Trwa ładowanie...

Dobra wiadomość dla dzieci wychodzących ze skomplikowanego zapalenia płuc

Avatar placeholder
29.05.2019 09:05
Dobra wiadomość dla dzieci wychodzących ze skomplikowanego zapalenia płuc
Dobra wiadomość dla dzieci wychodzących ze skomplikowanego zapalenia płuc (123rf)

Lekarze w badaniu opublikowanym w "Pediatrics" twierdzą, że lepiej wypisać dzieci ze szpitala do domu i zamiast antybiotyków dożylnych podać doustne.

Dzieci ze skomplikowanym zapaleniem płuc zazwyczaj wymagają od jednego do trzech tygodni antybiotykoterapii po wypisie ze szpitala w celu leczenia infekcji resztkowej. Radość dziecka z powrotu do domu bez igły i rurki przyklejonej do ramienia ma również inne pozytywne skutki jak donosi multiinstytucjonalny zespół badawczy kierowany przez Centrum Medyczne Szpitala Dziecięcego Cincinnati.

Badanie zostało opublikowane 17 listopada w pierwszej edycji online czasopisma. To retrospektywne badanie objęło 2 123 dzieci w 36 szpitalach i stwierdzono, że doustne antybiotyki są tak samo skuteczne, jak dożylne w leczeniu choroby resztkowej. Przyjmowanie leków doustnie również pozwala uniknąć ryzyka infekcji i innych powikłań wynikających z wenflonu lub wkłucia centralnego.

U dzieci doustne antybiotyki dają tak samo dobre rezultaty jak dożylna antybiotykoterapia
U dzieci doustne antybiotyki dają tak samo dobre rezultaty jak dożylna antybiotykoterapia (Shutterstock)
Zobacz film: "Depresja u dzieci"

"Powikłania wkłucia centralnego mogą być bardzo poważne, powodując powrót szpitala, dodatkowe procedury i więcej leków, a także opuszczenie pracy lub szkoły" - mówi Samir Shah, główny autor badania i dyrektor Szpitala Dziecięcego w Cincinnati.

"To nie jest zaskakujące, że dzieci i rodziny raczej nie chcą się decydować na wkłucie centralne. Nasze odkrycia, które dostarczają przekonujących dowodów na poparcie stosowania antybiotyków doustnych przez dzieci ze skomplikowanym zapaleniem płuc, przyczynią się do bezpieczniejszej opieki nad dziećmi w całym kraju".

Praca jest pierwszym wieloośrodkowym projektem badawczym, który analizuje tę kwestię. Badanie jest wynikiem współpracy Pediatric Research w Inpatient Settings Network - grupy szpitali dziecięcych, które się koncentrują na poprawie opieki nad dziećmi.

ZOBACZ TAKŻE:

Według autorów, u około 15 proc. dzieci hospitalizowanych z powodu zapalenia płuc rozwija się skomplikowane zapalenia płuc, które obejmuje gromadzenie się cieczy wokół płuc, z powodu infekcji jamy opłucnej.

Krajowe wytyczne dotyczące leczenia nie wymagają użycia doustnych antybiotyków po opuszczeniu szpitala, chociaż podkreślają ryzyko podawania leków dożylnie.

Naukowcy donoszą, że choć wkłucie centralne nie jest bardzo powszechne, zauważyli oni znaczną różnorodność w jego wykorzystaniu po wypisie ze szpitala wśród 36 szpitali biorących udział w badaniu, gdzie prawie trzy czwarte dzieci w niektórych szpitalach przyjmowało antybiotyki przez wkłucie centralne. Ważnym celem badań jest pomoc w ograniczeniu takiej różnorodności w opiece, która nie jest związana z chorobą dziecka lub zaburzeniami medycznymi.

6 mitów na temat antybiotyków
6 mitów na temat antybiotyków [7 zdjęć]

Choć o antybiotykooporności mówi się coraz więcej i coraz głośniej, nadal przyjmujemy ich zbyt dużo.

zobacz galerię

Z 2 123 dzieci w badaniu 281 (13,2 proc.) otrzymało antybiotyki poprzez wkłucie centralne po opuszczeniu szpitala, reszta otrzymała antybiotyki doustne.

Wskaźniki niepowodzenia leczenia nie różniły się między grupami i wynosiły 3,2 proc. dla dzieci na antybiotykach dożylnych i 2,6 proc. dla dzieci na antybiotykach doustnych. Powikłania związane z wkłuciem centralnym wystąpiły u 7,1 proc. dzieci w tej grupie; działania niepożądane odnotowano u 0,6 proc. dzieci przyjmujących leki doustne.

To skłoniło autorów do wniosku, że dzieci ze skomplikowanym zapaleniem płuc powinny w pierwszej kolejności otrzymywać antybiotyki doustne po zwolnieniu ze szpitala, gdy są dostępne skuteczne formy takiego leczenia.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze