Trwa ładowanie...

Buty do przedszkola - jakie wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Avatar placeholder
12.10.2022 13:20
Buty do przedszkola powinny być przede wszystkim wygodne
Buty do przedszkola powinny być przede wszystkim wygodne (Adobe Stock)

Buty do przedszkola to jeden z najważniejszych elementów wyprawki małego ucznia. Obuwie powinno być nie tylko wygodne, ale także musi zapewnić prawidłowy rozwój stópek malucha. Kluczową rolę odgrywa wybór odpowiedniego obuwia. Czym zatem kierować się podczas zakupu butów do przedszkola?

spis treści

1. Jakie znaczenie ma wybór butów do przedszkola?

Dzieci w przedszkolu spędzają połowę swojego dnia, biegając, bawiąc się, czy spacerując. Właśnie z tego powodu wybór butów do przedszkola jest bardzo ważny. W odpowiednio dobranym obuwiu stopa dziecka ma możliwość prawidłowego rozwoju.

Właściwie dobrane buty dziecięce do przedszkola pozwolą przyjąć stopie odpowiednią pozycję, co zmniejszy ryzyko wystąpienia wad postawy oraz różnego rodzaju dolegliwości bólowych spowodowanych nieprawidłowym ustawieniem stopy. Warto wiedzieć, że źle dobrane obuwie jest tak naprawdę najczęstszą przyczyną wad postawy w późniejszym wieku.

2. Jakie buty do przedszkola wybrać?

Zobacz film: "Ile i co powinien jeść przedszkolak?"

Wybór wygodnych butów do przedszkola to nie lada wyzwanie. Należy wybrać takie, w których stopa malucha przyjmie odpowiednią i zdrową pozycję. Warto również pamiętać o tym, że buty profilaktyczne do przedszkola nie będą dobrym pomysłem, jeżeli nie ma ku temu żadnych wskazań.

Zakup specjalnych butów dziecku, które nie ma żadnych problemów ani wad postawy, może przyczynić się do nieprawidłowości w rozwoju stópek dziecka. Przed zakupem butów dziecięcych do przedszkola warto więc wziąć pod uwagę kilka poniższych czynników.

3. Rozmiar butów do przedszkola

Pierwszą rzeczą, na którą musimy zwrócić uwagę, jest odpowiedni dobór rozmiaru. Buty dla dziecka nie mogą być ani za ciasne, ani zbyt luźne. Przed zakupem butów, musisz więc wiedzieć, jak dokładnie zmierzyć stópkę dziecka i dopiero po uzyskaniu pomiarów, wybrać obuwie z wkładką o 1 cm dłuższą od wymierzonej stópki przedszkolaka.

Wkładka butów dziecięcych do przedszkola zawsze musi być dłuższa niż wymiary stopy dziecka, ze względu na jej szybkie tempo wzrostu.

Oczywiście rozmiar obuwia należy także regularnie sprawdzać, by upewnić się, że buty nie są za małe. Jeżeli okaże się, że dziecko wyrosło z butów, wówczas musisz jak najszybciej zmienić je na większy rozmiar.

4. Podeszwa i wkładka

Buty dla dziecka do przedszkola powinny mieć antypoślizgową podeszwę, która uchroni malucha przed poślizgnięciem się, a tym samym przed upadkiem. Nie bez znaczenia pozostaje również materiał obuwia.

Buty do przedszkola dla dziewczynki, jak i dla chłopca powinny być wykonane z naturalnego i oddychającego materiału, który zapewni maluchowi jak najwyższy komfort. Dzięki oddychającej wkładce stópka dziecka nie będzie się także nadmiernie pocić.

Obuwie korekcyjne dla maluchów
Obuwie korekcyjne dla maluchów

Podobnie jak dorośli, dzieci doświadczają wielu problemów ze stopami – są to m.in. ból pięt, choroba

zobacz galerię

5. Noski i zapiętek

Przed zakupem butów trzeba dodatkowo zwrócić uwagę na ich noski. Powinny być one szerokie, tak, aby nie ściskały ani nie deformowały paluszków przedszkolaka. Zapiętek z kolei powinien być lekko usztywniony.

6. Wygląd butów do przedszkola

Oczywiście ogromne znaczenie, w szczególności dla przedszkolaka będzie miał wygląd obuwia. Nasz maluch może przecież odmówić chodzenia w butach, które mu się nie podobają. Buty do przedszkola dla dziewczynki warto wybrać w kolorach, które podobają się dziecku.

Dobrym pomysłem będą także buty z obrazkami ulubionych postaci z bajek. To samo dotyczy butów do przedszkola dla chłopca, których wygląd powinniśmy dopasować do gustu i preferencji malucha.

7. Łatwość zakładania

Buty na zmianę do przedszkola powinny wyróżniać się jeszcze jedną cechą: łatwością w zakładaniu. Okres przedszkola to czas, w którym twoje dziecko uczy się samodzielności. Od dzieci bardzo często oczekuje się tego, że będą samodzielnie zakładać i zdejmować obuwie podczas różnego rodzaju wyjść.

Jeżeli buty będą skomplikowane w zakładaniu, przedszkolak będzie miał nie tylko problem z ich założeniem, ale i będzie robił to niechętnie. Wobec tego najlepszym wyborem są buty na rzepy do przedszkola, z którymi bez wątpienia poradzi sobie każdy przedszkolak.

Alternatywą dla obuwia na rzepach są z kolei buty z gumką, z którymi z całą pewnością również poradzi sobie każdy maluch.

8. Miękkość buta

Ostatnią kwestią, na którą powinniśmy zwrócić uwagę przed zakupem butów dziecięcych do przedszkola, jest ich podeszwa i wkładka. Podeszwa powinna być miękka i elastyczna, tak, aby maluch mógł swobodnie skręcać stópkę, chodząc. Zakłada się, że podeszwa powinna wyginać się na ⅓ długości. Dodatkowo powinniśmy bez problemu móc ją wykręcać w prawo i w lewo.

Wkładka do butów do przedszkola natomiast powinna być nie tylko miękka i właściwie wyprofilowana, ale także wykonana z oddychającego materiału. Jeżeli Twoje dziecko nie ma problemów ortopedycznych i nie ma żadnych zaleceń od lekarza o noszeniu ortopedycznego obuwia, wybierz buty jak najbardziej miękkie i lekkie.

9. Jakich butów unikać do przedszkola?

Kiedyś mówiło się, że najlepsze buty do przedszkola to takie, które mają wysoką cholewkę. Dziś wiemy już, że buty dla dzieci do przedszkola powinny mieć cholewkę, która kończy się poniżej kostki. Wyższa cholewka będzie bowiem znacząco ograniczać ruchy stopy przedszkolaka.

Zaleca się również unikać obuwia używanego. Takie buty najczęściej są już uformowane w sposób dopasowany do ich poprzedniego użytkownika. Jeżeli dziecko, które wcześniej nosiło obuwie, ma dodatkowo wady stóp, wkładając takie buty naszemu dziecku, możemy przyczynić się do rozwoju wad postawy, ponieważ jego stopa może zacząć układać się w taki sposób, co stopa poprzednika.

Każda stopa jest innego kształtu i inaczej pracuje, dlatego buty dziecięce do przedszkola powinny być nowe i nieużywane, tak, by obuwie miało szansę dopasować się do stopy twojego malucha.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze