Trwa ładowanie...

COVID-19 a atopowe zapalenie skóry. "U wielu młodych pacjentów objawy się zaostrzyły"

 Maria Krasicka
10.02.2022 11:21
COVID-19 a atopowe zapalenie skóry. "U wielu młodych pacjentów objawy się zaostrzyły"
COVID-19 a atopowe zapalenie skóry. "U wielu młodych pacjentów objawy się zaostrzyły" (GettyImages)

Pandemia COVID-19 nasiliła problemy zdrowotne osób borykających się z chorobami autoimmunologicznymi. Przewlekły stres spowodowany izolacją, obostrzeniami, nauką zdalną i ciągłym zagrożeniem sprawia, że nastolatkowie cierpiący na atopowe zapalenie skóry mają nasilone objawy, co z kolei powoduje kolejne nerwy. - I tak koło się zamyka – mówi prezes Polskiego Towarzystwa Chorób Atopowych Hubert Godziątkowski.

spis treści

1. Koronawirus a atopowe zapalenie skóry u dzieci

Atopowe zapalenie skóry (AZS) jest przewlekłą chorobą zapalną o nawracającym przebiegu. Objawia się m.in. wypryskami skórnymi. Pandemia – jak podkreślił prezes Polskiego Towarzystwa Chorób Atopowych Hubert Godziątkowski, odcisnęła szczególne piętno na nastoletnich pacjentach.

- Poczucie zagrożenia ze strony wirusa, trudności w szkole związane ze zdalnym nauczaniem, izolacje, kwarantanny i ograniczony kontakt z rówieśnikami spowodowały, że u wielu młodych pacjentów z atopowym zapaleniem skóry zaostrzyły się objawy choroby – stwierdził.

Dodał też, że stres i silne emocje są często impulsem wywołującym objawy kliniczne AZS.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

- Pojawiające się na ciele młodego człowieka zmiany skórne to znowu kolejne nerwy i tak koło się zamyka – powiedział. - Choroba utrudnia normalne funkcjonowanie, wpływa na naukę i relacje młodych ludzi z rówieśnikami. Niszczy ich fizycznie i psychicznie, ponieważ pojawiające się zmiany skórne są często przyczyną stygmatyzacji i wykluczenia społecznego – wyjaśnił.

- AZS w zestawieniu z utrudnionym dostępem do lekarzy specjalistów i wszechobecnym strachem wywołanym pandemią powoduje, że młodzi ludzie znajdują się w bardzo trudnym położeniu - dodał Godziątkowski.

2. Terapia biologiczna w leczeniu AZS u nastolatków

Z badań "Epidemiologia atopowego zapalenia skóry w Polsce. Ekonomedyca AD", przeprowadzonych w 2020 r., wynika, że na AZS choruje niemal 96 tys. młodzieży w wieku 12-17 lat. Szacuje się, że w najbliższych latach dotknie ono 30 na 10 tys. Polaków.

- Spośród tych pacjentów około 200 nastoletnich pacjentów ma ciężki przebieg choroby. Wymagają oni pomocy w postaci terapii biologicznej, gdyż wyczerpali już wszystkie dostępne możliwości terapeutyczne – dodał Hubert Godziątkowski.

AZS u dziecka
AZS u dziecka (GettyImages)

Według eksperta kluczowym aspektem poprawy sytuacji chorych z ciężkim przebiegiem AZS jest dostęp do terapii biologicznej, która nie tylko wpłynie na ich zdrowie, ale również poprawi jakość życia.

- Leczenie biologiczne opiera się na zastosowaniu cząsteczek białkowych wytwarzanych przez organizmy żywe, które hamują lub naśladują działanie białek naturalnie występujących u człowieka – wyjaśnił.

Powiedział, że tak działa lek Dupilumab. Terapię nim Amerykańska Agencja Żywności i Leków uznała za przełomową. Badania kliniczne wykazały jej skuteczność, m.in. zmniejsza występowanie świądu. Dodał, że jej zastosowanie pozwala kontrolować chorobę, ograniczyć występowanie zaostrzeń, a to przekłada się na jakość życia pacjentów. W Polsce terapia biologiczna stosowana jest w leczeniu pacjentów dorosłych z ciężką postacią AZS.

- Lek podawany jest raz w miesiącu w postaci iniekcji podskórnej, dzięki czemu pacjenci mogą samodzielne przyjmować kolejne dawki. Niestety terapia nie jest dostępna dla nastoletnich pacjentów. Mamy jednak nadzieję, że zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Zdrowia już niebawem to się zmieni – powiedział. - Tylko dostęp do skutecznej terapii jest w stanie pomóc młodym pacjentom z ciężką postacią AZS. Wierzymy, że problem atopowego zapalenia skóry u nastolatków zostanie dostrzeżony i będą mogli oni w końcu normalnie żyć – podsumował.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze