Trwa ładowanie...

Co o karmieniu piersią przyszła mama wiedzieć powinna?

Avatar placeholder
05.09.2017 14:06

Informacja prasowa

Mleko mamy to najzdrowszy posiłek dla dziecka, który idealnie spełnia jego potrzeby i zapewnia unikalną ochronę immunologiczną. Karmienie piersią ma korzystny wpływ na zdrowie maluszka, jak i mamy i jest świetnym sposobem na budowanie więzi z dzieckiem. Jednak chociaż naturalne, początki karmienia nie zawsze są takie łatwe jak wielu przyszłym mamom się wydaje.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca wyłączne karmienie piersią przez pierwszych 6 miesięcy życia. Nie trzeba wtedy dokarmiać ani dopajać dziecka. Karmienie piersią warto kontynuować do ukończenia przez dziecko 2 lat lub nawet dłużej.

1. Mleko mamy jest najlepsze

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Mleko mamy to jedyny pokarm jakiego dziecko potrzebuje przez pierwszych 6 miesięcy, aby zdrowo rosnąć. Mleko mamy chroni maluszka przed wieloma chorobami. Zmniejsza ryzyko wystąpienia biegunki, zapalenia ucha środkowego, zapalenia układu oddechowego, układu moczowego i pokarmowego. Karmienie piersią w wieku niemowlęcym, zmniejsza ryzyko wystąpienia wielu chorób w życiu dorosłym, takich jak: cukrzyca typu 1 i 2, otyłość, czy astma. Niemowlęta karmione piersią rzadziej są pacjentami lekarzy i rzadziej są hospitalizowane.

Karmienie piersią jest korzystne również dla mamy, zapewniając np. szybszą utratę kilogramów po porodzie, krótszy okres krwawienia po porodzie, jak również zmniejszając ryzyko zachorowalności na raka jajnika i raka piersi oraz wystąpienia osteoporozy, nadciśnienia tętniczego czy cukrzycy.

Mleko mamy jest zawsze pod ręką, nie wymaga podgrzewania, jest dostępne za darmo i podawane za każdym razem z miłością. Karmienie piersią to świetny sposób na budowanie więzi z maluszkiem.

Czasami, by rozpocząć karmienie wystarczy jedynie przytrzymać dziecko w wygodnej do karmienia pozycji, a ono samo będzie wiedziało, co robić dalej. Jednak nie zawsze przychodzi to bez trudu, a wtedy sprzymierzeńcem karmiącej mamy będą akcesoria wspomagające laktację, a przede wszystkim laktator.

2. Kiedy przyda się laktator?

W pierwszych dniach po porodzie laktator pomoże w unormowaniu laktacji. Przy zbyt małej ilości pokarmu odciąganie mleka za pomocą laktatora będzie stymulowało laktację. Co ważne, dzięki wyjątkowej konstrukcji laktatorów Philips Avent mleko z piersi trafia bezpośrednio do butelki, nawet jeśli siedzisz prosto. Wygodna pozycja i odprężenie podczas odciągania pokarmu w naturalny sposób sprawiają, że mleko łatwiej wypływa. Dodatkowo nakładka masująca z miękkimi płatkami daje wrażenie ciepła w kontakcie ze skórą, co pomaga się odprężyć i uzyskać więcej pokarmu. Laktator pomaga uśmieżyć ból przy nawale pokarmu oraz ustabilizować wypływ mleka. Przy gwałtownym uwalnianiu pokarmu dziecko może się stresować, zachłystywać i krztusić. Aby tego uniknąć, na początku możesz odciągnąć za pomocą laktatora niewielką ilość mleka.

Laktator będzie też nieoceniony przy podrażnieniach oraz obrzękach brodawki. Gdy na kilka godzin będziesz chciała wyjść z domu laktator także będzie Twoim sprzymierzeńcem. Dzięki niemu możesz wygodnie odciągnąć pokarm i mieć pewność, że ktoś z najbliszych poda w buteleczce pokarm najlepiej odpowiadający potrzebom maluszka.

Dostępne są różne modele laktatorów: laktator manualny z serii Natural z butelką lub pojemnikiem na pokarm, laktator elektryczny z serii Natural i podwójny laktator z serii Comfort. Laktator ręczny to dobre rozwiązanie, jeśli odciągasz pokarm od czasu do czasu i potrzebujesz urządzenia niewielkich rozmiarów. Laktator elektryczny jest idealny dla mam, które często odciągają pokarm i chcą to robić bez wysiłku, tylko za dotknięciem przycisku. Z kolei podwójny laktator elektryczny z serii Comfort umożliwia odciąganie większej ilości pokarmu w krótszym czasie.

3. Inne akcesoria

W dbaniu o komfort mamy podczas karmienia piersią pomogą także niektóre akcesoria. Dostępne są jednorazowe wkładki laktacyjne SCF254 na dzień lub SCF253 na noc oraz wielorazowe wkładki laktacyjne SCF155, które zbierają sączące się z piersi mleko. Taką samą rolę pełnią muszle laktacyjne SCF157 do noszenia w biustonoszu, a dodatkowo zapewniają doskonałą ochronę dla obolałych i podrażnionych brodawek.

Muszle ułatwiają ich gojenie się i chronią przed otarciami dzięki specjalnym dziurkom zapewniającym dostęp powietrza. Z kolei osłonki na piersi SCF156 wykonane z bardzo miękkiego silikonu bez zapachu i smaku chronią brodawki sutkowe przed podrażnieniem i pękaniem spowodowanym karmieniem piersią, a ich motylkowy kształt zapewnia dziecku większy kontakt z piersią podczas karmienia.

Zbawieniem dla suchych i obolałych brodawek będzie również krem nawilżający, którego nie trzeba usuwać przed karmieniem. W karmieniu piersią może pomóc także Niplette, czyli produkt do niechirurgicznej korekcji płaskich lub wklęsłych brodawek. Niplette delikatnie zasysa brodawkę sutkową do niewielkiego, plastikowego pojemnika w kształcie naparstka. Po kilku tygodniach użytkowania można uzyskać efekt trwałej korekcji.

4. Dlaczego warto zapisywać i monitorować cykl karmień?

Noworodka i niemowlę należy karmić na żądanie, min. 8 razy dziennie, przy czym pamiętaj, że nie każdy płacz dziecka oznacza głód. Wkrótce sama się przekonasz, że warto monitorować ilość i czas karmień. Pozwala to lepiej rozpoznać zachowania i potrzeby dziecka. Podobnie jest z monitorowaniem pór drzemek i snu, co pomoże rodzicom ułożyć zdrowy plan dnia i zapewni odrobinę przewidywalności w nowej, chaotycznej rzeczywistości z maluszkiem.

Aby wszystkie te cenne informacje mieć zawsze pod ręką, wypróbuj uGrow, czyli pierwszą tego rodzaju medyczną aplikację, która ułatwia opiekę nad maluszkiem. uGrow to profesjonalna platforma cyfrowa dla rodziców opracowana we współpracy z ekspertami m.in. w dziedzinie karmienia piersią, która w pewien sposób udzielała niemowlętom głosu i jest doradcą dla rodziców. Możesz zapisywać w niej wszystkie cenne informacje o swoim maluszku. Kompletem informacji zgromadzonych w aplikacji uGrow warto podzielić się także na wizytach kontrolnych z pediatrą. W aplikacji znajdziesz też wiele sprawdzonych porad dotyczących karmienia piersią. Bo sposobów na przedłużenie karmienia piersią przecież nigdy nie za mało.

Rekomendowane ceny produktów Philips Avent wynoszą:

  • Laktator elektroniczny SCF332/01 - 599 pln
  • Laktator manualny SCF330/20 - 219 pln
  • Laktator manualny Via SCF330/13 - 219 pln
  • Jednorazowe wkładki laktacyjne na noc (20 sztuk) SCF253/20 - 39 pln
  • Jednorazowe wkładki laktacyjne na dzień (30 sztuk) SCF254/30 -39 pln
  • Wielorazowe wkładki laktacyjne (6 sztuk) SCF155/06 - 49 pln
  • Silikonowe osłonki piersi, rozmiar mały i standard (2 sztuki) - SCF156/00 i SCF156/01 - 39 pln
  • Zestaw silikonowych muszli laktacyjnych ISIS SCF157/02 -79 pln
  • Niplette SCF152/01 – 149 pln
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze