Chromoterapia. Na czym polega?
Chromoterapia (koloroterapia) to niekonwencjonalna metoda leczenia, która opiera się na przekonaniu, że ekspozycja na różne barwy pozytywnie wpływa na funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Jak to wygląda w praktyce? Kiedy stosuje się terapię barwami? I jakie zastosowanie ma chromoterapia w kosmetyce? Przeczytajcie.
1. Chromoterapia (koloroterapia) Co to jest?
Myli się ten, kto uważa, że chromoterapia jest wymysłem współczesności. Ta metoda terapii posiada wielowiekową tradycję. Była znana w starożytnym Egipcie i Chinach, gdzie kolorem fioletowym leczono epileptyków, czerwonym – chorych na szkarlatynę, a żółtym – osoby z dolegliwościami żołądkowymi.
Z czasem chromoterapii zaczęła się przyglądać nauka. W XX wieku przeprowadzono liczne eksperymenty, które m.in. dowiodły, że promieniowanie fioletowo-niebieskie działa znieczulająco, a niebieska barwa koi nerwy i pomaga w walce z bezsennością.
2. Chromoterapia – znaczenie kolorów
Terapia barwami opiera się na przekonaniu, że kolory mogą działać na nas uspokajająco lub drażniąco. Dodatkowo sprzyja regulacji pracy układu nerwowego oraz prawidłowej pracy organów wewnętrznych.
W chromoterapii poszczególnym barwom przypisano określony wpływ na emocje:
- biały – łagodzi stres, koi nerwy, daje spokój i ukojenie, ale w nadmiarze może dać poczucie odizolowania,
- szary – wspomaga leczenie obrzęków,
- żółty – pobudza i dodaje energii, wspomaga leczenie chorób skóry,
- czerwony – pomaga w terapii bólu, wspomaga leczenie chorób krwi, np. anemii,
- pomarańczowy – w koloroterapii bywa wykorzystywany w terapii pacjentów z nadwagą,
- różowy – poprawia apetyt, uspokaja,
- fioletowy – łagodzi bóle głowy,
- zielony – relaksuje, wycisza, wspomaga leczenie przeziębień,
- niebieski – pomaga zasnąć, łagodzi stres.
W odpowiednich dawkach stosowane są też kolory takie jak brązowy i czarny, jednak w nadmiarze mogą nasilić zły nastrój. Ostrożnie należy używać również kolor czerwony, bo jeśli jest go za dużo, prowadzi do rozdrażnienia i irytacji.
3. Koloroterapia dla dzieci
Terapia światłem i kolorem bywa stosowana jako wspomaganie terapii dziecka z upośledzeniem intelektualnym. Wykorzystuje się ją do regulowania poziomu pobudzenia dziecka. Pozwala m.in. hamować zachowania agresywne i autoagresywne.
Chromoterapia aktywizuje dzieci ospałe, niechętne do komunikowania się, niezainteresowane otoczeniem. W przypadku małych pacjentów z nadpobudliwością, zastosowanie odpowiedniego koloru wycisza i uspokaja.
Pamiętajmy, że leczenie barwami należy do metod niekonwencjonalnych i nigdy nie powinno być stosowane zamiast leczenia tradycyjnego.
4. Chromoterapia – ćwiczenia
Chromoterapia bywa stosowana w szkołach, przedszkolach, w domach pomocy społecznej, szpitalach i na zajęciach terapeutycznych. Metod jej stosowania jest kilka, m.in.:
- ćwiczenie „Kolorowe powietrze” – każdy wymienia swój ulubiony kolor i wyobraża sobie, że wdycha powietrze o takim zabarwieniu, a wydycha szare (symbolizujące smutek i troski),
- zastosowanie bajkoterapii (bajka terapeutyczna),
- przygotowanie sałatki owocowej lub koktajlu z owoców w jednym tylko kolorze,
- zabawa słowami – każdy losuje po dwie kolorowe karteczki, następnie trzeba wskazać dania, warzywa lub owoce w tym kolorze, np. czerwony i zielony: zupa pomidorowa i szpinak
5. Chromoterapia – lampy
Lampa do koloroterapii wykorzystywana jest do leczenia chorób skóry, łagodzenia bólu kręgosłupa i migren. Wytwarza spolaryzowane światło, które stymuluje i uspokaja organizm za pomocą barw.
Lampy do chromoterapii są wykorzystywane w placówkach rehabilitacyjnych, ale można je kupić również do użytku domowego.
Koloroterapia w kosmetyce wspomaga naturalną odbudowę skóry. Poprawia też drenaż limfatyczny, stąd lampy do terapii kolorem coraz częściej możemy spotkać również w gabinetach SPA.
6. Leczenie światłem – kolory w domu
Nie tylko stosując lampy czy specjalistyczne ćwiczenia można wspomóc się terapeutycznym działaniem kolorów. Warto je wykorzystać również w domu, np. malując ściany na odpowiedni kolor.
Korzystanie na organizm wpływają kolory: fioletowy, niebieski i zielony. Nauce i koncentracji sprzyja kolor żółty, jednak zanim chwycimy za pędzel, warto porozmawiać z dzieckiem, co sądzi na temat zmiany wystroju. Możecie też wspólnie zaprojektować remont przestrzeni wspólnej, np. przedpokoju, uwzględniając informacje dotyczące określonych barw.
Coraz popularniejsza jest też wanna z chromoterapią, którą można zamontować w łazience. Nie tylko spełnia swoją podstawową funkcję, ale też relaksuje.