Trwa ładowanie...

Cała prawda o emolientach

 Anna Bator
06.06.2017 13:29
Cała prawda o emolientach
Cała prawda o emolientach

Wciąż słyszy się o emolientach, które mają zbawienny wpływ na skórę naszą i dzieci. Często sięgamy po produkty, na których widnieje taki napis, nie zastanawiając się, czym tak naprawdę ten kosmetyk jest. Czy rzeczywiście ma wyjątkowe właściwości dla naszej skóry? Czy produkt, który nie nazywa się emolientem, może mieć cechy emoliencyjne?

spis treści

1. Czym są emolienty?

Emolienty to grupa preparatów, które zawierają substancje natłuszczające. Ich zadaniem jest zmiękczenie i natłuszczenie skóry, a w konsekwencji jak najdłuższe utrzymanie jej optymalnego nawilżenia.

Emolienty wspierają naturalną barierę naskórkową. W ich skład wchodzą m.in. tłuszcze i kwasy tłuszczowe. Poprawiają one kondycję skóry i polecane są także osobom z atopowym zapaleniem skóry (AZS).

2. Emolienty w kosmetyce

Zobacz film: "Codzienna pielęgnacja zdrowej skóry niemowląt i małych dzieci"

Warto także wiedzieć, że emolienty to nie tylko kosmetyki, które mają taką nazwę handlową. To także substancje, które mogą wchodzić w skład np. balsamu czy oliwki. Emoliencyjne substancje to m.in. olej parafinowy, oleje roślinne, gliceryna i silikony. Są to składniki często występujące w kosmetykach, także tych dla dzieci. Ich zaletą jest to, że nie rozpuszczają się w wodzie, dzięki czemu natłuszczają skórę i pomagają jej utrzymać odpowiednie zasoby wody.

3. Parafina jako emolient

Również olej parafinowy ma właściwości emoliencyjne. Jest to bezbarwna i bezzapachowa substancja, która nie wymaga przeciwutleniaczy i konserwantów. Tworzy on bowiem specyficzną powłokę, która chroni skórę przed nadmiernym wysuszeniem. Oprócz tego olej parafinowy nie jełczeje i nie jest podatny na rozwój bakterii. Stanowi barierę ochronną przed czynnikami zewnętrznymi.

W przeciwieństwie do powszechnego mitu – nie tworzy niezdrowej powłoki uniemożliwiającej skórze oddychanie i wydalanie nadmiaru wilgoci. Kosmetyki emoliencyjne, w których skład wchodzi olej parafinowy, świetnie sprawdzają się w pielęgnacji wrażliwej skóry dziecka.

4. Oliwka na bazie oleju parafinowego

Na rynku dostępnych jest wiele balsamów i oliwek przeznaczonych dla niemowląt i małych dzieci. Wśród nich uwagę przykuwa zwłaszcza oliwka  Baby oparta w 99 proc. na oleju parafinowym. Nie zawiera ona konserwantów ani barwników, a jej niezwykle łagodne działanie dla skóry zostało potwierdzone w testach klinicznych. Oliwka jest łagodna i bezpieczna, polecana jest jako produkt hipoalergiczny przez Polskie Towarzystwo Alergologiczne.

Oliwka Baby sprawdzi się zarówno jako kosmetyk do nawilżania skóry po kąpieli, jak również do pielęgnacji tej przesuszonej. Usuwa złuszczający się naskórek i pozostawia skórę delikatną i miękką.

Warto sięgać po nią także podczas masaży dziecka, a także podczas usuwania ciemieniuchy. Wystarczy masować skórę głowy niemowlęcia oliwką przez kilka minut, po czym umyć ją szamponem. Kilka kropel dodanych do kąpieli również wpływa emoliencyjnie na skórę.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze