Trwa ładowanie...

Takie żądania mają rodzice przed komunią córki. "Uzbierałaś już tyle?"

Pierwsza Komunia Święta jest ważnym sakramentem w Kościele Katolickim. Jednak coraz częściej słychać głosy, że sakrament ten z roku na rok staje się bardziej komercyjny. Zorganizowanie przyjęcia komunijnego to spory koszt - sale trzeba rezerwować nawet z trzyletnim wyprzedzeniem, a ceny za "talerzyk" są zawrotne. W sieci pojawiła się wiadomość do chrzestnej dziecka, którego uroczystość odbędzie się za rok. Rodzice chcą, aby kobieta partycypowała w kosztach organizacji przyjęcia.

Zobacz film: ""Mój mały głos - wielka sprawa" na Dzień Ziemi"
spis treści

1. Ile kosztuje Pierwsza Komunia Święta?

Pierwsza Komunia Święta jest wielkim wydarzeniem w życiu zarówno dziecka, jak i całej rodziny. Zgodnie z zasadą wprowadzoną kilka lat temu przez Komisję Wychowania Katolickiego Episkopatu Polski do komunii przystępują dzieci w trzeciej klasie szkoły podstawowej, czyli jak mają 9 lat.

Rodzice chcą, aby ich pociechy zapamiętały ten dzień jak najlepiej, dlatego często po uroczystości w kościele decydują się na zorganizowanie przyjęcia w rodzinnym gronie, a to wiąże się zazwyczaj z ogromnymi kosztami.

Ile kosztuje Pierwsza Komunia Święta?
Ile kosztuje Pierwsza Komunia Święta? (East News)

Obecnie coraz mniej osób organizuje taką uroczystość w domu. Rezerwacja sali w restauracji lub w hotelu pozwala zaoszczędzić sporo czasu i nerwów. Nie musimy przejmować się przygotowaniem posiłków, zorganizowaniem miejsca, obsługą gości czy porządkami przed i po imprezie.

Gdy już uda nam się zarezerwować salę, na drodze do zorganizowania idealnego przyjęcia komunijnego napotykamy kolejną przeszkodę - cenę za tzw. talerzyk.

Cena ta zależy oczywiście od miejsca, w którym chcemy zorganizować przyjęcie - inną kwotę zapłacimy w przydrożnym zajeździe, inną w hotelu czy kilkugwiazdkowej restauracji. Na finalny koszt wpływa także liczba gości, liczbę serwowanych dań i czas trwania uroczystości.

Średni koszt uroczystości waha się w przedziale od 3500 do 4000 złotych. Ciężko jednak mówić o górnej granicy, gdyż na finalną cenę przyjęcia wpływa wiele czynników.

2. "Całość wyniesie jakieś 12 tys. Uzbierałaś już tyle?"

Rodzice czasami nie są w stanie sami ponieść tak ogromnych kosztów. Dlatego też proszą o pomoc rodzinę. Zdarza się, że w organizację przyjęcia angażują się również chrzestni dziecka, choć oczywiście nie mają takiego obowiązku.

Jednak niektórzy najwidoczniej nie uważają, że taka pomoc jest dobrowolna. W mediach społecznościowych pojawiła się wiadomość od rodziców dziecka do chrzestnej:

"Teściowa wspominała, że masz odłożone pieniądze dla mojego dziecka. Za rok jest komunia. Zapłaciliśmy zaliczkę za salę 2 tys. zł. Całość wyniesie jakieś 12 tys. Uzbierałaś już tyle? O sukienkę nie trzeba się martwić, bo babcia zasponsoruje" - czytamy.

"Oczywiście jesteś zaproszona" - dodaje rodzic.

Użytkownicy komentujący post nie mogli uwierzyć, że wiadomość jest prawdziwa:

"Niektórzy rodzice myślą, że chrzestni to sponsorzy. Na miejscu tej chrzestnej nie poszłabym na przyjęcie, tylko do kościoła".

"Uf! Jak to dobrze, że o sukienkę już nie musi się martwić".

"Nie wierzę!".

"Nie mówcie, że to na serio!"

"Ale miło, że chociaż zaproszona" - pisali internauci.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.