Trwa ładowanie...

Chłopiec zmarł podczas snu w foteliku samochodowym. Rodzice ostrzegają

Po siedmiu latach walki z niepłodnością pewna para z Północnej Dakoty wreszcie doczekała się potomstwa – bliźniaków. Niestety, ich szczęście nie trwało długo. A wszystko przez fotelik samochodowy i asfiksję pozycyjną.

Zobacz film: "Polacy kupują foteliki samochodowe dla dzieci w ostatniej chwili"

spis treści

1. Czym jest asfiksja pozycyjna?

Anders i Linnea mieli zaledwie rok. Ich mama Rachel Jungling pozostawiła ich jak co dzień w żłobku. Będąc już w pracy otrzymała telefon z posterunku policji, że Anders uległ poważnemu wypadkowi.

Policjant odebrał Rachel z pracy i zawiózł ją do szpitala, gdzie czekał na nią jej mąż Ryne. Kiedy weszli na oddział, na którym miał leżeć Anders, Rachel zorientowała się, że jest z nim bardzo źle. Na miejscu było sporo lekarzy.

Chłopiec zasnął w samochodzie, dlatego matka zaniosła go wraz z fotelikiem do żłobka. Personel placówki nie chciał budzić chłopca, dlatego ten pozostał przypięty do fotelika. Problem w tym, że dziecko ułożyło się w sposób, który utrudniał oddychanie. W końcu chłopiec przestał oddychać.

Wezwanym na miejsce ratownikom zajęło aż 40 minut przywrócenie akcji serca u Andersa. W szpitalu został podłączony do aparatury oddychającej za niego. Lekarze liczyli, że zniszczenia w mózgu spowodowane niedotlenieniem nie są zbyt rozległe. Po trzech dniach chłopiec jednak zmarł.

Dziś rodzice Andersa ostrzegają, by nie kłaść dziecka w foteliku samochodowym na płaskich powierzchniach. Kiedy fotelik jest użytkowany zgodnie z przeznaczeniem - dziecko ma możliwość swobodnego oddychania. Jeśli położymy taki fotelik na przykład na podłodze, wówczas główka dziecka może opaść do przodu utrudniając prawidłowy przepływ powietrza do płuc.

Lekarze taki stan nazywają asfiksją pozycyjną i ostrzegają, by nie lekceważyć prawidłowej pozycji dziecka w trakcie snu. Maleństwa mają bowiem nieproporcjonalnie duże głowy i nie są w stanie zmienić pozycji, kiedy ułożą się nieprawidłowo.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.