Trwa ładowanie...

Do komunii "poza kolejką". Te dzieci obejmuje "prawo Jana Pawła II"

Avatar placeholder
20.03.2024 11:21
Czy młodsze dziecko może przystąpić do komunii? "Prawo Jana Pawła II" na to zezwala
Czy młodsze dziecko może przystąpić do komunii? "Prawo Jana Pawła II" na to zezwala (East News)

Dzieci z katolickich rodzin, które są uczniami trzeciej klasy szkoły podstawowej, już jesienią rozpoczynają przygotowania do sakramentu Pierwszej Komunii Świętej. Od tej zasady istnieją wyjątki, jak wynika z ustanowionego przez papieża Jana Pawła II prawa.

spis treści

1. Pierwsza Komunia

Zgodnie z przepisami Kościoła katolickiego, do Pierwszej Komunii Świętej może przystąpić dziecko, które skończyło osiem lat. Kolejnym z warunków jest wcześniejszy chrzest oraz uczęszczanie na lekcje religii.

Celem przygotowań jest, by dziecko zdawało sobie sprawę, z czym związane jest przyjęcie sakramentu i było świadome swoich obowiązków po staniu się pełnoprawnym członkiem wspólnoty.

Wiele parafii dodatkowo organizuje specjalne zajęcia, by dokładnie wyjaśnić znaczenie sakramentu. Dziecko uczy się modlitw, bierze udział w niedzielnych nabożeństwach i pogłębia swoją więź z Bogiem.

Zobacz film: "Komunia powinna być podawana do ust, czy na dłoń? Ojciec Gużyński wyjaśnia"

W kwestii Pierwszej Komunii Świętej nie ma górnej granicy wieku. Choć do sakramentu dopuszczone są dzieci, które ukończyły osiem lat, Kodeks Prawa Kanonicznego przewiduje wyjątki od tej zasady.

2. Prawo Jana Pawła II

W uzasadnionych przypadkach do Pierwszej Komunii może przystąpić młodsze dziecko. "Dzieciom znajdującym się w niebezpieczeństwie śmierci wolno udzielić Najświętszej Eucharystii" - podaje kodeks.

Dziecko jednak musi być na tyle dojrzałe, by było w stanie zrozumieć, czym jest hostia i co oznacza. Wymaga się także, by rozumiało powagę wydarzenia.

Istnieje także tzw. "prawo Jana Pawła II". Zdarzają się sytuacje, że młodsze dziecko z własnej woli pragnie przystąpić do komunii. Istnieje taka możliwość, nawet jeśli nie skończyło ośmiu lat. Wtedy jednak konieczna jest zgoda proboszcza.

Kapłan dodatkowo będzie wymagał, by dziecko brało udział w przygotowaniach i było ochrzczone. Również rodzice takiej pociechy muszą być wierzący i praktykujący. Co zrobić, gdy pociecha domaga się sakramentu?

Przede wszystkim warto dopytać, co spowodowało taką chęć. Jeśli jest to jedynie kwestia presji rówieśników, warto dziecku wyjaśnić, na czym polega sakrament. To nie tylko prezenty i huczne imprezy, ale także obowiązki.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze