Czy tak będzie wyglądał egzamin ósmoklasisty? W Norwegii odbyła się część egzaminów dla uczniów chcących pójść na studia
Choć norweskie Ministerstwo Edukacji odwołało wszystkie egzaminy państwowe, to postanowiono, że do testów będą mogli podejść uczniowie eksternistyczni. Tylko w samym Oslo do egzaminów przystąpi osiem tysięcy uczniów.
1. Odwołane egzaminy w Norwegii
Ze względu na pandemię koronawirusa władze Norwegii zdecydowały się początkowo na zamknięcie państwowych szkół. Ministerstwo długo zastanawiało się, czy przeprowadzenie egzaminów państwowych będzie w ogóle możliwe. W końcu zadecydowano, że odwołane zostaną egzaminy na wszystkich szczeblach szkół państwowych.
Zobacz także: Koronawirus. Uczniowie ćwiczyli w maseczkach na lekcji wf-u. Troje zmarło
Władze postanowiły umożliwić jednak podejście do egzaminów wszystkim uczniom, którzy zdecydowali się na eksternistyczny tok nauki, czyli uczą się samodzielnie, a w szkole zdają tylko egzaminy. Jest to dość popularne podejście do obowiązków szkolnych w królestwie.
2. Egzaminy szkolne 2020
W samym Oslo zostanie przeprowadzonych blisko 19 tysięcy egzaminów, do których przystąpi 8 tysięcy uczniów. Zostaną one przeprowadzone z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa. Jednym z miejsc, gdzie abiturienci będą mogli napisać test jest Valhall arena – jedna z największych hal widowiskowych w Norwegii.
Uczniowie siedzą pojedynczo przy ławkach, nie mogą pożyczać sobie artykułów biurowych. Co więcej, każdy, przed wejściem na sale musi zdezynfekować ręce. Jeśli u kogoś wystąpiły objawy choroby, musi pozostać w domu. Jednorazowo, test może pisać 700 osób.
3. Zasady bezpieczeństwa w trakcie egzaminów
Wśród zasad bezpieczeństwa, których muszą przestrzegać osoby podchodzące do egzaminów, jest m.in. zakaz korzystania z komunikacji miejskiej w drodze na test.
Zobacz także: Kiedy egzamin ósmoklasisty? Uczniowie nie wierzą, że się odbędzie
"Wielu uczniów uczących się eksternistycznie nie zdobyło dotąd żadnych ocen, które pojawią się na świadectwach uczniów szkół państwowych. Potrzebują ich, by móc się dostać do kolejnych szkół, lub na studia. Niektórzy uczniowie podchodzą również ponownie do egzaminów. Musimy umożliwić im poprawienie swoich ocen. Gdyby egzamin się nie odbył, oznaczałoby to stracony rok dla tych osób" – mówi Kari Ann-Steen, dyrektorka Privatistkontorer, które odpowiada za nadzór nad uczniami eksternistycznymi w kraju.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl