Trwa ładowanie...

Takie imię wybrali dla córki. Urzędnik z Koszalina odmówił

Avatar placeholder
03.11.2023 11:37
Wybrali dla córki imię. Urzędnicy odmówili
Wybrali dla córki imię. Urzędnicy odmówili (Getty Images)

W ostatnim czasie tradycyjne imiona powracają do łask. W przedszkolach i na placach zabaw nie brakuje Staśków, Jaśków czy Franków. Równie często można spotkać Marysie, Hanie i Zosie. Kiedy jednak pewni rodzice z Koszalina chcieli nadać dziecku imię Zosia, Rada Języka Polskiego nie wyraziła na to zgody. Dlaczego?

spis treści

1. Imię Zosia

Imię Zosia jest bardzo popularne w naszym kraju. Mimo to, nie można w ten sposób nazwać dziecka, ponieważ forma "Zosia" to zdrobnienie. Zgodnie z zasadami obowiązującymi w Urzędach Stanu Cywilnego imiona zdrobniałe nie mogą funkcjonować jako samodzielne.

Mimo to, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Koszalinie postanowił upewnić się, czy na pewno rodzice nie mogą nadać takiego imienia i w tej sprawie skonsultował się z Radą Języka Polskiego. Głos w tej sprawie zabrała prof. Katarzyna Kłosińska.

"W sprawie formy Zosia nic się nie zmieniło – jest ono odczuwane jako zdrobnienie imienia "Zofia" (podobnie jak inne podobne formy: "Kasia", "Basia", "Marysia" itp.)" - napisała językoznawczyni, sugerując tym samym, że nie można w ten sposób nazwać dziewczynki.

Zobacz film: "Nietypowe imiona dzieci polskich gwiazd"

Alternatywą jest po prostu wybranie imienia Zofia, a nazywanie dziecka Zosią, co zazwyczaj ma miejsce w nieoficjalnych sytuacjach.

2. Jakie imiona są zakazane?

Negatywna decyzja Urzędu Stanu Cywilnego nie powinna więc nikogo dziwić, ponieważ zasady nadawania imion są jasno określone. Oprócz imion zdrobniałych zakazane są również:

  • imiona o archaicznej pisowni;
  • imiona obraźliwe, ośmieszające i krzywdzące dziecko;
  • imiona wywołujące negatywne skojarzenia;
  • imiona, które pochodzą od nazw geograficznych;
  • imiona z błędami ortograficznymi;
  • imiona zawierające znaki, które nie występują w języku polskim;
  • imiona, które wywodzą się od wyrazów pospolitych (np. przedmiotów albo roślin);
  • imiona, które nie wskazują na płeć dziecka.

W takich sytuacjach Urzędnik Stanu Cywilnego odmawia nadania wybranego imienia i rodzice muszą zdecydować się na inne. Wybór jest ogromny, więc nie powinno być z tym żadnego problemu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze