Trwa ładowanie...

Dożynki w Nidzicy. Bulwersujące zabawy, którym przyglądały się dzieci

Dożynki w Nidzicy z pewnością na długo pozostaną w pamięci organizatorów. Niestety raczej nie będą to miłe wspomnienia. Wszystko za sprawą bulwersujących nagrań, które trafiły do sieci.

Tradycyjnie dożynki rozpoczęła msza święta
Tradycyjnie dożynki rozpoczęła msza święta (Facebook)

1. Obrzęd dożynkowy

Dożynki, które zwane są również Świętem Plonów lub Wieńcami, to ludowe święto, w czasie którego rolnicy dziękują za plony. Odbywają się niedługo po żniwach, a uroczystościom towarzyszą zabawy i konkursy sołectw.

Święto Plonów zorganizowane w Nidzicy w sobotę 27 sierpnia tego roku odbiło się echem po całym kraju. Dożynki rozpoczęły się mszą świętą, po której burmistrz Nidzicy Jacek Kosmala rozpoczął część oficjalną, a po niej zaprosił na zabawę dożynkową.

Organizatorzy dopięli wszystko na ostatni guzik. Degustacja potraw, inscenizacja mazurskiego wesela i prezentacja wieńców dożynkowych to tylko niektóre z proponowanych w czasie dożynek w Nidzicy atrakcji.

2. Wulgarne konkurencje na oczach dzieci

Oburzenie wywołały natomiast nagrania, które trafiły do sieci i przedstawiały konkurs sołectw. Konkurencje wzbudziły ogromne emocje, ponieważ były wulgarne i niestosowne.

Nikt nie spodziewał się takich konkurencji w czasie zmagań sołectw. Jak można wykorzystać patelnię i metalową chochlę? Na przykład sprawdzić za ich pomocą szybkość i zwinność osób biorących udział w konkursie. Nie wszystkim jednak podoba się zabawa, w czasie której kobiety trzymają na wysokości krocza patelnie, a mężczyźni uderzają w nią chochlą przymocowaną do pasa.

Panie w jednoznacznych pozach i panowie, którzy wykonywali ruchy kopulacyjne, oburzyły część zgromadzonych.

Na filmach widać, jak zmaganiom przyglądają się dzieci. Dlatego też internauci nie pozostawili na organizatorach konkursu suchej nitki.

"Jestem sołtysem od 27 lat i wstyd mi za organizatorów takich żenujących konkursów!" - możemy przeczytać komentarz Reginy Piątkowskiej - pani sołtys z Byszew.

Inny internauta celnie podsumował zabawy: "Dożynki to święto rolników z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych. A tutaj żenada.... zabawa "pijanego wujka" z wesela".

"Nie dość, że jest to żenujące, to dodatkowo szkoda mi tych wszystkich dzieciaków, co musiały na to patrzeć" - możemy przeczytać w innym komentarzu.

"Strasznie to płytkie. Szkoda, aż dziwne, że niektórych to śmieszy. Dziwię się, że uczestnicy zgodzili się na udział w takiej zabawie" - stwierdza jedna z komentujących.

Dożynki to czas dziękowania za plony. Święto, którego początków doszukiwać się można w czasach słowiańskich. Czy takie zabawy pasują do tej uroczystości?

Małgorzata Banach, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.