Trwa ładowanie...
Przejdź na WP

Czy w przedszkolu potrzebny jest telewizor?

- Oglądanie telewizji w przedszkolu to jakiś koszmar – denerwuje się Marta z Gdańska, mama Mateusza. - Przecież przedszkole jest po to, by uczyło i bawiło, a nie wyręczało się multimediami – twierdzi. - Bez przesady. Od kilku minut bajek oczy się nie zepsują – ripostuje Ilona z Torunia, mama Olka. Czy telewizor w placówkach to faktycznie zło wcielone?

Zobacz film: "Jakie umiejętności powinno posiadać dziecko, które idzie do przedszkola?"

1. Najgorsza rzecz na świecie?

Mateusz ma 4 lata. Od roku chodzi do przedszkola. Choć pierwsze dni były dla niego trudne, teraz chodzi bardzo chętnie. Cieszy się na samą myśl o tamtejszych zabawkach. - Codziennie, gdy mój syn wraca z przedszkola, pytam go, co danego dnia robili. Zawsze opowiadał o samochodach, placu zabaw, pracach plastycznych. Byłam w szoku, gdy ostatnio powiedział mi, że oglądali bajki. Nie od tego jest przedszkole – żali się Marta.

Przeczytaj także:

Okazuje się, że telewizor jest na wyposażeniu wielu placówek. Najczęściej znajduje się w specjalnej sali lub na korytarzu. W takich przedszkolach dzieci mają wygospodarowany czas tylko i wyłącznie na obejrzenie filmu czy bajki. Najczęściej każda grupa zasiada przed odbiornikiem oddzielnie.

2. "Oglądamy bajki edukacyjne"

- U nas najczęściej oglądamy krótkie filmiki edukacyjne lub bajki o takim charakterze – przyznaje w rozmowie z WP parenting przedszkolanka z Lublina. - Unikamy produkcji znanych z kanałów telewizyjnych. Ani razu nie spotkaliśmy się z negatywną opinią rodziców – dodaje.

Przeczytaj także:

- W przedszkolu mojego syna telewizor jest, ale ukryty przed wzrokiem dzieci i tylko w wybranych salach. Bajki są im włączane 1-2 razy w tygodniu, najczęściej w godzinach popołudniowych, i to tylko przez kilka minut. I nie uważam, że jest to coś złego. Bez przesadny, wszystko jest dla ludzi, o ile oczywiście zachowuje się zdrowy rozsądek – mówi Ilona, mama Olka.

Jak przygotować dziecko do przedszkolnego debiutu?
Jak przygotować dziecko do przedszkolnego debiutu? [7 zdjęć]

Wybieranie przedszkola. Szukając najlepszego przedszkola dla swojej pociechy, ustal, co jest dla ciebie...

zobacz galerię
Telwizor jest na wyposażeniu niejednego przedszkola
Telwizor jest na wyposażeniu niejednego przedszkola (123RF)

Co na ten temat myślą psychologowie? - Przedszkole to miejsce, w którym dzieci powinny przede wszystkim uczyć się i bawić. Dobrze by było, gdyby przez większość czasu "działały sensorycznie". Chodzi po prostu o to, by zapewnić im rozwój wszystkich zmysłów. Dlatego tak ważne są zajęcia plastyczne, muzyczne i ruchowe – mówi nam Anna Ingarden, psycholog i psychoterapeuta.

- Trzeba jednak zdać sobie sprawę, że w dzisiejszych czasach nie uciekniemy od mediów elektronicznych. Jeśli więc nauczyciel w przedszkolu włącza telewizor, dzieci powinny oglądać programy edukacyjne, z przesłaniem – podsumowuje ekspertka.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.