Trwa ładowanie...

Co oznaczają takie zmiany na paznokciach u dzieci? Ich wygląd mówi wiele o zdrowiu twojej pociechy

Avatar placeholder
03.07.2023 19:59
Wygląd paznokci wiele mówi o zdrowiu dziecka
Wygląd paznokci wiele mówi o zdrowiu dziecka (123)

Zmiany na paznokciach u dzieci często wywołują u rodziców niepokój, ponieważ mimowolnie kojarzone są z grzybicą, której leczenie może ciągnąć się nawet latami. Warto jednak wiedzieć, że ta choroba dotyka dzieci bardzo rzadko. Zmiany na paznokciach mogą jednak wiele powiedzieć o ogólnym stanie zdrowia dzieci. Które z nich sygnalizują problemy zdrowotne, a jakimi rodzice zupełnie nie powinni się przejmować? Tłumaczymy.

spis treści

1. Wygląd paznokci wiele mówi o zdrowiu dziecka

Lekarze, a w szczególności dermatolodzy, nie mają wątpliwości, że stan paznokci może powiedzieć wiele o stanie zdrowia. Konkretne zmiany mogą być oznaką ogólnej kondycji zdrowotnej, jak i przewlekłych chorób, z którymi dziecko może się zmagać, a nawet sygnałem uwarunkowań genetycznych czy efektem stosowania niektórych leków. Rodzice powinni więc z uwagą obserwować, czy paznokcie ich pociech nie zmieniają się w niepokojący sposób.

Co oznaczają konkretne zmiany na paznokciach u dzieci?

Dermatolodzy wyróżniają kilka typowych zmian na paznokciach, które powinny wzmożyć czujność rodziców. Często są one sygnałem rozwijającej się lub już trwającej choroby lub nieprawidłowości w organizmie.

Zobacz film: "Jak poprawić bezpieczeństwo rowerzystów na drogach?"

Podłużne prążki na paznokciach – taka zmiana na paznokciach może pojawiać się zarówno u dzieci zdrowych i nasilać się wraz z wiekiem, jak i być objawem rozwijającej się cukrzycy. Warto wykluczyć tę drugą opcję i w porę udać się z dzieckiem do lekarza.

Szorstkość paznokci – może być uwarunkowana genetycznie, ale również być objawem łuszczycy i liszaja płaskiego.

Szorstkość paznokci może być objawem łuszczycy u dzieci
Szorstkość paznokci może być objawem łuszczycy u dzieci (123rf)

Kruchość paznokci – kruche paznokcie u dzieci mogą być efektem odwodnienia organizmu, anemiii niedoboru składników odżywczych, lecz kruchość paznokci mogą powodować również preparaty chemiczne, z którymi dzieci mają kontakt – np. środki czystości.

Zgrubienie paznokcia – to z kolei bardzo częsty objaw łuszczycy lub liszaja płaskiego. Jeśli się pojawi, warto jak najszybciej skonsultować tę zmianę z dermatologiem.

Wrastający paznokieć – to choroba, która polega na wrastaniu bocznego brzegu płytki paznokciowej w otaczające tkanki miękkie. W efekcie rozwija się obrzęk zapalny, któremu towarzyszy silny ból. To nieprzyjemna dolegliwość rozwija się zwykle na skutek noszenia zbyt ciasnego obuwia lub nieprawidłowego obcinania paznokci. Może przerodzić się w przewlekłe schorzenie, dlatego należy reagować już w przypadku pojawienia się pierwszych symptomów.

Białe plamki na paznokciach – często pojawiają się u dzieci i mogą mieć różne źródła. Najmniej niepokojące są drobne urazy mechaniczne, ponieważ wtedy plamy znikną samoistnie, lecz w zależności od nasilenia tego objawu, może on również świadczyć o poważnych niedoborach składników odżywczych w organizmie dziecka, głównie: wapnia, cynku, żelaza czy witamin A lub B6. W takim przypadku warto wykonać dziecku morfologię krwi i skonsultować wyniki z lekarzem. Białe plamy mogą świadczyć również o nieprawidłowym metabolizmie.

W najgorszym wypadku białe plamy na paznokciach mogą być oznaką tzw. wewnątrzpłytkowej grzybicy lub bielactwa prążkowanego, które jest przewlekłą chorobą.

2. Grzybica paznokci u najmłodszych. Jak ją rozpoznać?

Choć grzybica u dzieci jest bardzo rzadko spotykana, to rodzice powinni wiedzieć, jakie objawy mogą ją sygnalizować. Przede wszystkim grzybicę dziecięcą łatwo pomylić z innymi chorobami, jak np. z łuszczycą czy liszajem płaskim. Objawy nie są aż tak charakterystyczne i widoczne, jak w przypadku dorosłych. Na przykład paznokcie dzieci rzadko żółkną i grubieją. Sygnałem niepokojącym może być szorstkość i wyblakły kolor paznokcia. Takie zmiany należy natychmiastowo skonsultować z dermatologiem.

Same oględziny zmienionego paznokcia mogą okazać się niewystarczające, aby postawić diagnozę. Nierzadko konieczne jest pobranie materiału do badań z paznokcia dziecka, czyli tzw. zeskrobin.

3. Zmiany na paznokciach, które nie powinny martwić rodziców

Z kolei te zmiany na paznokciach nie powinny rodziców nadmiernie niepokoić, ponieważ nie są związane z chorobami i zwykle znikają samoistnie. Wystarczy tylko trochę czasu.

Wklęśnięcie – to rodzaj zagłębienia w płytce paznokcia powstające na skutek fizjologicznych uwarunkowań, które zazwyczaj pojawia się niedługo po urodzeniu i samoistnie znika do 3. roku życia.

Nie każde zmiany na paznokciach dzieci powinny niepokoić rodziców
Nie każde zmiany na paznokciach dzieci powinny niepokoić rodziców (123rf)

Drobne wgłębienia – tzw. naparstkowania pojawiają się na zdrowym paznokciu i nie są niebezpieczne. Mogą być efektem drobnych urazów mechanicznych.

4. Jak wyglądają paznokcie u zdrowego dziecka?

Zdrowe paznokcie zarówno u dorosłego, jak u dziecka są gładkie, mocne i różowe. Wyraźne i długotrwałe zmiany w ich wyglądzie mogą świadczyć o poważnych schorzeniach wymagających leczenia, dlatego warto jak najwcześniej skonsultować je z dermatologiem.

5. Jak prawidłowo dbać o zdrowie paznokci u dziecka?

Przede wszystkim codziennie dokładnie myć preparatami przeznaczonymi dla skóry dzieci i co najważniejsze: przebadanymi dermatologicznie. Po umyciu należy je dokładnie osuszyć. Bardzo ważne jest również regularne obcinanie paznokci – najlepiej delikatnymi nożyczkami. Pomoże to zapobiec gromadzeniu się brudu w obrębie paznokci, a w efekcie powstawaniu infekcji.

By paznokcie dzieci były zdrowe, należy pielęgnować je w odpowiedni sposób
By paznokcie dzieci były zdrowe, należy pielęgnować je w odpowiedni sposób (123rf)

Zobacz także: Świeczki zapachowe szkodliwe bardziej niż myśleliśmy. Na dzieci mogą wpływać jak palenie papierosów

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze