Trwa ładowanie...

Dlaczego szkoły w Finlandii są najlepsze na świecie?

To co stało się w Finlandii na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat przerosło oczekiwania nawet samych Finów. Ten skandynawski kraj, kiedyś tak bardzo zacofany gospodarczo, nie posiadający oprócz drewna żadnych zasobów naturalnych jest obecnie wzorem edukacji dla wielu znacznie lepiej rozwiniętych krajów na całym świecie, a szkoły w Finlandii są uważane za najlepsze na świecie.

Zobacz film: "Jak możesz pomóc maluchowi odnaleźć się w nowym środowisku?"

1. Wyniki edukacji fińskiej

Jeśli chodzi o wyniki testów czy odsetek uczniów, który idzie na studia, to Finowie znajdują się na pierwszym miejscu wśród państw europejskich. Według najnowszych danych PISA (Projekt Międzynarodowej Oceny Uczniów) fińscy uczniowie w każdej dziedzinie wiedzy poza matematyką, zajmują pierwsze miejsce na świecie. W matematyce - drugie.

Dyplomy ukończenia uczelni wyższych uzyskuje niemal 95 proc. studentów i pod tym względem Finlandia również przoduje w rankingu światowym. Według rankingu przeprowadzonego przez firmę Pearson "The Learning Curve 2014" to właśnie Finlandia wśród krajów europejskich oferuje swoim uczniom najlepszą edukację na świecie. Ranking powstał w oparciu o międzynarodowe testy. 

Prestiż fińskich szkół potwierdza również raport przygotowany przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), w którym Finlandia zajmuje pierwsze miejsce wśród państw europejskich. W tym rankingu Polska znalazła się na miejscu 11. w kontekście globalbym, a Finlandia na 6.

Poznaj 7 najbardziej nietypowych szkół na świecie!
Poznaj 7 najbardziej nietypowych szkół na świecie! [7 zdjęć]

W 1991 roku w islandzkim mieście Reykjavik powstała Alfaskolinn – Szkoła Elfów. Zajęcia dla osób zainteresowanych...

zobacz galerię

2. Wysoki status nauczycieli

Jest jednym z głównych czynników składających się na sukces fińskiej edukacji. Tu nauczyciel w hierarchii zawodów najczęściej konkuruje o pierwsze miejsce na podium wyłącznie z lekarzem. Jest to bardzo prestiżowy zawód, o który ubiega się wiele osób.

Autorytet nauczyciela jest tu ogromny, co sprawia, że wykładać czy nauczać mogą tylko najlepsi z najlepszych tzn, ci, którzy otrzymają najlepsze wyniki z trudnych egzaminów wiedzowych i testów psychologicznych. O ogromnej zasłudze nauczycieli może świadczyć również fakt, że już na początku XX wieku odsetek analfabetów w Finlandii był najniższy na świecie.

Jak podaje ,,New York Times", nauczyciel w Finlandii zarabia ok. 30 tys. dolarów rocznie czyli ok. 100 tys. złotych.

3. Bez stresu

Fińskie szkoły stawiają przede wszystkim na rozwój pasji. W klasach początkowych nauka bardziej przypomina zabawę. Grupy uczniów są niewielkie, dlatego nauczyciel może poświęcić uwagę każdej osobie, która nie rozumie do końca poruszanego zagadnienia.

Przez pierwsze 4 lata edukacji uczniowie nie otrzymują ocen, a przez pierwszych 6  nie przystępują do jakichkolwiek egzaminów sprawdzających ich wiedzę. Prace domowe jeśli występują (bardzo rzadko) to są wyjątkowo „lekkie” i nie zabierają dzieciom zbyt wiele wolnego czasu. W fińskim systemie edukacyjnym chodzi przede wszystkim o to, aby przystosować dziecko do dalszej nauki i rozwinąć w nim drzemiące pasje.

Tu nikt nie musi powtarzać klasy – coś takiego w fińskim systemie edukacji po prostu nie istnieje. Nie istnieją również płatne korepetycje – są zakazane, gdyż każdy uczeń musi dostać potrzebną mu pomoc w remach zajęć lekcyjnych. Indywidualny tok nauczania mogą rozpocząć już uczniowie szkół średnich – polega on na doborze dowolnych kursów nauczania, ale takich, które najbardziej odpowiadają właśnie uczniom.

W tym kraju uczniowie faktycznie lubią swoją edukację, a nauczyciele swoją pracę i być może w tym tkwi cały sekret.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.