Nauczyciele na Jasnej Górze. "Zamach na wielowiekowy dorobek kultury"
We wtorek 2 lipca. br. zakończyła się 87. Ogólnopolska Pielgrzymka Nauczycieli i Wychowawców na Jasną Górę. W trakcie mszy bp Piotr Greger poruszył tematy związane z nauczaniem.
1. Polska szkoła na zakręcie
Biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej stwierdził, że "polska szkoła jest na wyjątkowo ostrym zakręcie, to jest - czasem bezwzględna - walka o uczniów". Zachęcał też nauczycieli, by postawili się w roli swoich podopiecznych.
- Wobec zapowiadanych zmian - nie chodzi tylko o ograniczenie godzin nauczania religii - istnieje potencjalne niebezpieczeństwo włożenia młodego człowieka w sztywny gorset programowy, na który nie ma - przynajmniej w jakiejś części - zgody rodziców, a także wielu nauczycieli - brzmiały słowa bp Piotra Gregera, którego cytuje "Portal Samorządowy".
Duchowny zaznaczył, że "zadaniem szkoły jest kształcić, przekazując wiedzę, i wychowywać w oparciu o trwały system wartości; szkoła nie może być przestrzenią indoktrynacji". Podkreślił, że placówki edukacyjne to nie miejsce na eksperymenty.
- Nikomu nie przyniesie pożytku autorytarne narzucenie programu, który - w niektórych obszarach - stanowi zamach na wielowiekowy dorobek kultury narodowej wyrosłej na gruncie cywilizacji chrześcijańskiej - dodał.
2. Rola nauczycieli
Duchowny podkreślił, jak ważna jest rola nauczycieli. Jego zdaniem ich zadaniem jest kształcenie, przekazywanie wiedzy oraz wychowanie młodych ludzi w oparciu o "trwały system wartości". Na ich barkach spoczywa ogromna odpowiedzialność.
- Jako nauczyciele jesteście ogromnie potrzebni polskiej szkole i polskim uczniom, którzy już niebawem wezmą odpowiedzialność za przyszłość naszą i całej ojczyzny we własne ręce - podkreślił bp Greger.
Przekonywał, że "szkoła publiczna nie jest własnością kogokolwiek z ludzi, to jest dobro narodu, o które wszyscy musimy zadbać, każdy na miarę swoich kompetencji i możliwości".
- Wnikliwa obserwacja rzeczywistości, w której przychodzi nam żyć, pozwala zauważyć, że oprócz wielu pozytywnych osiągnięć w różnych sektorach codzienności, żyjemy w czasach niebezpiecznego zamętu, zagubienia człowieka, utraty przez niego celu i poczucia sensu życia. Dla niektórych już nic nie wydaje się do końca pewne czy prawdziwe - podsumował duchowny.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl