Trwa ładowanie...

Charakterystyczne plamy były objawem niebezpiecznej choroby. Ratownik ostrzega rodziców

Avatar placeholder
24.01.2023 11:46
Lekarz nie zauważył wybroczyn na ciele chłopca
Lekarz nie zauważył wybroczyn na ciele chłopca (Instagram)

Sepsa wzbudza strach. Często sprawia, że pozornie zdrowa osoba w ciągu kilkunastu godzin jest w stanie krytycznym, który może doprowadzić nawet do jej śmierci. Jakie są objawy posocznicy u dzieci? Ratownik medyczny opublikował w mediach społecznościowych zdjęcia wybroczyn, które były objawem sepsy. Pokazał również jak wykonać test szklanki, który może pomóc rodzicom postawić trafną diagnozę i odpowiednio zareagować.

Na ciele malucha zauważono charakterystyczne plamy
Na ciele malucha zauważono charakterystyczne plamy (Instagram)

*Szanowni Państwo, treść artykułu została zedytowana, ponieważ redakcja wprowadziła Państwa w błąd. Dotyczył on reakcji lekarza, który przyjął pacjenta na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. W poprzedniej wersji napisaliśmy, że lekarz przeoczył charakterystyczny objaw sepsy. Informujemy, że lekarz nie mógł go zauważyć, ponieważ go nie było. Zapewniamy, że błąd nie był popełniony umyślnie - nie mieliśmy na celu obrazić żadnego lekarza czy personelu medycznego. Zawsze dokładamy wszelkich starań, aby każdy nasz artykuł był najwyższej jakości.

spis treści

1. Chłopiec nagle zaczął gorączkować

Janek Świtała, ratownik medyczny, influencer, autor książki "Polski SOR. Będzie bolało" opowiada o służbie zdrowia "bez znieczulenia". Ostatnio na Instagramie opublikował post, w którym opisał historię półtorarocznego chłopca, który nagle zaczął gorączkować.

"Rodzice udali się na SOR - rozpoznano infekcję. Po powrocie do domu gorączka nie ustępowała, rodzice wrócili na ten sam oddział. Po około 1.5 h oczekiwania przyjął ich ten sam lekarz - kiedy rozebrano malucha do powtórnego badania, na jego ciele zauważono charakterystyczne plamy" - relacjonuje Janek Świtała.

Ratownik medyczny wyjaśnił również, że wybroczyny, które widać na zdjęciach oznaczają DIC, czyli rozsiane krzepnięcie wewnątrznaczyniowe.

Istotą DIC jest aktywacja procesu krzepnięcia, co w konsekwencji prowadzi do zużycia czynników krzepnięcia i daje objawy skazy krwotocznej. Przyczyną aktywacji układu krzepnięcia może być na przykład sepsa.

Pierwsze objawy posocznicy nie są typowe. Mogą to być:

  • gorączka lub wręcz przeciwnie - obniżona temperatura,

  • szybszy oddech,

  • przyspieszone tętno,

  • ogólne osłabienie,

  • rozbicie.

Objawy sepsy nie powinny być przez nas zlekceważone. Liczy się czas! Szybkie podanie antybiotyku w pierwszej godzinie po wystąpieniu objawów to podstawa, aby nie doszło do groźnych i nieodwracalnych skutków sepsy. Choremu należy podać również leki przeciwzakrzepowe, płyny i leki nasercowe. Ważne jest również zdiagnozowanie drobnoustroju, który odpowiada za objawy sepsy. W tym celu wykonuje się posiew krwi.

Ratownik wyjaśnił, że wybroczyny najczęściej pojawiają się w okolicy krocza i pod pachami, choć nie zawsze.

"Dlatego tak ważne jest (i tu apel do studentów wszelakich medycznych kierunków, pamiętajcie!), żeby każde dziecko zbadać naprawdę całe" - zaapelował.

2. Ten przedmiot może uratować życie waszego dziecka

Jak sprawdzić, czy zmiana na ciele naszej pociechy jest potencjalnie niebezpieczna? Janek Świtała przekonuje, że wykonanie tzw. testu szklanki może w tym pomóc. Jak go zrobić?

"Weź do ręki szklankę z transparentnym dnem. Połóż ją na niepokojącej zmianie i dociśnij - jeśli blednie lub znika, to pewnie siniak lub wysypka. Jeśli nie - dzwoń pod 112 lub pędź na najbliższy SOR, jeśli masz do niego trzy minuty. Ale serio, telefon i książeczka zdrowia w kieszeń, pierwsza kurtka z brzegu na plecy, dziecko pod pachę i jazda, bo w takich wypadkach liczy się dosłownie każda minuta" - zaznacza ratownik medyczny.

Autor wpisu poinformował również, że maluch, u którego zdiagnozowano sepsę, czuje się dobrze.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze