Trwa ładowanie...

Chromoterapia. Na czym polega?

 Agnieszka Gotówka
21.07.2022 09:10
Chromoterapia. Na czym polega?
Chromoterapia. Na czym polega? (https://stock.adobe.com/)

Chromoterapia (koloroterapia) to niekonwencjonalna metoda leczenia, która opiera się na przekonaniu, że ekspozycja na różne barwy pozytywnie wpływa na funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Jak to wygląda w praktyce? Kiedy stosuje się terapię barwami? I jakie zastosowanie ma chromoterapia w kosmetyce? Przeczytajcie.

spis treści

1. Chromoterapia (koloroterapia) Co to jest?

Myli się ten, kto uważa, że chromoterapia jest wymysłem współczesności. Ta metoda terapii posiada wielowiekową tradycję. Była znana w starożytnym Egipcie i Chinach, gdzie kolorem fioletowym leczono epileptyków, czerwonym – chorych na szkarlatynę, a żółtym – osoby z dolegliwościami żołądkowymi.

Z czasem chromoterapii zaczęła się przyglądać nauka. W XX wieku przeprowadzono liczne eksperymenty, które m.in. dowiodły, że promieniowanie fioletowo-niebieskie działa znieczulająco, a niebieska barwa koi nerwy i pomaga w walce z bezsennością.

Arteterapia. Na czym polega terapia sztuką?
Arteterapia. Na czym polega terapia sztuką?

Arteterapia, czyli terapia sztuką, to technika, która wspomaga leczenie wielu chorób, zwłaszcza psychicznych.

przeczytaj artykuł

2. Chromoterapia – znaczenie kolorów

Zobacz film: "Wysokie oceny za wszelką cenę"

Terapia barwami opiera się na przekonaniu, że kolory mogą działać na nas uspokajająco lub drażniąco. Dodatkowo sprzyja regulacji pracy układu nerwowego oraz prawidłowej pracy organów wewnętrznych.

W chromoterapii poszczególnym barwom przypisano określony wpływ na emocje:

  • biały – łagodzi stres, koi nerwy, daje spokój i ukojenie, ale w nadmiarze może dać poczucie odizolowania,
  • szary – wspomaga leczenie obrzęków,
  • żółty – pobudza i dodaje energii, wspomaga leczenie chorób skóry,
  • czerwony – pomaga w terapii bólu, wspomaga leczenie chorób krwi, np. anemii,
  • pomarańczowy – w koloroterapii bywa wykorzystywany w terapii pacjentów z nadwagą,
  • różowy – poprawia apetyt, uspokaja,
  • fioletowy – łagodzi bóle głowy,
  • zielony – relaksuje, wycisza, wspomaga leczenie przeziębień,
  • niebieski – pomaga zasnąć, łagodzi stres.

W odpowiednich dawkach stosowane są też kolory takie jak brązowy i czarny, jednak w nadmiarze mogą nasilić zły nastrój. Ostrożnie należy używać również kolor czerwony, bo jeśli jest go za dużo, prowadzi do rozdrażnienia i irytacji.

Dogoterapia. Na czym polega ta forma terapii, kto może z niej skorzystać?
Dogoterapia. Na czym polega ta forma terapii, kto może z niej skorzystać?

Dogoterapia to inaczej terapia poprzez kontakt z psem. Zwierzę to świetnie sprawdza się w roli terapeuty.

przeczytaj artykuł

3. Koloroterapia dla dzieci

Terapia światłem i kolorem bywa stosowana jako wspomaganie terapii dziecka z upośledzeniem intelektualnym. Wykorzystuje się ją do regulowania poziomu pobudzenia dziecka. Pozwala m.in. hamować zachowania agresywne i autoagresywne.

Chromoterapia aktywizuje dzieci ospałe, niechętne do komunikowania się, niezainteresowane otoczeniem. W przypadku małych pacjentów z nadpobudliwością, zastosowanie odpowiedniego koloru wycisza i uspokaja.

Pamiętajmy, że leczenie barwami należy do metod niekonwencjonalnych i nigdy nie powinno być stosowane zamiast leczenia tradycyjnego.

4. Chromoterapia – ćwiczenia

Chromoterapia bywa stosowana w szkołach, przedszkolach, w domach pomocy społecznej, szpitalach i na zajęciach terapeutycznych. Metod jej stosowania jest kilka, m.in.:

  • ćwiczenie „Kolorowe powietrze” – każdy wymienia swój ulubiony kolor i wyobraża sobie, że wdycha powietrze o takim zabarwieniu, a wydycha szare (symbolizujące smutek i troski),
  • zastosowanie bajkoterapii (bajka terapeutyczna),
  • przygotowanie sałatki owocowej lub koktajlu z owoców w jednym tylko kolorze,
  • zabawa słowami – każdy losuje po dwie kolorowe karteczki, następnie trzeba wskazać dania, warzywa lub owoce w tym kolorze, np. czerwony i zielony: zupa pomidorowa i szpinak

5. Chromoterapia – lampy

Lampa do koloroterapii wykorzystywana jest do leczenia chorób skóry, łagodzenia bólu kręgosłupa i migren. Wytwarza spolaryzowane światło, które stymuluje i uspokaja organizm za pomocą barw.

Lampy do chromoterapii są wykorzystywane w placówkach rehabilitacyjnych, ale można je kupić również do użytku domowego.

Koloroterapia w kosmetyce wspomaga naturalną odbudowę skóry. Poprawia też drenaż limfatyczny, stąd lampy do terapii kolorem coraz częściej możemy spotkać również w gabinetach SPA.

6. Leczenie światłem – kolory w domu

Nie tylko stosując lampy czy specjalistyczne ćwiczenia można wspomóc się terapeutycznym działaniem kolorów. Warto je wykorzystać również w domu, np. malując ściany na odpowiedni kolor.

Korzystanie na organizm wpływają kolory: fioletowy, niebieski i zielony. Nauce i koncentracji sprzyja kolor żółty, jednak zanim chwycimy za pędzel, warto porozmawiać z dzieckiem, co sądzi na temat zmiany wystroju. Możecie też wspólnie zaprojektować remont przestrzeni wspólnej, np. przedpokoju, uwzględniając informacje dotyczące określonych barw.

Coraz popularniejsza jest też wanna z chromoterapią, którą można zamontować w łazience. Nie tylko spełnia swoją podstawową funkcję, ale też relaksuje.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze