Trwa ładowanie...

Czym tak naprawdę są foteliki I- Size?

Artykuł sponsorowany
(Materiał Partnera)

W wyniku długotrwałych badań nad skutkami wypadków drogowych z udziałem dzieci, nawet przewożonych w fotelikach samochodowych udowodniono, iż dostępne na rynku UE modele nie gwarantują dostatecznego bezpieczeństwa.

W wyniku poszukiwań nowych rozwiązań w tej kwestii powstał właśnie system homologacji I-Size, który obecnie gwarantuje najwyższy poziom bezpieczeństwa podróży razem z dzieckiem.

Jazda tyłem do 15 miesiąca życia

Przepisy o których mowa obowiązują od 2013 roku i nakładają między innymi znacznie surowsze wytyczne odnośnie tego, jak długo dziecko powinno być przewożone tyłem do kierunku jazdy.

Od producentów fotelików wymagane jest, aby tworzyli takie produkty, które umożliwiają podróż tyłem do kierunku jazdy aż do ukończenia przez dziecko 15 miesiąca życia, takie przewożenie zapewnia bowiem dziecku maksymalny poziom bezpieczeństwa.

Niestety, dostępne do tej pory na rynku foteliki grupy 0+ uniemożliwiały tak długie podróżowanie tyłem, dlatego też na producentów nałożony został obowiązek stworzenia większych produktów dla tej najmłodszej grupy.

Nacisk kładziony na właściwy montaż

Foteliki I-Size to także foteliki montowane w samochodzie przy użyciu bazy Isofix, co ma za zadanie znacznie ograniczyć błędy możliwe podczas montowania fotelika.

Pośrednio wymogi te dotyczą również producentów samochodów, od 2013 r. bowiem, każdy z nich ma obowiązek montowania w samochodzie tego typu zaczepów. Umożliwia to także stosowanie logo I-Size na fotelach samochodowych przeznaczonych do montażu fotelików dziecięcych z tą homologacją, dzięki czemu rodzic będzie miał zawsze pewność, że podłoga pojazdu, nawet jeśli znajduje się pod nią schowek, jest wystarczająco mocna aby wytrzymać nacisk nogi, której zadaniem jest podtrzymywanie fotelika.

(Materiał Partnera)

Nowe kryteria doboru

Ze względu na zastąpienie stosowanego do tej pory kryterium wagi przez kryterium wzrostu dużo prostsze będzie także dopasowanie fotelika do konkretnego dziecka. Rodzice przestaną bowiem zastanawiać się, jak ich dziecko wypada na tle rówieśników, czy jest od nich wyższe, niższe, szczuplejsze, a może nieco lepiej zbudowane.

Najważniejsze zalety fotelików I-Size

W testowaniu skuteczności działania każdego fotelika największe znaczenie mają zawsze tzw. crashtesty, czyli inicjowane w warunkach laboratoryjnych kolizje, w trakcie których monitoruje się zachowania manekinów poddawanych siłom działającym w trakcie wypadku.

W przypadku fotelików z homologacją I- Size badaniom poddane zostały także zderzenia boczne i dachowania, zmieniono także rodzaj manekinów biorących udział w eksperymencie. Starsze manekiny typu P zostały zastąpione nowszą generacją urządzeń typu Q, które dzięki obecności większej ilości sensorów znacznie lepiej odwzorowują nie tylko budowę ciała dziecka, ale również jego zachowanie w trakcie kolizji.

Pozwala to na lepsze poznanie mechanizmów rządzących wypadkami samochodowymi oraz opracowanie rozwiązań, które maksymalnie pozwolą zwiększyć bezpieczeństwo podróżowania po drogach.

Norma I- Size to także cały szereg, niedostępnych do tej pory kryteriów odnośnie ochrony przed zderzeniami bocznymi, które do tej pory po prostu nie były objęte obowiązkiem badania. Gwarantuje to, znacznie lepszą niż do tej pory ochronę najbardziej wrażliwych części ciała dziecka, czyli jego głowy i szyi, które podczas kolizji poddawane są działaniom ogromnej siły i w bardzo łatwy sposób mogą ulec niebezpiecznym uszkodzeniom.

Z tych właśnie względów, decydując się na zakup fotelika warto bliżej zapoznać się z modelami posiadającymi normę I- Size jako produktami znacznie lepiej przebadanymi, a przez to dużo bezpieczniejszymi. A przecież to właśnie poziom bezpieczeństwa jest tym, na czym zależy każdemu rodzicowi podróżującemu z dzieckiem.

Więcej znajdziesz tutaj: https://www.besafe.com.pl

Artykuł sponsorowany
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza