Trwa ładowanie...

Czym kierować się przy wyborze mleka modyfikowanego?

Avatar placeholder
31.10.2019 13:02
Czym kierować się przy wyborze mleka modyfikowanego?
Czym kierować się przy wyborze mleka modyfikowanego?

Dokonywanie wyborów, które mają bezpośredni wpływ na zdrowie dziecka, zawsze jest trudne i wymaga dokładnego przeanalizowania. Doskonale wiedzą o tym miliony mam na całym świecie, które podejmują decyzję o karmieniu swojego niemowlęcia mlekiem modyfikowanym. Czym kierować się podczas jego wyboru?

1. Mleko mamy najlepsze

Nie od dziś wiadomo, iż najlepszym wyborem zawsze będzie ten naturalny, czyli karmienie piersią. Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) maluszek powinien być karmiony wyłącznie mlekiem matki do 6. miesiąca życia (1). W przypadku dzieci zdrowych, u których nie stwierdza się żadnych schorzeń i specjalnych potrzeb żywieniowych, mleko kobiece jest wystarczającym pokarmem, który całkowicie zaspokaja potrzeby dziecka i dostarcza do jego organizmu wszystkich niezbędnych do prawidłowego rozwoju składników odżywczych.

Z różnych przyczyn, zarówno po stronie mamy, jak i maleństwa, karmienie naturalne nie zawsze jest możliwe. Wówczas mleko mamy należy zastąpić specjalnie dobranym mlekiem modyfikowanym. Warto w tym miejscu nadmienić, iż wykorzystanie mleka krowiego nie jest możliwe, ponieważ nie powinno być ono podawane dziecku jako główny pokarm do 12. roku życia (1). Wprowadzenie mleka modyfikowanego do dziety dziecka powinno sie odbyć po konsultacji z lekarzem.

Mleko, czy to mleko mamy czy modyfikowane powinno być jedynym pokarmem w pierwszych miesiącach życia dziecka (w zależności od indywidualnych potrzeb do 5-6 miesiąca) (2). Tylko jakie mleko modyfikowane wybrać?

2. Mleko modyfikowane – na co zwrócić uwagę podczas wyboru?

Każdy preparat dostępny w Polsce, który przeznaczony jest do żywienia niemowląt, musi spełniać wymagania określone w Dyrektywach Unii Europejskiej. Nie oznacza to jednak, że wszystkie mieszanki mleczne mają taki sam skład. Mogą się od siebie różnić. Najistotniejszą kwestią jest dobór mleka modyfikowanego do etapu rozwoju dziecka. W pierwszych kilku miesiącach (od urodzenia do 6. miesiąca życia) należy wybierać tzw. mleko początkowe, oznaczone numerem 1 (2). Po ukończeniu przez dziecko 6. miesiąca życia należy sięgnąć po mleko modyfikowane oznaczone numerem 2, czyli mleko następne. Podaje się je do 12. miesiąca życia (2). Po tym czasie warto sięgnąć po mleko oznaczone numerem 3, dedykowane dzieciom, które ukończyły 1. rok życia. W ofercie producentów można znaleźć także mleko następne 4 – dla dzieci powyżej 2. roku życia.

Kolejną kwestią jest wybór mleka pod kątem potrzeb zdrowotnych. Producenci mleka modyfikowanego dokładają starań, aby w ich ofercie znalazły się produkty dedykowane dzieciom o specjalnych potrzebach żywieniowych. Inne mieszanki przeznaczone są bowiem dla niemowląt zdrowych, niewykazujących tendencji np. do ulewań czy kolek, a inne dla maluszków z alergią.

I tak można znaleźć np. mleko modyfikowane dla dzieci z tendencją do łagodnych zaburzeń trawienia, jak m.in. gazy i wynikająca z tego płaczliwość. Istnieje też mleko, które dzięki swojej unikalnej recepturze ma za zadanie zapobiegać często występującemu u niemowląt i niezwykle dokuczliwemu ulewaniu. Mleko takie jest odpowiednio zagęszczone, co minimalizuje ryzyko cofania się pokarmu i ulewania. Jest ono oznaczone symbolem AR.

Ponadto na rynku można znaleźć mleko modyfikowane, które nie zawiera laktozy. Jest ono dedykowane maluszkom, które wykazują objawy nietolerancji tego dwucukru, objawiające się m.in. bólami brzucha, wzdęciami, biegunkami.

Należy zaznaczyć, że w przypadku zaobserwowania jakichkolwiek niepokojących objawów po spożyciu mleka nie wolno samodzielnie modyfikować diety i sięgać po specjalistyczne mieszanki. Trzeba udać się do pediatry i wraz z nim podjąć decyzję o ewentualnym zastosowaniu mleka modyfikowanego stworzonego z myślą o specjalnych potrzebach żywieniowych.

Aby osiągnąć najlepsze efekty należy dbać o zdrową dietę w czasie ciąży i po urodzeniu dziecka. Nie należy decydować się na nieuzasadnione dokarmianie. Karmienie butelką może powodować osłabienie laktacji. Karmienie piersią jest najwłaściwszym i najtańszym sposobem żywienia niemowląt. Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia i zapewnia najwięcej korzyści Twojemu dziecku.

Materiał Partnera

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze