Trwa ładowanie...

Child Alert. Jak działa system alarmowy?

Avatar placeholder
17.02.2020 14:01
Child Alert. Jak działa system alarmowy?
Child Alert. Jak działa system alarmowy? (Ministerstwo Spraw Wewnętrznych)

Child Alert to system, którego zadaniem jest natychmiastowe rozpowszechnienie wizerunku zaginionego dziecka. Jego celem jest szybsze działanie, szczególnie w przypadku porwań i zaginięć dzieci. Jak działa w praktyce?

spis treści

1. System Child Alert - co to jest?

Powstanie systemu szybkiego powiadamiania związane jest bezpośrednio z przypadkiem uprowadzenia Amber Hagerman. Dziewczynka została porwana i zamordowana w 1996 roku w Arlington w Teksasie. Nieznany sprawca wciągnął dziewczynkę do samochodu na oczach świadków i odjechał. Cztery dni później jej ciało znaleziono w rowie melioracyjnym. Sprawca nigdy nie został ustalony.

Zobacz też: Najgłośniejsze porwania dzieci: Katie Beers

Zobacz film: "Osoby zaginione [Komisariat]"

Właśnie ta zbrodnia stała się impulsem do stworzenia szybkiego systemu powiadamiania o sytuacjach kryzysowych. W Stanach Zjednoczonych system nazwany jest imieniem dziewczynki AMBER (America's Missing Broadcast Emergency Response). Jego założenie jest proste.

Organy ścigania przekazują informacje dotyczące zaginionego dziecka do lokalnych mediów (telewizji, stacji radiowych, portali internetowych). Dzięki temu rysopis sprawcy i wizerunek dziecka jest błyskawicznie publikowany w wielu nośnikach naraz. Z informacjami podawany jest również numer telefonu, na który osoby mogą mieć istotne informacje dla sprawy, mogą dzwonić.

Zaginięcie Amber Hagerman. W USA nawet niektóre sygnalizatory drogowe mogą pokazywać numer rejestracyjny poszukiwanego pojazdu (Wikipedia)
Zaginięcie Amber Hagerman. W USA nawet niektóre sygnalizatory drogowe mogą pokazywać numer rejestracyjny poszukiwanego pojazdu (Wikipedia)

Podstawowym założeniem Child Alertu jest jak najszybsze zawiadomienie o zaginięciu dziecka jak największej liczby osób, co ma umożliwić natychmiastowe społeczne zaangażowanie w poszukiwania. Dlatego standardowy Alert w przypadku zaginięcia dziecka trwa 12 godzin.

2. Child Alert w Polsce

Child Alert działa w wielu krajach na całym świecie, w tym w szesnastu krajach Unii Europejskiej (w Belgii, Bułgarii, na Cyprze, w Czechach, we Francji, w Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Niemczech, Polsce, Portugalii, Rumunii, na Słowacji, w Wielkiej Brytanii i we Włoszech). Docelowo ma działać na terenie wszystkich krajów UE.

W naszym kraju system zaczął funkcjonować w 2013 roku. Za jego prowadzenie odpowiedzialny jest Wydział Poszukiwań i Identyfikacji Osób Biura Służby Kryminalnej Komendy Głównej Policji.

Schemat działania systemu (Ministerstwo Spraw Wewnętrznych)
Schemat działania systemu (Ministerstwo Spraw Wewnętrznych)

Zobacz także: Jak uniknąć porwania dziecka?

W przypadku uruchomienia systemu Child Alert w pogotowiu czeka 30 linii telefonicznych. Specjalne oprogramowanie umożliwia identyfikację rozmówców i nagrywanie dźwięku. Z informacji udostępnionych przez rodzinę i świadków zdarzenia przygotowuje się prosty komunikat. Jego dystrybucja odbywa się poprzez specjalistyczną platformę informatyczną. W przypadku uruchomienia alarmu każdy może kontaktować się z policją pod specjalnym numerem alarmowym – 995.

Tak wygląda schemat komunikatu wysyłanego do mediów (Ministerstwo Spraw Wewnętrzych)
Tak wygląda schemat komunikatu wysyłanego do mediów (Ministerstwo Spraw Wewnętrzych)

Do tej pory w Polsce system uruchamiany był już czterokrotnie. Po raz pierwszy policja skorzystała z tej możliwości w 2015. Dziesięcioletnia Maja z Wołczkowa nie wróciła do domu ze szkoły. Dziewczynka odnalazła się w Niemczech. Mężczyzna, który ją porwał, został zatrzymany przez tamtejszą policję.

3. Child Alert kryteria

Nie każde zaginięcie dziecka kwalifikuje się do ogłoszenia alarmu Child Alert. Policja uruchamia tę procedurę tylko w określonych warunkach. Przede wszystkim alarm ten jest dedykowany wyłącznie dla osób nieletnich. Osoba, która w momencie zaginięcia miała ukończone osiemnaście lat, nie kwalifikuje się do objęcia specjalną procedurą.

Kolejnym ważnym punktem jest podejrzenie, że dziecko zostało uprowadzone, przetrzymywane wbrew własnej woli lub jego wolność jest ograniczona w inny sposób. Co więcej, musi dojść do podejrzenia, że zdrowie lub życie dziecka jest zagrożone.

W niektórych telefonach można uruchomić możliwość otrzymywania komunikatów (Wikipedia)
W niektórych telefonach można uruchomić możliwość otrzymywania komunikatów (Wikipedia)

Zobacz też: Dziewczynka wykazała się sprytem. Dzięki temu uniknęła porwania

Rodzic lub prawny opiekun musi zgodzić się na rozpowszechnianie wizerunku dziecka za pomocą wszelkich dostępnych mediów. W przypadku braku możliwości uzyskania takiej zgody odpowiednią decyzję wydaje sąd rodzinny.

Komunikat pojawia się na zasadzie powiadomienia push (Wikipedia)
Komunikat pojawia się na zasadzie powiadomienia push (Wikipedia)

Policja musi stwierdzić, że rozpowszechnianie informacji może w realny sposób przyczynić się do odnalezienia małoletniej osoby zaginionej. Ważne też, by z uzyskanych informacji dało się sporządzić komunikat, który przygotowywany jest wedle ustalonych wytycznych.

Kryteria uruchamiania Child Alert (Ministerstwo Spraw Wewnętrznych)
Kryteria uruchamiania Child Alert (Ministerstwo Spraw Wewnętrznych)

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze