wysokoprzetworzona nie jest dobra dla naszego zdrowia. Jej nadmierne spożywanie może się przyczynić nie tylko do chorób układu pokarmowego czy problemów stomatologicznych.
Konsekwencją zbyt częstego sięgania po taką żywność może być zawał, nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, udar niedokrwienny mózgu czy niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Nie zapominajmy także o otyłości, cukrzycy typu II oraz innych chorobach zależnych od diety. Aktualne badania wskazują także na wpływ wysokoprzetworzonej żywności na ryzyko wystąpienia nowotworów.
Mimo niepokojących faktów nie brakuje fanów ultraprzetworzonej żywności. Coraz więcej osób sięga po takie produkty. Dzieje się tak zwłaszcza w krajach zachodnich, choć w Polsce nie jest lepiej. W sklepach nie brakuje gotowych dań, słodyczy i słonych przekąsek, a producenci prześcigają się w wymyślaniu coraz to nowych wariantów smakowych.
3. Żywność ultraprzetworzona uzależnia
Jak to możliwe, że tyle osób je produkty, które tak naprawdę szkodzą? Z odpowiedzią przychodzą naukowcy z University of Michigan and Virginia Tech. Ich zdaniem żywność UPF wykazuje działanie uzależniające, czyli działa podobnie jak nikotyna czy alkohol.
Według amerykańskich naukowców mechanizm uzależnienia może wynikać z podobnej proporcji tłuszczów do rafinowanych węglowodanów. W żywności wysokoprzetworzonej znaleźć można wysoki poziom obu tych składników, podczas gdy w produktach naturalnych sytuacja wygląda zupełnie inaczej i stosunek węglowodanów do tłuszczów jest o wiele mniejszy.
Znaczenie może mieć także szybkość wchłaniania substancji odżywczych do organizmu. Produkty należące do żywności ultraprzetworzonej działają bardzo szybko, natomiast substancje odżywcze w produktach nieprzetworzonych wchłaniają się powoli.
4. Wyniki badań
Dr Ashley Gearhardt, która kierowała grupą amerykańskich naukowców, poddała analizie 281 badań pochodzących z 36 krajów. Wynika z nich, że z uzależnieniem od żywności wysokoprzetworzonej może zmagać się 14 proc. osób dorosłych oraz 12 proc. dzieci.
Zdaniem badaczy należałoby zwiększyć świadomość na temat zagrożeń wynikających ze spożywania takiego jedzenia, a w tym z pewnością pomogłoby oznakowanie niebezpiecznych produktów jako uzależniających. Niestety, póki co nie ma takich przepisów.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl