Aspartam może być niebezpieczny dla zdrowia dziecka. Słodzik ma oznaczenie E951
Naukowcy z Uniwersytetu Sussex uważają, że jeden z najpopularniejszych słodzików dodawanych do napojów bez cukru – aspartam – jest szkodliwy dla zdrowia. Podważają tym samym wyrok Europejskiego urzędu ds. bezpieczeństwa żywności (EFSA).
1. Aspartam – E951
Kod E951 często spotykany jest etykietach napojów, które dodatkowo opatrzone są napisem: SugarFree, AminoSweet, NutraSweet, Canderel, Bez cukru, Fit, Diet. Co to dokładnie oznacza? Że do produktu dodany jest słodzik i najczęściej jest to aspartam.
Para profesorów z Uniwersytetu Sussex, Erik Millstone i Elisabeth Dawson w swoich badaniach udowadniają, że aspartam jest niebezpieczny dla zdrowia i może być powodem rozwoju raka płuc i wątroby, a także uszkodzeń mózgu.
Naukowcy wytykają EFSA, że dopuszczając do obrotu ten słodzik, przeoczono wiele badań na jego temat.
"Autoryzacja sprzedaży aspartamu powinna być zawieszona na terenie Unii Europejskiej oraz Wielkiej Brytanii, a zaraz potem powinno dojść do ponownej analizy dowodów przez EFSA, która byłaby w stanie zadowolić społeczeństwo pod względem transparentności i uczciwego podejścia do podsumowania oraz podejmowania decyzji" – powiedział Millstone.
Para naukowców ma żal do urzędników, że dopuścili aspartam do użytku, pomimo że aż 73 niezależne od siebie badania pokazały, że jest niebezpieczny dla zdrowia. Zarzucają EFSA, że wydali pozytywną opinię dla słodzika, ponieważ naciskały na to branże spożywcze.
"Pojawia się pytanie, czy nie było tu wpływu konfliktu interesów z branżą komercyjną, bo wszystkie spotkania odbywały się za zamkniętymi drzwiami" – przypomina profesor.
Aspartam znajdziesz w składzie:
- napojów gazowanych,
- piw smakowych,
- napojów izotonicznych,
- słodyczy,
- herbaty owocowej granulowanej,
- polewy do ciast,
- jogurtów smakowych,
- niektórych wędlin,
- galaretki,
- owocowych napojów mlecznych,
- gumy do żucia.
2. Słodzik niebezpieczny dla dzieci?
Warto zaznaczyć, że aspartam może być niebezpieczny szczególnie dla dzieci. Rodzice chcący dbać o zdrowie dziecka, częściej sięgają po napoje z etykietą "bez cukru".
Warto zwrócić uwagę na skład takich napojów. Jeśli w składzie pojawi się E951 lepiej poszukać bezpieczniejszego zamiennika cukru.
Zobacz także: mężczyzna zrezygnował z cukru i jak szkodzą słodziki.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl