Choroby przyzębia przyczyną niepłodności
Nie tylko dentyści, ale i ginekolodzy apelują, by przed planowanym zajściem w ciążę wyleczyć wszystkie zęby i dziąsła, szczególnie wtedy, gdy od czasu do czasu występuje ich krwawienie.
I nie chodzi tu tylko o dziewięciomiesięczny zakaz stosowania znieczuleń oraz innych środków związanych z leczeniem zębów. Choroby przyzębia mogą powodować niepłodność.
1. Stany zapalne prowadzą do niepłodności
Australijscy eksperci odkryli, że zły stan zębów i dziąseł może być przyczyną coraz częściej pojawiających się problemów z niepłodnością. Badania wielu naukowców wykazały, że to m.in. choroby przyzębia odpowiadają za spadek płodności. To nie wszystko. Wpływają one również na występowanie alergii, astmy, częstszych zawałów, udarów, rozwój choroby Alzheimera.
Kiedy w jamie ustnej pojawia się stan zapalny, układ odpornościowy jest pobudzony w całym organizmie. Rozumie to, jako brak odpowiednich warunków na przyjęcie zarodka. Regularna kontrola dentystyczna oraz codzienna higiena jamy ustnej powinny być więc podstawą podczas starań o dziecko.
- Przed chorobami dziąseł chronią regularne kontrole w gabinecie dentystycznym połączone z czyszczeniem złogów i osadów nazębnych, a proces ten wspomagają specjalistyczne pasty, nici dentystyczne oraz płyny do płukania jamy ustnej, które zapobiegają nadmiernemu rozmnażaniu się między innymi bakterii – mówi dla portalu abcZdrowie.pl Magdalena Pawelczyk-Madalińska, specjalista periodontolog.
Według badań periodontologów i kardiologów z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, ok. 98 proc. mieszkańców Polski zmaga się z chorobami przyzębia, a ponad 18 proc. leczy parodontozę, czyli chorobę tkanek przyzębia, która prowadzi nawet do utraty zębów.
2. Choroby przyzębia niebezpieczne w ciąży
Okazuje się, że stany zapalne jamy ustnej mogą być śmiertelnie niebezpieczne dla rozwijającego się dziecka. Choroby przyzębia w niektórych przypadkach wywołują przedwczesne porody oraz mogą być przyczyną niskiej masy urodzeniowej u noworodków.
Badacze podejrzewają również, że zakażenie przyzębia powoduje uwalnianie się patogenów oraz cytokin – substancji wywołujących zapalenia, które poprzez krew dostają się do rozwijającego się organizmu dziecka.
Problematyczne dla zębów są również częste wymioty występujące głównie w pierwszym trymestrze ciąży. Kwas żołądkowy ma bardzo niskie pH, które wpływa na szybszą demineralizację szkliwa. W efekcie zęby są bardziej narażone na rozwój próchnicy i nadwrażliwość.