Trwa ładowanie...

Takie żądania mają rodzice przed komunią córki. "Uzbierałaś już tyle?"

Avatar placeholder
Agnieszka Wiśniewska 04.05.2022 16:45
Chrzestna złapała się za głowę. Takie żądania mają rodzice przed komunią córki. "Uzbierałaś już tyle?"
Chrzestna złapała się za głowę. Takie żądania mają rodzice przed komunią córki. "Uzbierałaś już tyle?" (Getty Images, Facebook)

Pierwsza Komunia Święta jest ważnym sakramentem w Kościele Katolickim. Jednak coraz częściej słychać głosy, że sakrament ten z roku na rok staje się bardziej komercyjny. Zorganizowanie przyjęcia komunijnego to spory koszt - sale trzeba rezerwować nawet z trzyletnim wyprzedzeniem, a ceny za "talerzyk" są zawrotne. W sieci pojawiła się wiadomość do chrzestnej dziecka, którego uroczystość odbędzie się za rok. Rodzice chcą, aby kobieta partycypowała w kosztach organizacji przyjęcia.

spis treści

1. Ile kosztuje Pierwsza Komunia Święta?

Pierwsza Komunia Święta jest wielkim wydarzeniem w życiu zarówno dziecka, jak i całej rodziny. Zgodnie z zasadą wprowadzoną kilka lat temu przez Komisję Wychowania Katolickiego Episkopatu Polski do komunii przystępują dzieci w trzeciej klasie szkoły podstawowej, czyli jak mają 9 lat.

Rodzice chcą, aby ich pociechy zapamiętały ten dzień jak najlepiej, dlatego często po uroczystości w kościele decydują się na zorganizowanie przyjęcia w rodzinnym gronie, a to wiąże się zazwyczaj z ogromnymi kosztami.

Zobacz film: ""Mój mały głos - wielka sprawa" na Dzień Ziemi"
Ile kosztuje Pierwsza Komunia Święta?
Ile kosztuje Pierwsza Komunia Święta? (East News)

Obecnie coraz mniej osób organizuje taką uroczystość w domu. Rezerwacja sali w restauracji lub w hotelu pozwala zaoszczędzić sporo czasu i nerwów. Nie musimy przejmować się przygotowaniem posiłków, zorganizowaniem miejsca, obsługą gości czy porządkami przed i po imprezie.

Gdy już uda nam się zarezerwować salę, na drodze do zorganizowania idealnego przyjęcia komunijnego napotykamy kolejną przeszkodę - cenę za tzw. talerzyk.

Cena ta zależy oczywiście od miejsca, w którym chcemy zorganizować przyjęcie - inną kwotę zapłacimy w przydrożnym zajeździe, inną w hotelu czy kilkugwiazdkowej restauracji. Na finalny koszt wpływa także liczba gości, liczbę serwowanych dań i czas trwania uroczystości.

Średni koszt uroczystości waha się w przedziale od 3500 do 4000 złotych. Ciężko jednak mówić o górnej granicy, gdyż na finalną cenę przyjęcia wpływa wiele czynników.

2. "Całość wyniesie jakieś 12 tys. Uzbierałaś już tyle?"

Rodzice czasami nie są w stanie sami ponieść tak ogromnych kosztów. Dlatego też proszą o pomoc rodzinę. Zdarza się, że w organizację przyjęcia angażują się również chrzestni dziecka, choć oczywiście nie mają takiego obowiązku.

Jednak niektórzy najwidoczniej nie uważają, że taka pomoc jest dobrowolna. W mediach społecznościowych pojawiła się wiadomość od rodziców dziecka do chrzestnej:

"Teściowa wspominała, że masz odłożone pieniądze dla mojego dziecka. Za rok jest komunia. Zapłaciliśmy zaliczkę za salę 2 tys. zł. Całość wyniesie jakieś 12 tys. Uzbierałaś już tyle? O sukienkę nie trzeba się martwić, bo babcia zasponsoruje" - czytamy.

"Oczywiście jesteś zaproszona" - dodaje rodzic.

Użytkownicy komentujący post nie mogli uwierzyć, że wiadomość jest prawdziwa:

"Niektórzy rodzice myślą, że chrzestni to sponsorzy. Na miejscu tej chrzestnej nie poszłabym na przyjęcie, tylko do kościoła".

"Uf! Jak to dobrze, że o sukienkę już nie musi się martwić".

"Nie wierzę!".

"Nie mówcie, że to na serio!"

"Ale miło, że chociaż zaproszona" - pisali internauci.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze