Trwa ładowanie...

Bicie rekordu Guinessa w samobadaniu piersi - już 1 października

 Ewa Rycerz
23.09.2016 11:14
Bicie rekordu Guinessa w samobadaniu piersi - już 1 października
Bicie rekordu Guinessa w samobadaniu piersi - już 1 października (123RF)

Dotykam=Wygrywam – to hasło inicjatywy, która ma na celu pobicie rekordu Guinessa w samobadaniu piersi. Wydarzenie rozpocznie obchody miesiąca profilaktyki raka piersi.

1. Bicie rekordu

Inicjatywę organizuje stowarzyszenie Polskie Amazonki Ruch Społeczny (PARS) i sponsorzy. Bicie rekordu będzie miało miejsce na błoniach Stadionu Narodowego w Warszawie. Skąd pomysł na akcję? Październik jest miesiącem profilaktyki raka piersi. PARS chce w ten sposób promować zdrowe nawyki dotyczące samokontroli.

  • Badamy się nie po to,  żeby wykryć problem, ale żeby upewnić się, że wszystko jest w porządku. Aby sprawdzić zdrowie swoich piersi wystarczą dwie dłonie i odpowiednia technika. Dlatego chcemy pokazać wszystkim paniom jak wykonać samobadanie piersi – mówi Elżbieta Kozik, prezes stowarzyszenia Polskie Amazonki Ruch Społeczny.

Bicie rekordu Guinessa rozpocznie się o godzinie 14.00 (zbiórka – o 13.00), i organizowane jest w ramach Narodowego Dnia Sportu. Cała impreza startuje o godzinie 12.00.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

Zanim jednak kobiety podejmą próbę bicia rekordu, każda z uczestniczących w wydarzeniu pań będzie mogła nauczyć się techniki samobadania piersi. Czy obecnie wynoszący 2790 kobiet rekord Guinessa zostanie pobity? Tego dowiemy się 1 października.

W akcji wziąć może udział każda chętna kobieta. Ambasadorkami wydarzenia zostały znane aktorki, dziennikarki i prezenterki: Beata Sadowska, Daria Widawska, Elżbieta Romanowska, Aleksandra Kisio, Katarzyna Cichopek-Hakiel, Krystyna Kofta, Ilona Felicjańska, Paulina Smaszcz-Kurzajewska, Anna Popek, Karolina Szostak, Ewa Wojciechowska, Aleksandra Mikołajczyk, Magdalena Waligórska, Agnieszka Wielgosz, Anna Gzyra i Elżbieta Jędrzejewska.

2. Profilaktyka raka piersi

W Polsce co roku aż 17 tysięcy kobiet słyszy tę dramatyczną diagnozę – rak piersi. Stowarzyszenie Polskie Amazoki Ruch Społeczny podkreśla, że ta liczba nie musi być tak wysoka. Kluczem do zdrowia jest odpowiednia profilaktyka. Jak zatem można się uchronić przed rakiem?

Jednym ze sposobów jest samobadanie piersi. Polega ono na odpowiednim dotykaniu każdej z piersi: lewej – prawą dłonią, prawej – lewą. Warto podkreślić, że aby badanie było wiarygodne, należy rękę badanej piersi podnieść do góry i założyć za głowę. Jeśli podczas takiego badania wyczujemy na piersi guzki lub inne zmiany – niezwłocznie udajmy się do lekarza.

Akcjami zakrojonymi na szeroką skalę, które mają zapobiec tysiącom zachorowań na raka piersi, są inicjatywny, podczas których prowadzona jest mammografia. Często odbywa się ona w tzw. tirach medycznych.

Mammografię wykonuje się w dwóch projekcjach: górno-dolnej i skośnej. Badanie jest szybkie, bezbolesne i nie wymaga żadnego dodatkowego przygotowania. Kobieta nie jest też narażona na ogromną dawkę promieniowania – jego ilość podczas mammografii zbliżona jest do takiej dawki, jaką otrzymuje się podczas prześwietlenia zęba.

Badanie mammograficzne jest dość czułe. Skuteczność wykrywanych zmian wynosi ok. 85 proc. Zależy jednak od budowy piersi. W Polsce od kilku lat prowadzony jest program wczesnego wykrywania raka piersi dla kobiet pomiędzy 50 a 69 rokiem życia.

Jeśli podczas powyższych badań wykryta zostanie zmiana – lekarz zapewne zaleci wykonanie kolejnych kroków diagnozujących chorobę. Będą to: USG, elastografia lub rezonans magnetyczny.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze