Trwa ładowanie...

Chętnie sięgamy po nie w święta. Mogą zawierać rakotwórczy składnik

Avatar placeholder
16.12.2023 17:44
Chętnie sięgamy po nie w święta. Mogą zawierać rakotwórczy składnik
Chętnie sięgamy po nie w święta. Mogą zawierać rakotwórczy składnik (Getty Images)

Czy wiesz, że regularne wdychanie substancji, które wydzielają zapalone świece zapachowe, może mieć negatywne konsekwencje zdrowotne? Na szczęście istnieją aromaterapeutyczne alternatywy.

spis treści

1. Nieodpowiednie świece zwiększają ryzyko astmy lub zaostrzenia jej objawów

Substancje takie jak toluen i benzen, obecne w dymie ze świeczek, mogą podrażniać drogi oddechowe i prowadzić do nasilenia objawów astmy, w tym duszności, kaszlu, a nawet ataków astmatycznych.

Osoby dorosłe ze zdiagnozowaną astmą mogą doświadczać zaostrzenia objawów w wyniku ekspozycji na te substancje, ale u dzieci sytuacja jest jeszcze groźniejsza - ich układ oddechowy jest bardziej wrażliwy, więc substancje chemiczne uwalniane podczas palenia świeczek zapachowych mogą astmę wręcz wywołać.

2. Zwiększyć ryzyko zachorowania na nowotwór

Zobacz film: "Prof. Zajkowska o powikłaniach po grypie. Najczęstsze są zapalenie zatok i ucha"

W kontekście badań onkologicznych nasuwa się niepokojąca kwestia związana ze stosowaniem świeczek zapachowych i ich potencjalnym wpływem na rozwój nowotworów.

Kluczowym zagrożeniem jest emisja formaldehydu - związku chemicznego sklasyfikowanego jako potencjalnie rakotwórczy dla człowieka. Formaldehyd jest uwalniany do powietrza podczas palenia niektórych świeczek zapachowych, szczególnie tych, które w składzie mają limonen.

Wdychanie formaldehydu, nawet w niewielkich ilościach, ale przez dłuższy okres, może prowadzić do podrażnienia dróg oddechowych i zwiększać ryzyko rozwoju nowotworów, zwłaszcza w obrębie układu oddechowego.

Onkolodzy podkreślają, że długotrwała ekspozycja na ten związek chemiczny powinna być ograniczana.

3. Bezpieczniejsza alernatywa

Aromaterapia jest znana ze swoich korzyści relaksacyjnych i terapeutycznych, ale ważne jest, aby wybierać metody, które są bezpieczne dla zdrowia.

Alternatywą dla tradycyjnych świeczek mogą być te wykonane z naturalnych wosków, np. z wosku sojowego lub pszczelego, które są uważane za bezpieczniejsze - spalają się czysto i nie emitują szkodliwych substancji chemicznych. Tego rodzaju świecie często zawierają także naturalne olejki eteryczne, które zapewniają korzystne efekty aromaterapeutyczne bez ryzyka negatywnego wpływu na zdrowie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze