Trwa ładowanie...

Ile kosztuje Pierwsza Komunia Święta? Ceny powalają. "Zapłaciłam więcej niż za wesele"

 Anna Klimczyk
Anna Klimczyk 26.04.2022 15:26
Ceny za zorganizowanie przyjęcia komunijnego powalają
Ceny za zorganizowanie przyjęcia komunijnego powalają (East News)

Rodzice tegorocznych trzecioklasistów oraz sami zainteresowani mają coraz mniej czasu na przygotowanie się do Pierwszej Komunii Świętej. W mediach społecznościowych opiekunowie zwracają uwagę na to, że sakrament ten z każdym rokiem staje się coraz bardziej komercyjny, sale trzeba rezerwować nawet z trzyletnim wyprzedzeniem, a ceny za "talerzyk" są zawrotne. Ile to wszystko kosztuje i gdzie jest najdrożej?

spis treści

1. "Rodzice, organizując chrzest, zamawiają już salę na komunię"

Pierwsza Komunia Święta jest wielkim wydarzeniem w życiu zarówno dziecka, jak i całej rodziny. Poza przeżyciem duchowym znaczenie ma również oprawa uroczystości, a także przyjęcie komunijne, które się po niej odbywa.

Już na początku kwietnia na grupach w mediach społecznościowych temat ten jest bardzo często poruszany, a rodzice przyznają, że zorganizowanie przyjęcia z okazji Pierwszej Komunii to nie lada wyzwanie.

Obecnie coraz mniej osób decyduje się na organizację takiej uroczystości w domu. Rezerwacja sali w restauracji lub w hotelu pozwala zaoszczędzić sporo czasu i nerwów. Nie musimy przejmować się przygotowaniem posiłków, zorganizowaniem miejsca, obsługą gości czy porządkami przed i po imprezie. Jednak obecnie zarezerwowanie sali na takie przyjęcie to nie taka prosta sprawa. Najbardziej oblegane miejsca mają zajęte terminy nawet na trzy lata do przodu.

"Dziewczyny, z jakim wyprzedzeniem, zamawiacie lokale na przyjęcie komunijne swoich dzieci?" - zapytała jedna z mam na forum internetowym.

Pod postem pojawiło się wiele komentarzy:

"U nas komunia 2024, a już rok temu załapałam się na ostatnie miejsce. Druga córka ma w 2027 roku i nie ma wolnych miejsc. Do 2031 pełno. Masakra" - czytamy.

"Ja zamawiałam sale dwa miesiące temu na 2024 rok. Większość ma już zajęte terminy. W jednej restauracji usłyszałam, że rodzice, organizując chrzest, zamawiają już sale na komunię" -Większość ma już zajęte terminy poinformowała kolejna z mam.

"To chyba są jakieś jaja! Aż się zaczęłam zastanawiać, jaki mamy rok teraz" - zauważyła oburzona internautka.

Już za niecały miesiąc rozpocznie się tzw. sezon komunijny
Już za niecały miesiąc rozpocznie się tzw. sezon komunijny (East News)

2. Komunia 2022. Jakie są koszty przyjęcia?

Gdy już uda nam się zarezerwować salę, na drodze do zorganizowania idealnego przyjęcia komunijnego napotykamy kolejną przeszkodę - cenę za tzw. talerzyk.

Cena ta zależy oczywiście od miejsca, w którym chcemy zorganizować przyjęcie - inną kwotę zapłacimy w przydrożnym zajeździe, inną w hotelu czy kilkugwiazdkowej restauracji. Na finalny koszt wpływa także liczba gości, liczbę serwowanych dań i czas trwania uroczystości.

Lokalizacja przyjęcia również ma znaczenie. Najmniej za osobę zapłacimy w woj. zachodniopomorskim, lubuskim, warmińsko-mazurskim, podlaskim i świętokrzyskim. Najwyższe ceny są w małopolskim, śląskim, mazowieckim i wielkopolskim.

3. "Najlepiej nie mówić, że to komunia, tylko przyjęcie dla rodziny"

"Powiedzcie, jak wyglądają ceny za zorganizowanie przyjęcia komunijnego w restauracji?" - takie pytanie pojawiło się na jednej z grup dla młodych mam.

Okazało się, że w niektórych miastach ceny za "talerzyk" są zawrotne:

"W tym roku cena 180-280 średnio" - poinformowała jedna z kobiet.

"Ja w tym roku płacę 130 zł za osobę, plus własny tort, owoce i placki. W tym jest dwudaniowy obiad, trzy rodzaje mięsa, deser, zimna płyta, kawa, herbata, soki, woda bez ograniczeń" - napisała kolejna.

"2024 komunia i za osobę będę płacić 260" - czytamy.

"U nas małe miasto otoczone wsiami a ceny i tak od 220 w górę. Licząc 50 osób, robi się spora suma" - zauważyła internautka.

"160 zł za osobę. Zapłaciłam więcej niż za wesele" - zdradziła kolejna mama.

"Najlepiej nie mówić, że to komunia, tylko przyjęcie dla rodziny. Ja tak zrobiłam z weselem, na samo hasło komunia, wesele czy chrzciny cena od razu leci w górę" - poradziła jedna z użytkowniczek.

Rodzice decydujący się na zorganizowanie przyjęcia komunijnego często muszą liczyć się dodatkowo z kosztami:

  • fotografa (ok. 500 złotych),

  • przystrojenia sali (ok. 200 zł),

  • animatora (od 350 zł),

  • tortu (150-200 zł),

  • alkoholu (od 200 złotych wzwyż).

Średni koszt uroczystości waha się w przedziale od 3500 do 4000 złotych. Ciężko jednak mówić o górnej granicy, gdyż na finalną cenę przyjęcia wpływa wiele czynników, ale też wyobraźnia rodziców, ich pomysłowość i zasobność portfela.

Anna Klimczyk, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze