Depresja poporodowa wiąże się z bólem fizycznym rodzącej

Co wpływa na to, że kobieta cierpi na depresję poporodową? Najnowsze badania naukowców z singapurskiego Duke-Nus Medical School pokazują, że ryzyko jej wystąpienia zależy od tego, jak długo po porodzie kobietę bolał brzuch i narządy rodne.

Ból przy porodzie a depresja

Wnioski te naukowcy sformułowali na podstawie badań, w których uczestniczyło 200 kobiet. Wszystkie urodziły pierwsze dziecko w znieczuleniu zewnątrzoponowym.

Polecane wideo:

Po sześciu tygodniach po porodzie, świeżo upieczone mamy wzięły udział w medycznym wywiadzie telefonicznym. Opowiedziały o swoim stanie zdrowia. Pytano je m.in. o to, czy odczuwały ból i jak długo.

Na podstawie zebranych danych, okazało się, żu u prawie 6 proc. kobiet wystąpiła depresja poporodowa. Ich stan psychiczny naukowcy zdiagnozowali dzięki Edynburskiej Skali Depresji Poporodowej (Edinburgh Postnatal Depression Scale – EPDS) i Inwentarza Stanu i Cech Lęku,( STAI).

Wskaźnik EPDS był wyższy o 2,44 pkt. u tych pań, które odczuwały ból dłużej niż 4 tygodnie. Wysokie wyniki tego testu miały także kobiety, które mimo znieczulenia czuły silny ból porodowy.

Cierpi na nią kilkanaście procent kobiet

Depresja poporodowa pojawia się w ciągu pierwszych tygodni po urodzeniu dziecka, nawet do roku. Cierpi na nią od 10 do 15 proc. matek. Niemal połowa kobiet kilka dni po porodzie odczuwa lekkie zaburzenia nastroju.

Wśród najczęstszych objawów choroby psychiatrzy wymieniają przygnębienie, brak odczuwania przyjemności z faktu narodzin dziecka, bezsenność, brak koncentracji.

Kobieta przesadnie zamartwia się stanem zdrowia dziecka. Odnosi wrażenie, że nie będzie umiała się nim właściwie opiekować. Zdarza się, że nie chce zajmować się swoim potomstwem. Pojawiać się może poczucie winy, a nawet plany samobójcze. Zdarzają się również myśli dotyczące skrzywdzenia dziecka.

Depresja osłabia wzajemną więź matki z dzieckiem. Badania przeprowadzone pod koniec lat 90. pokazują, że półroczne niemowlaki matek, które cierpią na depresję mają szybsze tętno oraz wyższy poziom kortyzolu we krwi.

Brak pomocy i zła sytuacja ekonomiczna

Psychiatrzy podkreślają, że  depresję wywołuje wiele czynników również te natury psychologicznej. Zwiększone ryzyko choroby występuje przede wszystkim u kobiet, które nie planowały dziecka, odczuwały w czasie ciąży stres i lęk oraz tych w trudnej sytuacji ekonomicznej.

Narażone są również kobiety samotnie wychowujących dziecko, które nie mają wsparcia ani pomocy. Wpływ mają także uwarunkowania genetyczne, występowanie depresji w rodzinie.

- Wśród czynników, które wywołują depresję poporodową należy wymienić również zmiany hormonalne u kobiet w połogu – podkreśla Artur Kochański, prezes Lubelskiego Stowarzyszenia Ochrony Zdrowia Psychicznego.

-Depresja to stan bardzo poważny. Może przyjmować postać psychotyczną. Leczenie farmakologiczne jest w tej sytuacji bezwzględne. Potrzebna jest także pomoc i wsparcie psychologiczne – zaznacza specjalista.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Depresja poporodowa
Depresja poporodowa

Gwiazdy, które przeszły depresję poporodową

Gwiazdy, które przeszły depresję poporodową

Amanda Peet Gwiazda przeżyła ciążę bardzo euforycznie, lecz po porodzie córki Frankie przeszła depresję poporodową. Działo się to w 2008 roku. Brooke Shields Brooke Shields przeszła depresję poporodową...

Depresja poporodowa

Symptomy depresji poporodowej

Symptomy depresji poporodowej

Osobom niedoświadczonym bardzo trudno odróżnić syndrom baby blues od depresji poporodowej. Baby blues to okresowe obniżenie samopoczucia kobiety pod wpływem reakcji hormonalnej organizmu na poród.

Depresja poporodowa

Tak wygląda matka tuż po porodzie

Tak wygląda matka tuż po porodzie

Zdjęcie, które zdecydowała się upublicznić Lacey Barratt, szokuje. Uwieczniono na nim nie tylko matkę trzymającą noworodka, ale i emocje, które towarzyszą kobiecie tuż po porodzie. Twarz Lacey Barratt wyraża bowiem ból i zmęczenie. Nie rysuje się na...

Depresja poporodowa

Choroba, która każe krzywdzić własne dzieci

Choroba, która każe krzywdzić własne dzieci

tygodni, a objawy się pogłębiają, można mówić o depresji poporodowej. Jakie objawy na to wskazują? - Obniżenie nastroju, podenerwowanie, uczucie (...) W. jest chora psychicznie i tak jak jedna na 500 młodych matek cierpiała...

Depresja poporodowa

Jak rozpoznać objawy depresji poporodowej?

Nie każde obniżenie nastroju po porodzie musi świadczyć o depresji poporodowej. Czasem to tylko okresowe przygnębienie, które określa (...) psychiczne, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że cierpi na depresję...

Depresja poporodowa

Baby blues

Syndrom baby blues często określa się mianem depresji poporodowej. Nie jest to do końca zgodne z prawdą, bowiem depresja poporodowa trwa zwykle znacznie dłużej, objawy manifestują się...

Depresja poporodowa

Leczenie depresji poporodowej

Depresja poporodowa upośledza funkcjonowanie kobiety w roli matki. Młoda mama, zamiast cieszyć się macierzyństwem i kontaktem z własnym dzieckiem (...) poporodową. Kiedy jednak objawy depresyjne manifestują...