Trwa ładowanie...

Co robić w ferie zimowe 2020? Warsztaty, narty, półkolonie

Avatar placeholder
07.01.2020 16:59
Co robić w ferie zimowe 2020? Warsztaty, narty, półkolonie
Co robić w ferie zimowe 2020? Warsztaty, narty, półkolonie (iStock)

Przerwa świąteczna dopiero co dobiegła końca, a uczniowie z kilku województw już myślą o kolejnym odpoczynku od szkoły. 13 stycznia ferie rozpoczną się w pięciu województwach. Podpowiadamy, jak można wykorzystać ten czas.

1. Ferie 2020

Jako pierwsi, od szkolnych ławek odpoczną uczniowie w województwie lubelskim, łódzkim, podkarpackim, pomorskim i śląskim. Ich ferie rozpoczną się 13 stycznia i potrwają do 26.

Od 20 stycznia do 2 lutego dodatkowy wypoczynek będą mieli uczniowie z województwa podlaskiego i warmińsko-mazurskiego.

27 stycznia znów, aż w pięciu województwach szkoły będą świeciły pustkami. Przerwa będzie obowiązywała do 9 lutego w kujawsko-pomorskim, lubuskim, małopolskim, świętokrzyskim i wielkopolskim.

Zobacz film: "W jaki sposób dzieci spędzają ferie zimowe?"

Jako ostatni na ferie pojadą uczniowie z dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego. Ich ferie potrwają od 10 do 23 lutego.

2. Filmowe półkolonie w Toruniu

Ferie zimowe w każdej gminie to okres, w którym na dzieci czekają półkolonie i zimowiska, ale również specjalnie przygotowane atrakcje. W niektórych miastach powstaną lodowiska, a swoje drzwi otworzą muzea, dlatego chętni nie będą się nudzić.

Fundacja Amicus Universitatis Nicolai Copernici we współpracy z Teatrem Horzycy i Kinem Studenckim Niebieski Kocyk proponują półkolonie filmowo-teatralne. W planie zajęć są ćwiczenia dykcyjne, poznawanie elementów warsztatowych teatru, a także przygotowanie scenek improwizowanych.

Zajęcia teatralne rozwijają pewność siebie u dzieci (iStock)
Zajęcia teatralne rozwijają pewność siebie u dzieci (iStock)

Grupa starsza będzie miała szansę spróbować swoich sił w filmie. Zaplanowano warsztaty animacji poklatkowej o wdzięcznej nazwie "Ożywimy dziś bałwana". Warsztaty przeznaczone są dla uczniów szkół podstawowych klas I-IV.

3. Muzyczne ferie na Podkarpaciu

Miejski Dom Kultury w Stalowej Woli zaprasza wszystkich chętnych na Zimowe Warsztaty Muzyczne, które odbędą się w dniach 20 - 23 stycznia. Dla chętnych w tym roku przygotowano bardzo bogaty program. Będzie można spróbować swoich sił m.in. w klasie saksofonu, śpiewu, czy harmonijki ustnej.

Dzieci uzdolnione muzycznie lepiej uczą się języków obcych (iStock)
Dzieci uzdolnione muzycznie lepiej uczą się języków obcych (iStock)

4. Ferie na nartach… na Pomorzu

To ciekawy pomysł na nietypowe ferie. Jednego dnia zobaczyć Fontannę Neptuna w Gdańsku i zaliczyć slalom narciarski? Na Pomorzu to możliwe. W województwie funkcjonuje bowiem kilka stoków narciarskich.

Przede wszystkim należy w tym miejscu wspomnieć o stacji narciarskiej Łysa Góra, która górą jest tylko z nazwy. Bo choć wzniesienie ma 110 m n.p.m., to wyciąg o długości 286 m pozwala na bardzo przyjemne szusowanie na nartach. Często, dzięki sztucznemu naśnieżaniu, działa również, kiedy aura nie sprzyja narciarzom.

Okazuje się, że narty nie tylko w górach (iStock)
Okazuje się, że narty nie tylko w górach (iStock)

Świetne warunki narciarskie można znaleźć również w powiecie gdańskim. Od zeszłego roku w Trzepowie, w gminie Przywidz, funkcjonuje zaawansowany Ośrodek Narciarski Trzepowo, który posiada nawet oświetlenie nocne. Na miejscu można wypożyczyć cały sprzęt.

Warto zaznaczyć, że dwa wymienione ośrodki są tylko przykładami. Na Pomorzu działa bowiem kilkanaście świetnych stoków.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze