Choroby przyzębia przyczyną niepłodności

Nie tylko dentyści, ale i ginekolodzy apelują, by przed planowanym zajściem w ciążę wyleczyć wszystkie zęby i dziąsła, szczególnie wtedy, gdy od czasu do czasu występuje ich krwawienie.

I nie chodzi tu tylko o dziewięciomiesięczny zakaz stosowania znieczuleń oraz innych środków związanych z leczeniem zębów. Choroby przyzębia mogą powodować niepłodność.

1. Stany zapalne prowadzą do niepłodności

Australijscy eksperci odkryli, że zły stan zębów i dziąseł może być przyczyną coraz częściej pojawiających się problemów z niepłodnością. Badania wielu naukowców wykazały, że to m.in. choroby przyzębia odpowiadają za spadek płodności. To nie wszystko. Wpływają one również na występowanie alergii, astmy, częstszych zawałów, udarów, rozwój choroby Alzheimera.

Zobacz film: "Jak twój maluszek rozwija się w brzuchu?"

Kiedy w jamie ustnej pojawia się stan zapalny, układ odpornościowy jest pobudzony w całym organizmie. Rozumie to, jako brak odpowiednich warunków na przyjęcie zarodka. Regularna kontrola dentystyczna oraz codzienna higiena jamy ustnej powinny być więc podstawą podczas starań o dziecko.

- Przed chorobami dziąseł chronią regularne kontrole w gabinecie dentystycznym połączone z czyszczeniem złogów i osadów nazębnych, a proces ten wspomagają specjalistyczne pasty, nici dentystyczne oraz płyny do płukania jamy ustnej, które zapobiegają nadmiernemu rozmnażaniu się między innymi bakterii – mówi dla portalu abcZdrowie.pl Magdalena Pawelczyk-Madalińska, specjalista periodontolog.

Według badań periodontologów i kardiologów z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, ok. 98 proc. mieszkańców Polski zmaga się z chorobami przyzębia, a ponad 18 proc. leczy parodontozę, czyli chorobę tkanek przyzębia, która prowadzi nawet do utraty zębów.

Leczenie chorób przyzębia przed ciążą
Leczenie chorób przyzębia przed ciążą (123rf)

2. Choroby przyzębia niebezpieczne w ciąży

Okazuje się, że stany zapalne jamy ustnej mogą być śmiertelnie niebezpieczne dla rozwijającego się dziecka. Choroby przyzębia w niektórych przypadkach wywołują przedwczesne porody oraz mogą być przyczyną niskiej masy urodzeniowej u noworodków.

Badacze podejrzewają również, że zakażenie przyzębia powoduje uwalnianie się patogenów oraz cytokin – substancji wywołujących zapalenia, które poprzez krew dostają się do rozwijającego się organizmu dziecka.

Problematyczne dla zębów są również częste wymioty występujące głównie w pierwszym trymestrze ciąży. Kwas żołądkowy ma bardzo niskie pH, które wpływa na szybszą demineralizację szkliwa. W efekcie zęby są bardziej narażone na rozwój próchnicy i nadwrażliwość.

 

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.