Nauczyciele próbują wymuszać dostarczanie L4. Ostry komentarz lekarza
Wraz z rozpoczęciem roku zaczyna się sezon infekcji, a tym samym trudniej o wizytę u lekarza. Wielu rodziców próbuje uzyskać zwolenianie lekarskie dla chorej pociechy, ale czy jest to konieczność?
1. Usprawiedliwianie nieobecności
Powrót do szkoły wiąże się ze zwiększoną zachorowalnością wśród dzieci i młodzieży. Złe samopoczucie nie sprzyja korzystaniu z zajęć, a chorą pociechę lepiej zostawić w domu, by nie zarazić innych.
Nieobecność dzieci w szkole często jednak budzi niepokój nauczycieli i wychowawcy, szczególnie jeśli trwa kilka dni. Rodzice więc często się zastanawiają, czy konieczne jest zwolnienie lekarskie, by usprawiedliwić absencję.
Okazuje się, że zaświadczenie od lekarza wcale nie jest wymagane. Wystarczy usprawiedliwienie napisane przez rodzica, a nawet samego ucznia, jeśli osiągnął już pełnoletność.
Warto także zaznaczyć, że w związku z zasadami RODO, nie trzeba podawać przyczyny nieobecności. Szkoła nie ma prawa do zmuszenia ujawnienia przyczyny, ponieważ byłoby to naruszenie.
2. Powtarzający się problem
W razie wątpliwości wychowawca może skontaktować się z rodzicami lub opiekunami dziecka. Jeśli istnieje podejrzenie, że obowiązek szkolny nie jest odpowiednio realizowany, szkoła może skierować sprawę do sądu rodzinnego.
"Nowy rok szkolny i stare problemy. Uczniowie przeziębieni nie idą do szkoły, żeby szybciej wyzdrowieć i nie zarażać koleżanek i kolegów a nauczyciele w szkołach próbują wymuszać dostarczanie zwolnień z lekcji od lekarza. Ile razy można temat braku podstawy do takich żądań wałkować? Wciąż czekamy na skutecznego Ministra Edukacji, który da radę wyjaśnić wszystkim szkołom jak należy postępować, żeby uczyć szacunku dla prawa oraz budowania zaufania w społeczeństwie od najmłodszych lat" - dodaje w mediach społecznościowych Tomasz Zieliński, wiceprezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie.
Szkoła nie może wymusić na rodzicach dostarczenia zwolnienia lekarskiego, by usprawiedliwić nieobecności dziecka na zajęciach.
Inne zasady obowiązują w przypadku całorocznego zwolnienia z wychowania fizycznego. W takiej sytuacji oświadczenie musi zostać wydane przez lekarza, który określa, że dziecko rzeczywiście nie może uczestniczyć w zajęciach.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl