Trwa ładowanie...

Była w szoku, kiedy zobaczyła swoje dziecko. "Urodziłam mamuta!"

 Maria Krasicka
Maria Krasicka 10.11.2022 14:44
Była w szoku, kiedy zobaczyła swoje dziecko. "Urodziłam mamuta!"
Była w szoku, kiedy zobaczyła swoje dziecko. "Urodziłam mamuta!" (TikTok)

Szykując się do porodu, 23-latka wiedziała, że jej dziecko będzie duże. Nie spodziewała się jednak, że poród będzie tak trudny, a maluch w dniu narodzin osiągnie 98. centyl. "Urodziłam mamuta!"

Beth była w szoku, kiedy po raz pierwszy zobaczyła Maeve
Beth była w szoku, kiedy po raz pierwszy zobaczyła Maeve (TikTok)

1. 98 centyl noworodka - co to znaczy?

23-letnia Beth relacjonowała na TikToku całą swoją ciążę, a także poród i pierwsze chwile swojej córeczki Maeve. Młoda mama bardzo szybko zyskała popularność na portalu społecznościowym, ponieważ jej ciążowy brzuszek był nadzwyczajnie duży.

Już w 36. tygodniu ciąży lekarz prowadzący przygotował Beth na to, że dziecko urodzi się dużych rozmiarów i nie warto kupować maleńkich ciuszków na pierwsze miesiące. Mimo to 26 czerwca 2022 roku świeżo upieczona mama przeżyła szok.

- Urodziłam mamuta w 38. tygodniu ciąży – przyznała w filmie. – W chwili urodzenia Maeve była w 98. centylu, a jej waga przekroczyła 5 kg – dodała.

@maevesmummy my 8lb 8oz baby really said I’ve got no room left #pregnancy #pregnant #babybump #newborn #newbornbaby ♬ Devil Eyes - There I Ruined It

Przypomnijmy, siatka centylowa służy do określenia wyniku danego dziecka w stosunku do grupy rówieśniczej. Centyl to wartość od 1 do 100, wskazująca pozycję dziecka wśród wszystkich jego rówieśników. Jeżeli np. masa ciała dziecka jest na poziomie ok. 50 centyla, to znaczy, że połowa dzieci w tym wieku ma podobne wymiary. Jeżeli natomiast parametry w siatce centylowej są blisko 10 centyla, to oznacza, że 10 proc.dzieci jest szczuplejszych, a 90 procent jest cięższych.

Dzieci poniżej 3 i powyżej 98 centyla powinny być zbadane i obserwowane. Te najmniejsze, najszczuplejsze pod kątem alergii, chorób układu pokarmowego i krążenia, czy zaburzeń metabolicznych, a te największe, najcięższe niemowlęta w kierunku zaburzeń metabolicznych, hormonalnych, czy cukrzycy.

2. Rozmiary noworodka zniechęciły kobiety

Pokaźne rozmiary dziewczynki sprawiły, że użytkownicy nie szczędzili komentarzy. Wielu z nich zastanawiało się, jak tak drobna kobieta, jak Beth (w dniu porodu ważyła 62 kg) poradziła sobie z porodem naturalnym i jak się po nim czuje. Młoda mama szybko wyjaśniła, że konieczne było nacięcie krocza, a sam poród trwał kilka godzin. To jednak sprawiło, że wiele kobiet poczuło się zniechęconych do posiadania własnych dzieci.

"Dodaję do listy powodów, dla których nie należy mieć dzieci" – napisała jedna z nich.

"Wygląda, jakby miała sześć miesięcy" – dodała druga.

Maeve jest bardzo dużym noworodkiem
Maeve jest bardzo dużym noworodkiem (TIkTok)

Po tym, jak filmik stał się wiralem, Beth postanowiła ograniczyć treści związane z jej córeczką w mediach społecznościowych. Kobieta przyznała, że nie spodziewała się takiej popularności i z troski o prywatność dziecka, nic już nie będzie udostępniać z jej wizerunkiem.

Maria Krasicka, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze