Czy miesiąc narodzin dziecka jest ważny?
Planując ciążę, bierzemy pod uwagę mnóstwo czynników: wiek, finanse, gdzie mieszkamy i w jakiej kondycji jest nasz związek. Czy do tych zmartwień warto dodać również miesiąc, w którym urodzi się dziecko?
1. Przepaść rozwojowa
Poród w miesiącach zimowych wymaga nieco innych przygotowań. Potrzebne będzie więcej ciepłych rzeczy, kombinezon, czapki, śpiworki. Wyprawa na zimowy spacer z maluchem również nie należy do łatwych. Ubranie wszystkich warstw dla młodej mamy może być nie lada wyzwaniem. Jednak to nie wszystkie problemy rodziców dzieci urodzonych pod koniec roku. Wielu z nich zastanawia się, czy ich dzieciom będzie trudniej w życiu. Czy łatka "ostatniego z roku" utrudni im szkolną karierę?
Dzieci w jednej klasie może dzielić aż 11 miesięcy. Ta całkiem spora różnica nie pozostaje bez wpływu na wyniki w nauce. Institute for Fiscal Studies dowiódł w swoich badaniach, że dzieci urodzone w ostatnim kwartale roku aż trzykrotnie częściej uczą się poniżej średniej. Rozpoczynając naukę w pierwszej klasie, młodsze dzieci mogą mieć większe trudności z dostosowaniem się do szkolnej rzeczywistości, co znacząco wpływa na późniejsze wyniki.
Sam fakt spędzenia długiego czasu w szkolnych ławkach, może być znacznie trudniejszy do zaakceptowania przez młodsze dzieci. Jednak decyzję o tym, w jakim wieku dziecko rozpoczyna obowiązek szkolny, nie należy tylko do rodzica, ale również do dyrektora szkoły, który w tym celu może zażądać opinii psychologicznej.
2. Młodsze i niesforne
Choć w Polsce nie diagnozuje się tak często ADHD i z pewnością tak często nie wspomaga terapii zaburzeń uwagi lekami, to skala opisanego poniżej zjawiska jest tak duża, że trudno ją pominąć. Badanie trwające aż 11 lat dowiodło, że prawdopodobieństwo diagnozy ADHD u dzieci urodzonych w grudniu wzrasta aż o 39% i prawie o 50 % wzrasta ryzyko podania leków.
W Kanadzie, gdzie przeprowadzone zostały badania, podobnie jak u nas, dzieci rozpoczynające naukę w jednej klasie, muszą być urodzone w tym samym roku. Naukowcy z University of British Columbia, opisując swoje badania, zastanawiają się, czy lekarze nie diagnozują zaburzeń uwagi zbyt szybko i jedynie na podstawie zaawansowania w rozwoju emocjonalnym, w którym to najmłodsze dzieci wypadają gorzej, w porównaniu do swoich o prawie rok starszych kolegów i koleżanek.
3. Zamach na życie
Według niektórych badań bycie najmłodszym w klasie, czy nawet grupie studenckiej może nieść tragiczne konsekwencje. Naukowcy z Uniwersytetów w Osace i Syracuse dowiedli, że to właśnie w grupie najmłodszych, więcej osób próbowało odebrać sobie życie.
"Edukacja na wczesnym etapie życia ma duży wpływ na dalsze losy człowieka. Kierowanie się w przyjmowaniu do pierwszych klas wyłącznie rocznikiem dziecka może przysporzyć mu wielu problemów, nie tylko w czasie dalszych lat nauki, ale też w perspektywie całego życia” – komentują wyniki badacze.
4. Młodsi, długowieczni
Ale urodzenie w grudniu może mieć również pozytywne strony. Journal of Aging Research opublikował badania, z których wynika, że dzieci urodzone w grudniu mają większa szansę na długowieczność. W porównaniu do dzieci urodzonych w czerwcu, znacznie częściej dożywają 105 lat.
Okazuje się również, że data urodzenia może wpływać na przyszły zawód naszych dzieci. Według statystyk z brytyjskiego spisu ludności, dzieci urodzone w ostatnim miesiącu roku znacznie częściej zostawały… dentystami.
Wiele badań potwierdza, że urodzenie dziecka pod koniec roku może przysporzyć mu wiele problemów. Mając jednak na uwadze, że planowanie ciąży nie jest nauką ścisłą i może się nie udać zaplanowanie porodu na konkretny termin, warto pamiętać, że powyższe badania to jedynie statystyki, a na zdrowie, szczęście i rozwój konkretnego dziecka ma wpływ znacznie więcej czynników, niż tylko data jego urodzenia.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl