Trwa ładowanie...

Chińczycy wynaleźli szczepionkę na próchnicę

 Monika Suszek
07.12.2022 10:47
Wizyty kontrolne u stomatologa, powinny odbywać się przynajmniej dwa razy w ciągu roku
Wizyty kontrolne u stomatologa, powinny odbywać się przynajmniej dwa razy w ciągu roku (Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, od 60 do 90 proc. populacji ma problemy z próchnicą (123rf))

Możliwe, że szykuje nam się wielka rewolucja w walce z próchnicą. Chińscy naukowcy stworzyli szczepionkę przeciwko chorobie. Ma zapobiegać psuciu się zębów i pomagać je leczyć. Testy na zwierzętach wykazały ponad 60 proc. skuteczność.

spis treści

1. Wielkie odkrycie chińskich naukowców

Naukowcy z Chińskiej Akademii Nauk odkryli, że podstawą szczepionki jest kombinacja białek pochodzących z bakterii odpowiedzialnych za powstawanie próchnicy. Potwierdziły to liczne testy przeprowadzone na myszach i szczurach. U gryzoni chorych na próchnicę skuteczność została potwierdzona w 53,9 proc. przypadków, u zdrowych 64,2 proc. Nie obyło się bez skutków ubocznych, bowiem u zwierząt wykryto powstawanie stanów zapalnych. Naukowcy się jednak nie poddają i postanowili ulepszyć dzieło o nową generację jednego z białek (KFD2-rPAc), która ma zniwelować niechciane skutki.

Sprawdź koniecznie:

Już 9/10 sześciolatków ma próchnicę! Jak temu zaradzić?

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

Szczepionka jest prawdziwą rewolucją, ponieważ wykazano, że lek nie tylko zapobiega powstawaniu próchnicy, ale również leczy ubytki. Zmiana dotyczy również przyjmowania szczepionki. Lek nie będzie wstrzykiwany, ale wciągany przez nos.

Ubraniowa baza dla niemowlaka - polskie produkty za mniej niż 60 zł
Ubraniowa baza dla niemowlaka - polskie produkty za mniej niż 60 zł

Jakie ubrania powinny obowiązkowo się znaleźć w garderobie naszego niemowlaka? Oczywiście te wygodne,

przeczytaj artykuł

Nie wiadomo, kiedy szczepionka trafi na rynek, do tego niezbędne są kolejne badania i długotrwałe testy. Z odkryciem wiążą się również nadzieje na bezbolesne i skuteczne leczenie. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), problem z próchnicą ma na świecie od 60 do 90 proc. dorosłych i dzieci.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze