Trwa ładowanie...

Dieta w ciąży i w czasie karmienia piersią

Avatar placeholder
01.03.2023 15:50
Dieta w ciąży i w czasie karmienia piersią
Dieta w ciąży i w czasie karmienia piersią (materiał partnera)

Artykuł sponsorowany Centrum Respo

Informacje dotyczące żywienia kobiet w ciąży oraz karmiących piersią bywają sprzeczne. Przez lata narosło wiele mitów, które nadal są powtarzane. Jaka powinna być kaloryczność posiłków? Co wolno jeść, a czego nie? To podstawowe pytania, które nurtują przyszłe i obecne mamy. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę.

Kluczowe zasady diety ciężarnych

Podczas ciąży zmienia się fizjologia ciała. Utarło się przekonanie, że trzeba jeść za dwoje. Nie jest to prawdą, chociaż spoczynkowy wydatek energetyczny rzeczywiście jest wyższy. Dieta w ciąży powinna uwzględniać wzrost płodu i łożyska, a także intensywniejszą pracę płuc oraz serca. Od drugiego trymestru ciąży łączna dzienna kaloryczność posiłków powinna zostać zwiększona o około 360 kcal. W trzecim trymestrze dieta dla ciężarnych powinna uwzględniać około 475 kcal więcej każdego dnia.

A jak wygląda dieta przy karmieniu piersią? Mamy karmiące piersią, tak samo, jak w okresie ciąży, mają zwiększone zapotrzebowanie energetyczne. Dziennie potrzebują około 500 kcal więcej niż mamy, które nie karmią. Trzeba pamiętać, że liczba przyjmowanych kalorii zależy od wieku oraz apetytu dziecka, ale też od tego, czy karmione jest jedno dziecko, czy więcej. Przy komponowaniu posiłków trzeba zwrócić również uwagę na poziomu aktywności i wskaźnika masy ciała.

Na dobrą kondycję dziecka po urodzeniu mocno wpływa zdrowa dieta w ciąży, a następnie w okresie karmienia piersią. Pojawia się wówczas zwiększone zapotrzebowanie na białko, kwasy tłuszczowe omega-3, DHA, kwas foliowy, witaminę D3, żelazo, magnez, cynk, selen. Trzeba zadbać o odpowiednią ilość wszystkich witamin oraz minerałów. Nie można suplementować ich bez zastanowienia. Na przykład nadmiar witaminy A może spowodować rozwój wad u dziecka. Podczas karmienia piersią warto zadbać o pełnowartościowe, pełne składników odżywczych jedzenie i zrezygnować z alkoholu i produktów mocno przetworzonych.

Jak odżywiać się zdrowo i nie przytyć zbyt wiele w czasie i po ciąży

Jeżeli chcesz zachować dobrą formę w czasie ciąży, zwracaj uwagę, aby nie przekraczać puli kalorii zalecanych do spożycia w ciągu dnia. Ważne jest zróżnicowanie jadłospisu, dzięki czemu zostanie zaspokojone zapotrzebowanie na wszystkie składniki odżywcze. Idealne menu ustali dietetyk kliniczny. Warto skorzystać z jego pomocy, aby zyskać pewność, że sobie i dziecku dostarczasz witaminy oraz składniki mineralne, a także błonnik w odpowiedniej ilości. W przypadku mdłości lub innych dolegliwości dietetyk kliniczny online również będzie potrafił pomóc. Wejdź na stronę https://centrumrespo.pl/dietetyk-michal-wrzosek/ i przekonaj się, co może Ci zaoferować.

Dietetyk kliniczny – co to znaczy? Jest to specjalista z wykształceniem wyższym, które pozwala mu dopasowywać jadłospis do różnych schorzeń, a także podczas ciąży lub karmienia piersią. Najlepszą opiekę zapewni lekarz dietetyk kliniczny, ale wystarczy być po prostu dietetykiem klinicznym, aby skutecznie pomagać w różnych sytuacjach.

Aktywność fizyczna jako wsparcie w diecie

Oczekiwanie na dziecko nie wymaga rezygnacji z aktywności fizycznej. Ćwiczenia w ciąży są wręcz zalecane, jeżeli przyszła mama czuje się dobrze i nie ma przeciwwskazań zdrowotnych. Niektóre ćwiczenia dla ciężarnych łagodzą nawet dolegliwości takie jak bóle kręgosłupa lub obrzęki ciała, a w szczególności nóg. Nie wiesz, jakie ćwiczenia w ciąży są odpowiednie? Najlepiej skonsultuj się z lekarzem, a następnie z trenerem personalnym, który ma w tej kwestii doświadczenie.

Artykuł sponsorowany Centrum Respo

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze