Brytyjka chce zakazu palenia na placach zabaw. Jak sytuacja wygląda w Polsce?

Zakazu palenia w pobliżu placów zabaw dla dzieci chce Annie Dressner, mama rocznego chłopca z Cambridge w Wielkiej Brytanii. Po niemiłej sytuacji, jaka ją spotkała w jednym z takich miejsc, zdecydowała, że stworzy petycję. Jeśli zbierze wystarczającą ilość podpisów – wyśle ją do Parlamentu, licząc oczywiście na uchwalenie odpowiedniej ustawy.

Był słoneczny dzień, kiedy Annie Dressner wybrała się ze swoim synkiem na plac zabaw niedaleko domu. Jej syn bawił się w najlepsze, gdy podeszła do niej mama jednego z chłopców, biegających nieopodal.

Polecane wideo:

  • Zapytała mnie, czy nie będzie mi przeszkadzać, jeśli zapali papierosa. Bez skrępowania odpowiedziałam, że będzie mi to przeszkadzać, ponieważ dym papierosowy jest trujący. Wtedy ona odburknęła, że i tak będzie palić – opowiada Annie.

Wtedy właśnie kobieta postanowiła działać. Zorganizowała petycję, pod którą tylko w pierwszym dniu startu akcji podpisało się prawie 500 rodziców. Dokument zakłada całkowity zakaz palenia papierosów w miejscach zabaw dla dzieci.

W Wielkiej Brytanii od 2007 roku zakaz palenia obowiązuje w barach i restauracjach. Od 1 października 2015 roku nie można palić również w samochodach, którymi podróżują dzieci poniżej 18. roku życia. A jak sytuacja wygląda w Polsce?

Palenie nad Wisłą

Sytuację palaczy w Polsce reguluje ustawa z 2010 roku. Zgodnie z aktem, palić nie wolno w wyszczególnionych miejscach publicznych. Na liście, wśród przystanków, obiektów sportowych, aut, w których jeżdżą dzieci, lokali gastronomiczno-rozrywkowych czy środków transportu publicznego, znalazły się także ogólnodostępne miejsca przeznaczone do zabaw z dziećmi, czyli również place zabaw.

Prawo jednak sobie, a rzeczywistość sobie. Na niejednym placu zabaw, w dużym mieście, czy tym mniejszym, można zauważyć osoby, które palą.

  • Chodzę ze swoimi dziećmi na plac często, nawet kilka razy w tygodniu i osoby z papierosem w dłoni są widokiem częstym, niemalże nagminnym – przyznaje Anna z Darłówka. - Mój syn ma dopiero dwa lata, w domu nie palimy, prowadzimy zdrowy tryb życia. Dlatego każda taka wizyta na placu ogromnie mnie stresuje. Jak ktoś chce truć swoje dziecko - jego sprawa. Na trucie mojego nie pozwolę – dodaje.

Podobnego zdania jest Joanna z Międzyrzecza, mama dwóch dziewczynek. - Kilka razy zwracałam uwagę innym mamom, że na placu zabaw nie można palić. Jak grochem o ścianę. W końcu znaleźliśmy plac w ustronnym miejscu, na który przychodzą rodziny, które mają podobne wartości do nas – stwierdza.

Dym papierosowy jest rakotwórczy

Dlaczego rodzicom zależy na realnym zakazie palenia w pobliżu placów zabaw? Dym nikotynowy zawiera około 4000 substancji, w tym 50 rakotwórczych. Szczególnie niebezpieczny jest dla dzieci i kobiet w ciąży.

Jak twierdzą naukowcy, bierne palenie może wyrządzić w organizmie więcej szkód niż u osoby palącej aktywnie. Może powodować problemy z oddychaniem, być przyczyną astmy. Palenie bierne aż o 25 proc. zwiększa ryzyko wystąpienia chorób serca, o 24 proc. – nowotworu płuc.

Mandat za palenie

Dlatego też polski rząd o wprowadzeniu odpowiednich przepisów zdecydował już kilka lat temu. Niestety, mimo że przepisy istnieją, ich egzekwowanie stoi pod znakiem zapytania.

Za palenie tytoniu, np. na przystanku czy na miejskim placu w centrum miasta, grozi mandat do 500 złotych, jednak policjanci stosunkowo rzadko nakładają takie grzywny. Po pierwsze – palenie nie zawsze rzuca się w oczy, po drugie – papierosa szybko można zgasić.

Annie Dressner chce do końca stycznia 2017 roku zebrać pod swoją petycją 10 tysięcy podpisów. Później dokument prawdopodobnie trafi do brytyjskiego parlamentu.

Ewa Rycerz, 9 miesięcy temu

Wychowanie przedszkolaka

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Wychowanie przedszkolaka
Wychowanie przedszkolaka

Zakazane zabawki. Tego nie kupuj dziecku

Zakazane zabawki. Tego nie kupuj dziecku

Gdy rodzic proponuje zabawki Kilka klocków to wieża w zamku, patyk jest mieczem, krzesło - samochodem, a duża poduszka - statkiem. Wyobraźnia dziecka nie zna ograniczeń. A jeśli dodamy do niej ogromny potencjał zgromadzony w kreatywności, otrzymamy mieszankę...

Wychowanie przedszkolaka

Przedszkole to nie zoo...

Przedszkole to nie zoo...

swoje pociechy do przedszkola? Na gigancie Zostają pozostawieni przez rodziców pod okiem wykwalifikowanej kadry nauczycieli wychowania (...) przedszkolak wychodzi z placówki i puka do drzwi mieszkania swojej babci. To...

Wychowanie przedszkolaka

Dlaczego dzieci nie powinny jeść w aucie?

 Dlaczego dzieci nie powinny jeść w aucie?

Zanieczyszczona tapicerka fotelika samochodowego jest nie tylko siedliskiem groźnych dla zdrowia patogenów, ale też może spowodować uszkodzenia mechanizmu pasów bezpieczeństwa. Foteliki samochodowe dla dzieci wybieramy z dużą starannością. Kierujemy...

Wychowanie przedszkolaka

Problemy wychowawcze

rozwoju. Z jakimi problemami wychowawczymi muszą radzić sobie rodzice i nauczyciele przedszkolaków? Agresja wśród przedszkolaków Świat stawia na bycie (...) agresywnych wśród przedszkolaków jest...

Wychowanie przedszkolaka

Trendy wychowawcze na 2016 rok

Trendy wychowawcze na 2016 rok

Mody rodzicielskie Rodzicielstwo, jak wszystko na świecie, ulega ciągłym przemianom. Jeszcze niedawno popularne było tzw. bezstresowe wychowanie (...) , wychowawczy dystans, później rodzicielstwo helikopterowe. Dzisiaj popularne jest...

Wychowanie przedszkolaka

Trudne pytania dzieci

Trudne pytania dzieci wynikają z ich dociekliwości, chęci poznania świata, rozwikłania tego, co dla nich obce i nieznane. Najbardziej kłopotliwe padają zwykle wtedy, gdy stoisz na jednej nodze w zatłoczonym autobusie, gdy sąsiadka wpada na herbatę albo...

Wychowanie przedszkolaka

"Niegrzeczne" dziecko w przedszkolu

, wychowanie przedszkolaka polegać powinno nie tyle na karceniu złego zachowania, co na chwaleniu za dobre postępowanie. To nagrody, a nie kary są wychowawcze (...) i próbują tłumaczyć dziecku, że należy przestrzegać...

Wychowanie przedszkolaka

Pomocy! Zgubiłam dziecko w supermarkecie!

Pomocy! Zgubiłam dziecko w supermarkecie!

W piątkowe popołudnie robisz zakupy w supermarkecie. Spokojnie przechadzasz się między półkami, wkładając nowe rzeczy do wózka. Wtem słyszysz: „ding dong" i czekasz, aż ktoś zacznie recytować numery rejestracyjne twojego samochodu, którego znowu nie zaparkowałaś...