Czy koronawirus jest coraz bardziej groźny dla dzieci? Prof. Szuster-Ciesielska: Większość z nas nie zdaje sobie sprawy, jak wygląda wariant Delta (WIDEO)
W mediach społecznościowych coraz częściej można trafić na informacje o kolejnych zakażeniach COVID-19 wśród małych dzieci. Rodzice i lekarze apelują, by przestrzegać zasad sanitarnych, a starsze pociechy, które kwalifikują się do szczepień, zabezpieczyć w ten sposób. Czy faktycznie koronawirus staje się coraz bardziej niebezpieczny dla dzieci? Na to pytanie odpowiedziała w programie WP "Newsroom" prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska, specjalistka w zakresie wirusologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
- Tak, ja uważam, że większość z nas nie zdaje sobie tak naprawdę sprawy z tego, jak wygląda sytuacja z wariantem Delta – mówi prof. Szuster-Ciesielska. – On będzie atakował osoby młodsze, w tym dzieci w związku z tym, że natrafi na barierę ochronną u osób starszych, ponieważ otrzymały szczepionki – tłumaczy.
Wirusolog dodaje, że koronawirus nie wybiera ofiary na podstawie jej wieku, a odporności. Dlatego też obecnie najsłabszym ogniwem są osoby niezaszczepione. To wynika z jego sposobu działania.
- Jest tworem bezwzględnym, który "myśli" przede wszystkim o przetrwaniu, a więc dzieci będą atakowane. Żeby nie być gołosłowną, w Stanach Zjednoczonych obserwujemy obecnie wykładniczy wzrost zachorowań wśród dzieci, a wraz z nim wzrost liczby dzieci hospitalizowanych, z powikłaniami, jak również zgonów – mówi prof. Szuster-Ciesielska.
Ekspertka dodaje, że stanem, do którego może się porównać Polska, jeśli chodzi o poziom wyszczepienia, jest Floryda. Niestety tam liczba zakażeń wśród dzieci drastycznie wzrasta.
- Niejednokrotnie spotykam się z opiniami rodziców, którzy opisują ciężki przypadek choroby COVID-19, ale nie tylko. Zwróćmy uwagę, że nawet jeśli zakażenie jest bezobjawowe, to dziecko narażone jest na konsekwencje w postaci long COVID – dodaje.
ZOBACZ WIDEO Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl