Trwa ładowanie...

Dwulatka prawie zmarła po tym, jak lizak przebił jej jelito

Avatar placeholder
10.05.2022 14:18
Dziewczynka połknęła lizaka
Dziewczynka połknęła lizaka (Getty Images)

Dziewczynka z Syrii została przewieziona do szpitala z powodu utraty przytomności. Dwulatka już dzień wcześniej skarżyła się na bóle brzucha, wymiotowała i miała gorączkę. Lekarze odkryli, że stan dziewczynki pogorszył się z powodu połkniętego kilka miesięcy wcześniej lizaka.

spis treści

1. Dziewczynka połknęła lizaka

Dwuletnia dziewczynka sześć miesięcy przed incydentem z utratą przytomności połknęła lizaka. Przestraszeni rodzice udali się z córką do lekarza, który stwierdził, że stan dziewczynki nie wymaga pilnej interwencji, polecił rodzicom, aby obserwowali córkę, szczególnie jej cykl wypróżniania, i w razie wystąpienia niepokojących objawów zgłosili się do szpitala.

Mijały miesiące, dziewczynka nie skarżyła się na żadne dolegliwości, aż do dnia, w którym dostała wysokiej gorączki, wymiotowała i cierpiała na silne bóle brzucha. Kilka godzin później dwulatka straciła przytomność. Rodzice dziecka natychmiast wezwali pogotowie. Dziewczynka została przewieziona do szpitala.

Lekarze ze Szpitala Uniwersyteckiego w Aleppo zdecydowali się na wykonanie u dwulatki badania USG, aby ustalić przyczynę jej dolegliwości.

W jamie brzusznej zauważyli nagromadzenie płynu. Medycy zdecydowali, że pilnie należy przeprowadzić operację, podczas której okazało się, że patyczek od lizaka przebił jelito dziewczynki.

Chirurdzy musieli usunąć patyczek i zszyć uszkodzone jelito. Na szczęście zabieg się udał i po kilku dniach dwulatka mogła opuścić szpital.

- Perforacja jelita spowodowana połknięciem obcego przedmiotu jest rzadkim, zagrażającym życiu powikłaniem, które wymaga interwencji chirurgicznej. W naszym przypadku połkniętym przedmiotem, który spowodował uraz, był 7-centymetrowy, plastikowy patyczek do lizaka. Według naszej wiedzy jest to pierwszy, zgłoszony przypadek perforacji jelita u dzieci z powodu połknięcia lizaka - poinformowali lekarze.

Przypadek dziewczynki został opisany w czasopiśmie naukowym "Journal of Pediatric Surgery Case Reports".

2. Jakie są objawy perforacji jelita?

Perforacja jelita to stan, w którym dochodzi do przedziurawienia jelita (uszkodzenia wszystkich warstw). Zazwyczaj pęknięcie jelita jest następstwem urazu, zakażenia, schorzenia lub nowotworu. Sam termin perforacja związany jest z wytworzeniem się nieprawidłowych otworów w obrębie narządów wewnętrznych.

W przypadku przedziurawionego jelita treść pokarmowa zaczyna wydostawać się poza przewód pokarmowy (do wnętrza jamy brzusznej). Pacjent borykający się z perforacją jelita wymaga natychmiastowej opieki lekarskiej. W przeciwnym razie może dojść do poważnych zakażeń w obrębie jamy brzusznej, a nawet do nagłego zgonu chorego.

Przyczyny perforacji jelita u dzieci bywają bardzo różne. W wielu przypadkach przedziurawione jelito u noworodków jest ściśle związane z chorobą, np. martwiczym zapaleniem jelit. Martwicze zapalenie jelit bardzo często dotyka malutkie dzieci, wcześniaki czy noworodki, u których wykryto wady wrodzone.

Objawy perforacji jelita to przede wszystkim:

  • silne bóle brzucha,

  • bradykardia (stan, kiedy częstość akcji serca wynosi poniżej 60 razy na minutę),

  • gorączka,

  • osłabienie,

  • krwawa biegunka,

  • powiększenie żołądka,

  • brak apetytu,

  • odwodnienie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze