Trwa ładowanie...

Co się dzieje z mamą i dzieckiem w 28. tygodniu ciąży?

Avatar placeholder
22.08.2018 13:09
ciąża
ciąża (mat. Klienta)

28.tydzień ciąży niesie za sobą dalsze zmiany – zarówno te dotyczące płodu, jak i Twojego ciała. Wszystko po to, by przygotować maleństwo do samodzielnego funkcjonowania po narodzinach. Sprawdź, co Cię czeka na tym etapie oczekiwania na dziecko.

W tej fazie ciąży rozwój płodu nie zwalnia tempa, w związku z czym – aby dostosować się do jego potrzeb –zmienia się również Twoje ciało. W tym okresie musisz się też liczyć z wieloma nieprzyjemnymi dolegliwościami.

1. Rozwój płodu

Zaledwie miesiąc wystarczył, aby płód podwoił swoją wagę i wielkość – obecnie waży ok. 1100 g i mierzy 36 cm. Chociaż dziecko jest już dużo większe, nadal ma sporo miejsca do swobodnego poruszania się. Może obracać się w każdą stronę, dlatego przyjęta przez nie pozycja wcale nie oznacza tej ostatecznej – porodowej. Nawet jeśli teraz ułożyło się głową do dołu, w ciągu 3 kolejnych miesięcy może się to zmienić.

Widoczny na skórze meszek płodowy (tzw. lanugo) stopniowo zanika. Skóra staje się dużo gładsza, znikają bruzdy i pomarszczenia – to efekt gromadzenia się podskórnej tkanki tłuszczowej. Na głowie cały czas wyrastają włosy, a rzęsy i brwi są już dobrze widoczne.

W 28. tygodniu ciąży dochodzi do dalszego intensywnego rozwoju zmysłów. Chociaż osiągnęły już one wysoki poziom, ciągle trwa ich "specjalizacja". Maluch jest w stanie odróżnić głos mamy i taty, reagować na jasność i ciemność. Potrafi też zamykać i otwierać oczy.

W tym okresie ciąży spore zmiany zachodzą w poszczególnych układach:

  • układ krążenia – serce wykonuje nawet 150-160 uderzeń na minutę, bije więc dwukrotnie szybciej od serca dorosłego człowieka;
  • układ nerwowy – na powierzchni mózgu pojawiają się charakterystyczne rowki i fałdy, powstaje też coraz więcej połączeń między mózgiem a pozostałą częścią układu nerwowego;
  • układ oddechowy – rozwijają się pęcherzyki płucne i dojrzewają oskrzela, które dzielą się na coraz mniejsze "gałązki".

Jest to czas, kiedy dochodzi także do gromadzenia się smółki w okrężnicy.

2. Zmiany w organizmie mamy

Od początku ciąży Twoje ciało przeszło znaczną metamorfozę. W ciągu ostatnich 28 tygodni najprawdopodobniej przybrałaś na wadze ok. 8-11 kg.

Stale powiększająca się macica zmieniła swoje położenie – aktualnie sięga ona już ok. 3 cm powyżej pępka. Brzuch staje się coraz większy, skutkiem czego może być nasilenie dolegliwości bólowych pleców. Możesz też zaczynać odczuwać większe parcie na pęcherz – rosnąca macica uciska bowiem moczowody.

28.tydzień ciąży to czas, w którym mogą pojawić się pierwsze skurcze przepowiadające, tzw. skurcze Braxtona-Hicksa. Stanowią one element "treningowy" – w ten sposób macica przygotowuje się do nadchodzącego porodu. Jeśli w ciągu doby odczuwasz je rzadziej niż 10 razy, nie stanowią powodu do niepokoju. Jeżeli jednak występują częściej lub nie ustępują po krótkim odpoczynku, powinnaś niezwłocznie skontaktować się z ginekologiem.

Na tym etapie zwiększa się ryzyko infekcji dróg moczowych. To skutek wzmożonej produkcji progesteronu – hormonu, który utrudnia wydalanie bakterii z pęcherza. Pamiętaj, że zbagatelizowane infekcje stanowią poważne zagrożenie – mogą skutkować chorobami nerek albo prowadzić do przedwczesnego porodu. Jeżeli oddawanie moczu sprawia Ci ból lub odczuwasz nieprzyjemne pieczenie, wizyta u ginekologa jest koniecznością.

W tym okresie ciąży coraz częściej mogą Ci dokuczać obrzęki kończyn – powodem opuchlizny są zmiany hormonalne, które pogarszają pracę zastawek żylnych. Obrzęki szybko mijają po dłuższym odpoczynku, staraj się więc leżeć z uniesionymi nogami i unikaj siedzenia w pozycji, w której są opuszczone. Możesz też stosować chłodzące żele i kremy, które zmniejszają opuchliznę.

3. Ważne zalecenia

Jeśli jesteś w 28. tygodniu ciąży, powinnaś pamiętać o dwóch istotnych sprawach.

3.1. Diagnostyka cukrzycy ciążowej

To już ostatni moment, byś zgłosiła się na badanie zwane krzywą cukrową. Zgodnie z aktualnymi zaleceniami Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego należy wykonać test tolerancji glukozy, który polega na 3-krotnym pobraniu próbki krwi: na czczo, po 1 godzinie od wypicia roztworu glukozy i po 2 godzinach od jego spożycia.

Badanie należy przeprowadzić między 24. a 28. tygodniem, dlatego nie należy zwlekać z jego wykonaniem.

3.2. Przyjęcie immunoglobuliny anty-D przy konflikcie serologicznym

Gdy wyniki badań wskazują na ryzyko konfliktu serologicznego, kobieta przed porodem powinna otrzymać immunoglobulinę anty-D – w ramach działań profilaktycznych. Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo konfliktu, zaleca się podać ją wcześniej – najlepiej między 28. a 30. tygodniem ciąży. Do niedawna pierwsza dawka immunoglobuliny była płatna, ale od 1 stycznia 2018 roku jest ona finansowana w ramach świadczeń gwarantowanych.

28.tydzień ciąży, jak każdy poprzedni i kolejny, budzi wiele wątpliwości. Jeżeli chcesz mieć pewność, że płód rozwija się prawidłowo, a doskwierające Ci dolegliwości to normalne objawy, skonsultuj się z lekarzem. Pamiętaj też o regularnym zgłaszaniu się na wizyty – pozwoli Ci to uniknąć niepotrzebnego stresu.

Artykuł sponsorowany

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze