Trwa ładowanie...

Brak czasu w polskiej rodzinie. Wyniki badań Rzecznika Praw Dziecka

Brak czasu w polskiej rodzinie. Wyniki badań Rzecznika Praw Dziecka
Brak czasu w polskiej rodzinie. Wyniki badań Rzecznika Praw Dziecka (GettyImages)

Wyniki ogólnopolskiego naukowego badania jakości życia dzieci i młodzieży, zleconego przez Rzecznika Praw Dziecka pokazują, że dzieci czują się kochane i rozumiane przez rodziców. Mimo to odczuwają brak czasu w domowych relacjach.

spis treści

1. Brak czasu w rodzinie

Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak bierze udział w II Ogólnopolskim Kongresie "Wychowanie trwa wiecznie" w Warszawie. W swoim wystąpieniu przedstawił wyniki kolejnego raportu z ogólnopolskiego badania jakości życia dzieci i młodzieży. Dotyczy on relacji dzieci z rodzicami i życia w domu.

"Wyniki ogólnopolskiej diagnozy jakości życia dzieci i młodzieży, którą zleciłem w czerwcu tego roku, pokazują, że wbrew mitom z polską rodziną nie dzieje się nic bardzo złego. Dzieci czują, że rodzice ich kochają, wspierają i rozumieją. Ale chcą częściej przebywać z rodzicami. Brak czasu zaczyna im ciążyć w domowych relacjach - podkreślił Pawlak. - My jesteśmy zbyt zajęci zarabianiem, karierą i obowiązkami, a oni po prostu chcą być częściej z nami" - dodał.

Zobacz film: "Szczepionka przeciw COVID-19 dla dzieci poniżej 12 roku życia. Adam Niedzielski: decyzja zapadnie do końca października"

Z badań wynika, że ponad 90 proc. nastolatków jest w domu szczęśliwa i czuje, że rodzice ich rozumieją.

2. Badania jakości życia dzieci i młodzieży

W badaniu dotyczącym jakości życia dzieci i młodzieży (w aspekcie szkolnym, psychologicznym, rodzinnym i wirtualnym) przebadano ponad 5,8 tys. uczniów w całej Polsce. Byli to uczniowie klas drugich i szóstych szkół podstawowych oraz uczniowie szkół średnich. Było to pierwsze tak szerokie badanie od 2003 roku.

"Z badań wynika, że ogólne zadowolenie dzieci i młodzieży z rodzinnych wzajemnych stosunków wzrosło w porównaniu z podobnym badaniem z 2003 roku. Dwie dekady temu jedynie nastoletnie dziewczęta wyrażały nieznacznie większe niż dzisiaj zadowolenie w relacjach z rodzicami" – czytamy w raporcie.

Należy zaznaczyć, że badanie nie wykazało istotnych różnic w odczuwaniu przez młodych troski ze strony rodziców na terenach wiejskich i miejskich. Jednak w podziale na regiony gorsze stosunki z rodzicami mają uczniowie w woj. warmińsko-mazurskim i lubuskim.

"Najmniejsze poczucie wsparcia, miłości i zrozumienia odczuwają młodzi z województwa warmińsko-mazurskiego, a największe z dolnośląskiego" - wskazuje raport.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze