Dlaczego szkoły w Finlandii są najlepsze na świecie?

To co stało się w Finlandii na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat przerosło oczekiwania nawet samych Finów. Ten skandynawski kraj, kiedyś tak bardzo zacofany gospodarczo, nie posiadający oprócz drewna żadnych zasobów naturalnych jest obecnie wzorem edukacji dla wielu znacznie lepiej rozwiniętych krajów na całym świecie, a szkoły w Finlandii są uważane za najlepsze na świecie.

Wyniki edukacji fińskiej

Jeśli chodzi o wyniki testów czy odsetek uczniów, który idzie na studia, to Finowie znajdują się na pierwszym miejscu wśród państw europejskich. Według najnowszych danych PISA (Projekt Międzynarodowej Oceny Uczniów) fińscy uczniowie w każdej dziedzinie wiedzy poza matematyką, zajmują pierwsze miejsce na świecie. W matematyce - drugie.

Polecane wideo:

Dyplomy ukończenia uczelni wyższych uzyskuje niemal 95 proc. studentów i pod tym względem Finlandia również przoduje w rankingu światowym. Według rankingu przeprowadzonego przez firmę Pearson "The Learning Curve 2014" to właśnie Finlandia wśród krajów europejskich oferuje swoim uczniom najlepszą edukację na świecie. Ranking powstał w oparciu o międzynarodowe testy. 

Prestiż fińskich szkół potwierdza również raport przygotowany przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), w którym Finlandia zajmuje pierwsze miejsce wśród państw europejskich. W tym rankingu Polska znalazła się na miejscu 11. w kontekście globalbym, a Finlandia na 6.

Poznaj 7 najbardziej nietypowych szkół na świecie!

W 1991 roku w islandzkim mieście Reykjavik powstała Alfaskolinn – Szkoła Elfów. Zajęcia dla osób zainteresowanych magicznym światem tych stworzeń odbywają...

Wysoki status nauczycieli

Jest jednym z głównych czynników składających się na sukces fińskiej edukacji. Tu nauczyciel w hierarchii zawodów najczęściej konkuruje o pierwsze miejsce na podium wyłącznie z lekarzem. Jest to bardzo prestiżowy zawód, o który ubiega się wiele osób.

Autorytet nauczyciela jest tu ogromny, co sprawia, że wykładać czy nauczać mogą tylko najlepsi z najlepszych tzn, ci, którzy otrzymają najlepsze wyniki z trudnych egzaminów wiedzowych i testów psychologicznych. O ogromnej zasłudze nauczycieli może świadczyć również fakt, że już na początku XX wieku odsetek analfabetów w Finlandii był najniższy na świecie.

Jak podaje ,,New York Times", nauczyciel w Finlandii zarabia ok. 30 tys. dolarów rocznie czyli ok. 100 tys. złotych.

Bez stresu

Fińskie szkoły stawiają przede wszystkim na rozwój pasji. W klasach początkowych nauka bardziej przypomina zabawę. Grupy uczniów są niewielkie, dlatego nauczyciel może poświęcić uwagę każdej osobie, która nie rozumie do końca poruszanego zagadnienia.

Przez pierwsze 4 lata edukacji uczniowie nie otrzymują ocen, a przez pierwszych 6  nie przystępują do jakichkolwiek egzaminów sprawdzających ich wiedzę. Prace domowe jeśli występują (bardzo rzadko) to są wyjątkowo „lekkie” i nie zabierają dzieciom zbyt wiele wolnego czasu. W fińskim systemie edukacyjnym chodzi przede wszystkim o to, aby przystosować dziecko do dalszej nauki i rozwinąć w nim drzemiące pasje.

Tu nikt nie musi powtarzać klasy – coś takiego w fińskim systemie edukacji po prostu nie istnieje. Nie istnieją również płatne korepetycje – są zakazane, gdyż każdy uczeń musi dostać potrzebną mu pomoc w remach zajęć lekcyjnych. Indywidualny tok nauczania mogą rozpocząć już uczniowie szkół średnich – polega on na doborze dowolnych kursów nauczania, ale takich, które najbardziej odpowiadają właśnie uczniom.

W tym kraju uczniowie faktycznie lubią swoją edukację, a nauczyciele swoją pracę i być może w tym tkwi cały sekret.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Uczeń
Uczeń

Meble do pokoju dziecięcego

Meble do pokoju dziecięcego

Najlepsze meble dziecięce Meble dla dziecka muszą być ładne i funkcjonalne, aby były odpowiednie zarówno do zabawy, jak i nauki.

Uczeń

120 mln dziewcząt na całym świecie to ofiary przemocy seksualnej

120 mln dziewcząt na całym świecie to ofiary przemocy seksualnej

Przerażające statystyki UNICEF alarmuje - około 120 milionów dziewcząt na całym świecie poniżej 20. roku życia doświadczyło przemocy na tle seksualnym. To jedno z najpoważniejszych naruszeń praw dziecka. Często towarzyszą mu również inne formy przemocy...

Uczeń

Debiut szkolny

Debiut szkolny

Początek szkolnej edukacji to czas dużych zmian w życiu dziecka.

Uczeń

Kolor ścian w pokoju dziecka

Kolor ścian w pokoju dziecka

Malowanie ścian w pokoju dziecka Kolor ścian w pokoju dziecka z pewnością ma wpływ na jego samopoczucie oraz efektywność nauki.

Uczeń

Ściany w pokoju dziecięcym

Ściany w pokoju dziecięcym

Farba czy tapeta? Czasami trudno się zdecydować, czy lepiej jest pokryć ścianę w pokoju dziecięcym farbą czy tapetą. Warto rozważyć zarówno wady, jak i zalety poszczególnych wykończeń ścian.

Uczeń

4 powody, dla których gry komputerowe są dobre dla zdrowia

4 powody, dla których gry komputerowe są dobre dla zdrowia

Powody, dla których gry komputerowe są dobre dla zdrowia Nowe badania opublikowane na łamach American Psychologist zgłębiają pozytywny wpływ gier na ludzką psychikę. Isabela Granic, Adam Lobel oraz Rutger C. M. E. Engels w swojej pracy pod tytułem "Zalety...

Uczeń

Usztywniany tornister

Usztywniany tornister

Tornister o usztywnianym tyle Sztywny tył u plecaka pozwala na zachowanie odpowiedniej postawy.

Uczeń

Dekoracje ścienne

Dekoracje ścienne

Ozdoby na ścianę Różnorodność dekoracji ściennych w sklepach pozwala na dopasowanie wnętrza do swojego stylu.

Uczeń

Tornister kasetonowy

Tornister kasetonowy

Tornister dla ucznia Odpowiednio wyprofilowany i usztywniony tornister to gwarancja zdrowego kręgosłupa i odpowiedniej postawy.