Trwa ładowanie...

Boczniaki. Jakie są ich właściwości?

Boczniaki to jadalne grzyby hodowlane. W przeciwieństwie do grzybów leśnych mają mnóstwo substancji odżywczych i nazywane są grzybami leczniczymi. Dodatkowo są niskokaloryczne, dzięki czemu mogą być doskonałym uzupełnieniem diety osób odchudzających się. Są też szczególnie cenne dla wegetarian i wegan, ponieważ mogą stanowić alternatywę dla mięsa. Jakie właściwości zdrowotne mają boczniaki? Czy można je podawać dzieciom?

Zobacz film: "Kiedy rozpocząć trening czystości?"

spis treści

1. Boczniaki - co to za grzyby?

Boczniaki są dużymi, jadalnymi grzybami. Pochodzą z Europy Północnej, Azji Syberyjskiej oraz Ameryki Północnej, należą do rodziny Pleurotaceae i rodzaju Pleurotus. Ich owocniki są najbardziej popularne w kuchni japońskiej, chińskiej i koreańskiej.

Jak wyglądają boczniaki? Łatwo rozpoznamy je po szaro - białym kapeluszu o kształcie muszli ostryg, który przymocowany jest do grubej, twardej łodygi. Czapka ma około 5 do 15 centymetrów średnicy. Spodnia część ma mocno zarysowane skrzela, biegnące od krawędzi kapelusza po środek łodygi.

Boczniaki rosną na pniach drzew liściastych oraz w ogrodach i parkach, w okresie od listopada do lutego, pod warunkiem łagodnej zimy. Boczniaki sprzedawane w sklepach pochodzą z hodowli.

2. Rodzaje boczniaków

Istnieje kilka rodzajów boczniaków:

  • boczniaki perłowe - najpowszechniejsze, używane w kuchniach na całym świecie;
  • boczniaki ostrygowate - odmiana także dobrze znana, ich dojrzewanie rozpoczyna się od ciemnoniebieskiego koloru, po czym stopniowo rozjaśniają się;
  • boczniaki królewskie (trąbki królewskie) - chociaż są nazywane boczniakami, należą do innego gatunku grzybów, choć są z boczniakiem blisko spokrewnione.

Możemy wyróżnić również ostrygi złote, ostrygi różowe i ostrygi feniks, które należą do tego samego rodzaju co boczniaki, ale różnią się wyglądem, smakiem i konsystencją.

Czy dzieci mogą jeść grzyby? Specjaliści ostrzegają
Czy dzieci mogą jeść grzyby? Specjaliści ostrzegają

Grzyby nie są dla małych dzieci – alarmują specjaliści. Nawet te jadane mogą wywołać u nich objawy

przeczytaj artykuł

3. Właściwości zdrowotne boczniaków

Boczniaki to skarbnica cennych witamin i składników odżywczych. Zawierają m.in.:

Dzięki zawartości wyżej wymienionych składników boczniaki to grzyby lecznicze. Ich korzystnie działanie to:

  • zmniejszenie stężenia cholesterolu i cukru;
  • poprawa naczyń krwionośnych;
  • ochrona przed uszkodzeniami i starzeniem się skóry.

Dodatkowo japońscy badacze wykazali, że ekstrakt z boczniaka zawierający substancję aktywną (pleuran), może zmniejszać guzy nowotworowe. Badacze słowaccy z kolei wyizolowali z tego grzyby beta - glukan, który poprawia odporność organizmu i zwalcza niektóre rodzaje nowotworów.

4. Czy dzieci mogą jeść boczniaki?

Dzieci mogą jeść grzyby dopiero po ukończeniu 12 roku życia, ze względu na ich ciężkostrawność, przez co dzieci mogłyby mieć problemy z trawieniem. Spożywanie grzybów tych przez dzieci może doprowadzić do zatrucia i bezsenności.

Boczniaki to jednak grzyby hodowlane i możemy je podawać dzieciom, które jedzą już posiłki stałe - po 6. miesiącu życia.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.