Trwa ładowanie...

Choroby przyzębia przyczyną niepłodności

Nie tylko dentyści, ale i ginekolodzy apelują, by przed planowanym zajściem w ciążę wyleczyć wszystkie zęby i dziąsła, szczególnie wtedy, gdy od czasu do czasu występuje ich krwawienie.

Zobacz film: "W jaki sposób zmienia się zachowanie dziecka od drugiego roku życia?"

I nie chodzi tu tylko o dziewięciomiesięczny zakaz stosowania znieczuleń oraz innych środków związanych z leczeniem zębów. Choroby przyzębia mogą powodować niepłodność.

1. Stany zapalne prowadzą do niepłodności

Australijscy eksperci odkryli, że zły stan zębów i dziąseł może być przyczyną coraz częściej pojawiających się problemów z niepłodnością. Badania wielu naukowców wykazały, że to m.in. choroby przyzębia odpowiadają za spadek płodności. To nie wszystko. Wpływają one również na występowanie alergii, astmy, częstszych zawałów, udarów, rozwój choroby Alzheimera.

Kiedy w jamie ustnej pojawia się stan zapalny, układ odpornościowy jest pobudzony w całym organizmie. Rozumie to, jako brak odpowiednich warunków na przyjęcie zarodka. Regularna kontrola dentystyczna oraz codzienna higiena jamy ustnej powinny być więc podstawą podczas starań o dziecko.

- Przed chorobami dziąseł chronią regularne kontrole w gabinecie dentystycznym połączone z czyszczeniem złogów i osadów nazębnych, a proces ten wspomagają specjalistyczne pasty, nici dentystyczne oraz płyny do płukania jamy ustnej, które zapobiegają nadmiernemu rozmnażaniu się między innymi bakterii – mówi dla portalu abcZdrowie.pl Magdalena Pawelczyk-Madalińska, specjalista periodontolog.

Według badań periodontologów i kardiologów z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, ok. 98 proc. mieszkańców Polski zmaga się z chorobami przyzębia, a ponad 18 proc. leczy parodontozę, czyli chorobę tkanek przyzębia, która prowadzi nawet do utraty zębów.

Leczenie chorób przyzębia przed ciążą
Leczenie chorób przyzębia przed ciążą (123rf)

2. Choroby przyzębia niebezpieczne w ciąży

Okazuje się, że stany zapalne jamy ustnej mogą być śmiertelnie niebezpieczne dla rozwijającego się dziecka. Choroby przyzębia w niektórych przypadkach wywołują przedwczesne porody oraz mogą być przyczyną niskiej masy urodzeniowej u noworodków.

Badacze podejrzewają również, że zakażenie przyzębia powoduje uwalnianie się patogenów oraz cytokin – substancji wywołujących zapalenia, które poprzez krew dostają się do rozwijającego się organizmu dziecka.

Problematyczne dla zębów są również częste wymioty występujące głównie w pierwszym trymestrze ciąży. Kwas żołądkowy ma bardzo niskie pH, które wpływa na szybszą demineralizację szkliwa. W efekcie zęby są bardziej narażone na rozwój próchnicy i nadwrażliwość.

 

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.