Chcieli nazwać dziecko jak ulicę w Warszawie. Ekspert nie miał dobrych wieści
Wybór imienia dla dziecka to dla rodziców spore wyzwanie. Niektórzy stawiają na tradycję, inni na oryginalność. Ci rodzice bezapelacyjnie należą do tej drugiej grupy. Chcieli nazwać córkę imieniem jednej z ulic Warszawy. Co na ten temat myślą członkowie Rady Języka Polskiego?
1. Chcieli nazwać dziecko jak ulicę w Warszawie
Wybór imienia dla dziecka to poważna decyzja, która często budzi wiele emocji zarówno u rodziców, jak i dalszej rodziny. Niektórzy rodzice stawiają na oryginalne propozycje. Tak jak opiekunowie, którzy chcieli nazwać córkę imieniem jednej z ulic Warszawy. Marzyli, by ich pociecha nosiła imię - "Bednarska".
Para z Mrągowa z tym pomysłem zgłosiła się do Urzędu Stanu Cywilnego. Urzędnicy nie bardzo wiedzieli, co z tym fantem zrobić.
2. Ekspert wydał opinię
Z tego powodu kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Mrągowie zwrócił się do Rady Języka Polskiego z prośbą o opinię. Chciał wiedzieć, czy można użyć formy Bednarska jako imienia żeńskiego.
Jednak odpowiedź raczej nie przypadła do gustu rodzicom dziewczynki.
"Formy Bednarska nie można uznać za imię. Zdarzają się w języku polskim imiona i nazwiska o jednakowej postaci, ale nie dotyczy to sytuacji, w których nazwisko o cechach słowotwórczych typowych dla tej klasy nazw jest użyte wtórnie w funkcji imienia" - czytamy w odpowiedzi, której udzielił prof. Mariusz Rutkowski, członek RJP.
3. Jakie imię można nadać dziecku?
W Polsce wybór imienia dla pociechy należy wyłącznie do opiekunów. Jednak kierownik właściwego urzędu stanu cywilnego ma prawo odmówić przyjęcia oświadczenia o wyborze imienia dla dziecka, gdyż jego zadaniem jest zadbanie o to, by było ono zgodne z przepisami. Maluch nie może dostać imienia, które jest nieprzyzwoite lub obraźliwe. Listę tzw. imion niezalecanych można zaleźć również na stronie Rady Języka Polskiego.
Według zaleceń Rady Języka Polskiego rodzice powinni wystrzegać się m.in. imion:
pochodzących od wyrazów pospolitych, nazw geograficznych,
o pisowni archaicznej,
zawierających błędy ortograficzne,
zdrobniałych,
brzmiących zabawnie,
przywodzących negatywne skojarzenia.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl