Ministerstwo Edukacji i Nauki chce wprowadzić zmiany. Tak będzie wyglądała nauka zdalna od września
Ministerstwo Edukacji i Nauki udostępniło projekt rozporządzenia, które ma regulować zasady przechodzenia szkół na naukę zdalną. Zgodnie z założeniami, od roku szkolnego 2022/2023, dyrektor przedszkola lub szkoły będzie zobowiązany do zorganizowania zajęć zdalnych w sytuacji, gdy zajęcia zostaną zawieszone z powodu "zagrożenia bezpieczeństwa uczniów". Projekt skierowano do opiniowania.
1. Czy nauka zdalna powróci w roku szkolnym 2022/23?
Zapisy projektu rozporządzenia "w sprawie organizowania i prowadzenia zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość" zostały udostępnione w poniedziałek na stronie Rządowego Centrum Legislacji.
Autorzy projektu wskazują, że zmiana wynika "z potrzeby uregulowania szczegółowych warunków organizowania i prowadzenia dla uczniów ww. zajęć w sytuacji, gdy nie jest możliwe prowadzenia zajęć w tradycyjny sposób na terenie jednostki systemu oświaty z powodu zawieszenia zajęć ze względu na wystąpienie na danym terenie zagrożenia bezpieczeństwa uczniów".
2. Nauka zdalna w szkołach - w jakich przypadkach od roku szkolnego 2022/2023?
Jakie sytuacje zagrażające bezpieczeństwu uczniów wymieniono? Nauka zdalna, zgodnie z projektem, mogłaby zostać wprowadzona w związku z:
organizacją i przebiegiem imprez ogólnopolskich lub międzynarodowych,
nieodpowiednią temperaturą zewnętrzną lub w pomieszczeniach, w których są prowadzone zajęcia z uczniami,
zagrożeniem związanym z sytuacją epidemiologiczną,
innym nadzwyczajnym zdarzeniem.
Jeśli wystąpią takie okoliczności, od roku szkolnego 2022/2023 r. "dyrektor przedszkola, szkoły i placówki albo osoba kierująca inną formą wychowania przedszkolnego będą obowiązani do zorganizowania zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, w sytuacji, gdy zajęcia zostaną zawieszone z powodu zaistnienia okoliczności" - zapisano w projekcie.
3. Jakie uprawnienia będą mieli dyrektorzy przedszkoli i szkół?
W uzasadnionych przypadkach dyrektor, w porozumieniu z radą pedagogiczną, będzie mógł również czasowo zmodyfikować tygodniowy zakres treści nauczania z zajęć wynikających z ramowych planów nauczania dla poszczególnych typów szkół do zrealizowania w poszczególnych oddziałach klas (semestrów) oraz tygodniowy zakres treści nauczania z zajęć realizowanych w formach pozaszkolnych, także tygodniowy lub semestralny rozkład zajęć w zakresie prowadzonych w szkole zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.
W projekcie rozporządzenia przewiduje się szczególne rozwiązania w przypadku uczniów, którzy w okresie zawieszenia zajęć nie mogą realizować zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość w miejscu zamieszkania z uwagi na rodzaj niepełnosprawności lub będących w trudnej sytuacji rodzinnej.
Dyrektor, na wniosek rodziców ucznia, będzie obowiązany zorganizować dla tego ucznia zajęcia na terenie szkoły z nauczycielem lub inną osobą prowadzącą zajęcia, lub z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość - o ile będzie możliwe zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków nauki na terenie szkoły i na danym terenie nie występują zdarzenia, które mogą zagrozić bezpieczeństwu lub zdrowiu uczniów.
W uzasadnionych przypadkach dyrektor będzie mógł dla tych uczniów zorganizować zajęcia w innym miejscu, tj. w przedszkolu, szkole, innej formie wychowania przedszkolnego lub placówce np. w młodzieżowym domu kultury, bibliotece pedagogicznej lub bursie.
Źródło: PAP
Anna Klimczyk, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl