Trwa ładowanie...

Ciąża bliźniacza u noworodka. Taki przypadek zdarza się raz na pół miliona porodów

Avatar placeholder
30.07.2021 13:58
Ciąża bliźniacza u noworodka to bardzo rzadki przypadek
Ciąża bliźniacza u noworodka to bardzo rzadki przypadek (getty)

Lekarza z izraelskiego szpitala przeżyli ogromny szok. Okazało się, że w ciele nowo narodzonego dziecka na ich oddziale znajdują się dwa kolejne płody. Taka sytuacja zdarza się raz na 500 tys. porodów i jest nazywana płodem w płodzie.

spis treści

1. Ciąża bliźniacza u noworodka

Dziewczynka urodziła się w Assuta Medical Center w Izraelu. Przed porodem lekarze mieli świadomość, że nienarodzone dziecko ma powiększony brzuch. Od razu po urodzeniu rozpoczęli więc niezbędne badania – USG i prześwietlenie. Wyniki wykazały, że przyczyną takiego stanu był znajdujący się w noworodku embrion, który po około 10 tyg. staje się płodem. W pierwszych tygodniach zarodek wykształca mózg, serce, podstawowe rysy twarzy oraz pączki rąk i nóg, ale nadal pozostaje bardzo mały – mniej więcej wielkości gumki do ścierania znajdującej się na ołówku.

Dyrektor neonatologii szpitala Assuta, Omer Globus, poinformował, że w tej sytuacji embrion nie był w pełni rozwinięty, ale miał "kości i serce". Nie posiadał jednak standardowego wyglądu i lekarze byli zaskoczeni jego obecnością. W trakcie operacji na specjalistów czekała kolejna niespodzianka – w brzuchu dziewczynki znaleziono nie jeden, ale dwa miejsca na zarodki.

Zobacz film: "Cechy, które dziedziczymy po mamie"

"Mamy podejrzenie, że był więcej niż jeden embrion, cały czas to sprawdzamy" – powiedział dr Globus. Oznaczałoby to, że wcześniej w łonie matki rozwijały się trojaczki.

Zarówno matka, jak i dziecko są zdrowe i zostały odesłane do domu.

2. Płód w płodzie

Lekarz tłumaczy, że taki stan nazywany jest "płodem w płodzie". Według pracy opublikowanej w czasopiśmie naukowym BMJ taka sytuacja zdarza się raz na około 500 tys. urodzeń, a zaraportowanych przypadków w medycznej literaturze istnieje mniej niż 200.

Anomalia występuje głównie u noworodków, jednak zdarzały się przypadki, że taki stan rzeczy odkrywano u kobiet dopiero po 15 roku życia.

Dr Globus wyjaśnia, że "płód w płodzie" powstaje w wyniku rozwoju płodowego i zamykania się jam, gdy embrion wejdzie w pustą przestrzeń. Zarodek częściowo się tam rozwinie, ale nie żyje i tam pozostanie.

"Płód w płodzie: często zapoczątkowany jest, ale również nazywany, jako bliźniak pasożytniczy. Taka sytuacja ma miejsce, gdy jedno z bliźniąt przestaje się rozwijać, ale fizycznie jest przyczepione do drugiego bliźniaka. Pomimo że rozwijające się bliźnię umiera, nadal korzysta z ukrwienia drugiego płodu i osadza przy lub w jego ciele. Często w trakcie porodu stan nie jest wykrywany, a jeśli nawet to mylony jest z guzem.

Inną możliwością w przypadku znikających bliźniąt lub trojaczków jest stan nazywany jako zespół znikającego płodu. Występuje, gdy jeden z płodów jest całkowicie wchłaniany przez drugi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze