Trwa ładowanie...

Chłopiec czy dziewczynka - co decyduje o tym, jakiej płci będzie nasze dziecko?

 Katarzyna Grzęda-Łozicka
07.05.2021 21:29
Odziedziczone przez mężczyznę geny mają wpływ na płeć potomstwa.
Odziedziczone przez mężczyznę geny mają wpływ na płeć potomstwa. (iStock)

Badanie kilkuset drzew genealogicznych udowodniło, że to geny mężczyzny "decydują" o tym, czy będzie on mieć synów czy córki. Mężczyźni dziedziczą tendencję do posiadania dzieci określonej płci po rodzicach. Oznacza to, że panowie, którzy mają wielu braci częściej mają synów, podczas gdy u tych z wieloma siostrami częściej rodzą się córki.

spis treści

1. Odpowiedź w genach ojca

Badania przeprowadzone na uniwersytecie w Newcastle z udziałem tysięcy osób mogą pomóc przyszłym rodzicom poznać płeć dziecka z dużym prawdopodobieństwem.

Obserwacja płci rodzeństwa to główna wskazówka. Autor analiz Corry Gellatly odkrył, że mężczyźni dziedziczą tendencję do posiadania większej liczby synów lub córek od rodziców.

Analizy objęły blisko 1000 drzew genealogicznych zawierających informacje na temat ponad 550 tys. osób z Ameryki Północnej i Europy.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

Badanie wykazało, że tendencja do posiadania chłopca lub dziewczynki jest dziedziczona. Da się to jednak przewidzieć tylko w przypadku mężczyzn. Jeśli chodzi o kobiety badania nie wykazały żadnej prawidłowości.

2. O płci dziecka decydują chromosomy ojca

O płci dziecka decydują chromosomy. Kobieta posiada dwa chromosomy X, dlatego od niej dziecko zawsze otrzymuje chromosom X. To oznacza, że płeć dziecka zależy od tego, jaki chromosom dostanie od ojca. Chromosom X łączy się z chromosomem X matki, tworząc córeczkę (XX), a chromosom Y łączy się z chromosomem matki, tworząc chłopca (XY).

Najpopularniejsze imiona dla dzieci nadawane w Polsce w pierwszej połowie 2019 roku. Listę opublikowało Ministerstwo Cyfryzacji
Najpopularniejsze imiona dla dzieci nadawane w Polsce w pierwszej połowie 2019 roku. Listę opublikowało Ministerstwo Cyfryzacji [5 zdjęć]

Lena? Agnieszka? Piotr? Brajan? Wybór imienia dla dziecka to niezwykle trudna decyzja. Bardzo często

zobacz galerię

Badanie na Uniwersytecie w Newcastle sugeruje, że dotychczas niepoznany gen determinuje to, czy plemnik mężczyzny zawiera więcej chromosomów X lub więcej Y, a to wpływa na płeć jego dzieci.

3. Dziewczynka czy chłopiec?

Tajemniczy gen składa się z dwóch części, zwanych allelami, po jednej odziedziczonej od każdego rodzica. W swojej publikacji Gellatly pokazuje, że prawdopodobnie mężczyźni posiadają dwa różne typy alleli, co daje trzy możliwe kombinacje w genie, który kontroluje stosunek plemników X i Y:

• Mężczyźni z pierwszą kombinacją, znaną jako mm, produkują więcej plemników Y i mają więcej synów.

• Drugi, znany jako mf, wytwarza mniej więcej taką samą liczbę plemników X i Y, co daje taką samą liczbę synów i córek.

• Trzeci, znany jako ff, produkuje więcej plemników X, to oznacza więcej córek.

4. Więcej chłopców rodzi się po wojnach

Naukowiec zwraca uwagę na jeszcze jeden aspekt. Odkryty gen przekazywany od obojga rodziców, może wyjaśniać, dlaczego liczba mężczyzn i kobiet w populacji jest zrównoważona.

W wielu krajach, które brały udział w wojnach, nastąpił nagły wzrost liczby chłopców. Rok po zakończeniu I wojny światowej na każde 100 dziewcząt w Wielkiej Brytanii urodziło się dwóch dodatkowych chłopców, w porównaniu z rokiem przed wybuchem wojny.

Mężczyźni, którzy przeżyli, otrzymali od rodziców w genach predyspozycję do płodzenia synów. Zdaniem Brytyjczyka to pewna prawidłowość. Gen, który doktor Gellatly opisał w swoich badaniach, może wyjaśnić, dlaczego tak się stało.

*Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.**

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze