Trwa ładowanie...

Doczepiane włosy u nastolatek. Czy zabieg przedłużania włosów jest bezpieczny?

 Ewa Rosiecka
31.01.2022 20:45
Doczepianie włosów to szybki sposób na efektowne, zadbane i gęste kosmyki
Doczepianie włosów to szybki sposób na efektowne, zadbane i gęste kosmyki (Adobe Stock)

Doczepiane włosy to zabieg z każdym rokiem zyskujący popularność. Większość kobiet marzy o długich, zdrowych włosach, jednak zapuszczenie i odpowiednia pielęgnacja naturalnych pasm to dla wielu marzenie nie do spełnienia. Dzięki możliwości doczepiania włosów w parę chwil możemy nadać im imponujący wygląd. Pojawia się jednak szereg wątpliwości - czy doczepianie włosów jest zdrowe? Czy nastolatki mogą przedłużać włosy? Kto nie powinien decydować się na ten zabieg?

spis treści

1. Na czym polega doczepianie włosów?

Zapuszczenie naturalnych włosów nie jest łatwe, wie o tym każda z nas. Proces ten może trwać nawet kilka lat, a sukces wcale nie jest pewny.

Niektóre z nas niestety naturalne włosy mają cienkie i łamliwe, a jeśli do tego stale poddawane są zabiegom chemicznym, to nawet długotrwałe zapuszczanie może nie przynieść pozytywnych efektów.

Doczepiane włosy to zabieg, dzięki któremu już po kilkudziesięciu minutach możemy cieszyć się wymarzonymi, długimi, gęstymi i zadbanymi włosami.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Na czym polega ten zabieg? Doczepianie włosów to zagęszczenie i przedłużenie naturalnych kosmyków za pomocą włosów naturalnych lub syntetycznych. Mocowaniem są, w zależności od metody, klipsy lub klej. W przypadku drugiej opcji włosy można doczepić na ciepło lub na zimno.

Najbezpieczniej jest wykonać ten zabieg w profesjonalnym salonie fryzjerskim, choć jeśli dana metoda przedłużania nie jest bardzo skomplikowana, może być wykonana również samodzielnie w domu.

O jakich dolegliwościach mogą świadczyć kłopoty z włosami?
O jakich dolegliwościach mogą świadczyć kłopoty z włosami? [5 zdjęć]

Masz suche i łamiące się włosy? Zastanów się nad kondycją całego organizmu. Taki ich stan nie musi być

zobacz galerię

2. Jakie są metody doczepiania włosów?

Metody przedłużania włosów, dostępne obecnie na rynku to:

### Metoda na mikroringi

Jedna z najpopularniejszych, a jednocześnie najbezpieczniejszych metod przedłużania i zagęszczania włosów. Polega na łączeniu naturalnych pasm z cienkimi doczepianymi kosmykami przy pomocy miniobrączek, które nazywamy ringami.

Do doczepiania włosów tą metodą nie jest potrzebna wysoka temperatura, dzięki czemu włosy nie są narażone na zniszczenia. Przy odpowiedniej pielęgnacji zabieg można ponawiać co 3-4 miesiące.

2.1. Metoda kanapkowa (hairtalk, tape on)

Przedłużanie włosów w tym przypadku odbywa się za pomocą silikonowych taśm, które dopinają kosmyki na tzw. "kanapki" - do jednego pasma doczepiane są dwa dodatkowe, od dołu i od góry.

Mocowania są właściwie niewidoczne i dają możliwość wielokrotnego podnoszenia włosów i poprawienia fryzury razem ze wzrostem naturalnych kosmyków.

Po zdjęciu taśmy można wykorzystać ponownie. Metoda ta polecana jest osobom o rzadkich i cienkich włosach.

2.2. Metoda keratynowa

Metoda ta popularnością dorównuje metodzie na mikroringi. Polega na łączeniu naturalnych kosmyków z doczepianymi włosami za pomocą małych i niezwykle dyskretnych keratynowych zgrzewów.

Minusem jest to, że zabieg ten wymaga użycia wysokiej temperatury, dlatego też polecana jest osobom o włosach normalnych, bez skłonności do łamania i wypadania. Efekt może się utrzymywać 3-4 miesiące.

Dlaczego młoda mama powinna stosować olej kokosowy na włosy?
Dlaczego młoda mama powinna stosować olej kokosowy na włosy?

Olej kokosowy ma wiele zastosowań. Młoda mama najczęściej używa oleju kokosowego jako balsamu do ciała.

przeczytaj artykuł

2.3. Metoda clip-in

Metoda najtańsza spośród dostępnych. Polega na jednorazowym doczepieniu włosów do naturalnych pasm za pomocą klipsów. Najczęściej panie korzystają z niej podczas tworzenia fryzur na wyjątkowe okazje, np. na wesele.

Metoda ta jest bardzo prosta i z łatwością poradzimy sobie z doczepianie włosów w ten sposób samodzielnie. Warto pamiętać, że tak doczepiane włosy mogą obciążać naturalne kosmyki, dlatego nie powinniśmy stosować tej metody przedłużania włosów na stałe.

2.4. Metoda na ultradźwięki

Jedna z najnowocześniejszych metod przedłużania włosów. Jej działanie jest podobne do keratynowego przedłużana, z tą różnicą, że włosy zgrzewane są za pomocą nie keratyny, a zgrzewarki ultradźwiękowej.

Zabieg nie wymaga wysokiej temperatury i charakteryzuje się wysoką trwałością - efekt mogą utrzymywać się nawet do 6 miesięcy. Dodatkowo włosy doczepiane w ten sposób wyglądają niezwykle naturalnie. Wadą natomiast jest to, że zdjęcie doczepianych włosów jest długotrwałe i uciążliwe.

3. Czy nastolatki mogą doczepiać włosy?

Bezpieczeństwo naturalnych włosów zarówno u nastolatek, jak i kobiet dorosłych, które zdecydowały się na przedłużanie pasm, jest takie samo. Wiek nie jest przeciwwskazaniem do zabiegu.

Wiele kobiet nie decyduje się jednak na doczepianie włosów w obawie przed zbytnim obciążeniem naturalnych włosów, w wyniku którego mogłyby zacząć wypadać lub się osłabić.

Warto dobrać odpowiednią metodą do kondycji naszych włosów. Właściwie dobrany sposób przedłużania włosów nie powinien wpłynąć na ich kondycję.

4. Dla kogo jest zalecane doczepianie włosów?

Zabieg ten dedykowany jest głównie kobietom, które marzą o przedłużeniu i zagęszczeniu swoich naturalnych włosów. Warto pamiętać, że minimalna długość, do której można doczepić włosy to 15 cm (licząc od nasady). Od tej długości możliwe jest zakrycie złączeń i osiągnięcie efektu.

5. Kiedy nie powinniśmy doczepiać włosów?

Przedłużanie włosów nie jest dla nas, gdy:

  • włosy są bardzo słabe (w wyniku m.in. zabiegów fryzjerskich czy chemioterapii);
  • nie jesteśmy w stanie poświęcić dużo czasu na pielęgnację włosów (doczepy wymagają specjalnego traktowania);
  • mamy uczulenie na metale (w takim przypadku nie możemy skorzystać z metody na mikroringi);
  • cierpimy na schorzenie, które powoduje wypadanie włosów lub zmiany w jego budowie, jak np. łysienie plackowate, łojotokowe zapalenie skóry lub toczeń;
  • wybieramy się do egzotycznego kraju w najbliższym czasie - silne promienie słoneczne mogą je osłabić i zmatowić.
Niebezpieczny trend na TikToku. Nastolatki nitkują zęby włosami. Dentyści ostrzegają
Niebezpieczny trend na TikToku. Nastolatki nitkują zęby włosami. Dentyści ostrzegają

Kolejny niebezpieczny trend zyskuje popularność na TikToku. Media społecznościowe obiegły filmy z nastolatkami,

przeczytaj artykuł

6. Jak pielęgnować doczepiane włosy?

Po doczepianiu włosów warto wdrożyć kilka dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych:

  • regularnie (kilka razy dziennie) szczotkuj włosy szczotką otrzymaną od fryzjera;
  • przed snem związuj włosy w warkocz, dzięki czemu włosy nie będą się łamać;
  • dobrze spłukuj resztki kosmetyków - pozostałości mogą powodować plątanie się włosów i nieestetyczny wygląd;
  • susz włosy chłodnym powietrzem suszarki.
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze