Bicie rekordu Guinessa w samobadaniu piersi - już 1 października

Dotykam=Wygrywam – to hasło inicjatywy, która ma na celu pobicie rekordu Guinessa w samobadaniu piersi. Wydarzenie rozpocznie obchody miesiąca profilaktyki raka piersi.

Bicie rekordu

Inicjatywę organizuje stowarzyszenie Polskie Amazonki Ruch Społeczny (PARS) i sponsorzy. Bicie rekordu będzie miało miejsce na błoniach Stadionu Narodowego w Warszawie. Skąd pomysł na akcję? Październik jest miesiącem profilaktyki raka piersi. PARS chce w ten sposób promować zdrowe nawyki dotyczące samokontroli.

  • Badamy się nie po to,  żeby wykryć problem, ale żeby upewnić się, że wszystko jest w porządku. Aby sprawdzić zdrowie swoich piersi wystarczą dwie dłonie i odpowiednia technika. Dlatego chcemy pokazać wszystkim paniom jak wykonać samobadanie piersi – mówi Elżbieta Kozik, prezes stowarzyszenia Polskie Amazonki Ruch Społeczny.

Bicie rekordu Guinessa rozpocznie się o godzinie 14.00 (zbiórka – o 13.00), i organizowane jest w ramach Narodowego Dnia Sportu. Cała impreza startuje o godzinie 12.00.

Zanim jednak kobiety podejmą próbę bicia rekordu, każda z uczestniczących w wydarzeniu pań będzie mogła nauczyć się techniki samobadania piersi. Czy obecnie wynoszący 2790 kobiet rekord Guinessa zostanie pobity? Tego dowiemy się 1 października.

W akcji wziąć może udział każda chętna kobieta. Ambasadorkami wydarzenia zostały znane aktorki, dziennikarki i prezenterki: Beata Sadowska, Daria Widawska, Elżbieta Romanowska, Aleksandra Kisio, Katarzyna Cichopek-Hakiel, Krystyna Kofta, Ilona Felicjańska, Paulina Smaszcz-Kurzajewska, Anna Popek, Karolina Szostak, Ewa Wojciechowska, Aleksandra Mikołajczyk, Magdalena Waligórska, Agnieszka Wielgosz, Anna Gzyra i Elżbieta Jędrzejewska.

Profilaktyka raka piersi

W Polsce co roku aż 17 tysięcy kobiet słyszy tę dramatyczną diagnozę – rak piersi. Stowarzyszenie Polskie Amazoki Ruch Społeczny podkreśla, że ta liczba nie musi być tak wysoka. Kluczem do zdrowia jest odpowiednia profilaktyka. Jak zatem można się uchronić przed rakiem?

Jednym ze sposobów jest samobadanie piersi. Polega ono na odpowiednim dotykaniu każdej z piersi: lewej – prawą dłonią, prawej – lewą. Warto podkreślić, że aby badanie było wiarygodne, należy rękę badanej piersi podnieść do góry i założyć za głowę. Jeśli podczas takiego badania wyczujemy na piersi guzki lub inne zmiany – niezwłocznie udajmy się do lekarza.

Akcjami zakrojonymi na szeroką skalę, które mają zapobiec tysiącom zachorowań na raka piersi, są inicjatywny, podczas których prowadzona jest mammografia. Często odbywa się ona w tzw. tirach medycznych.

Mammografię wykonuje się w dwóch projekcjach: górno-dolnej i skośnej. Badanie jest szybkie, bezbolesne i nie wymaga żadnego dodatkowego przygotowania. Kobieta nie jest też narażona na ogromną dawkę promieniowania – jego ilość podczas mammografii zbliżona jest do takiej dawki, jaką otrzymuje się podczas prześwietlenia zęba.

Badanie mammograficzne jest dość czułe. Skuteczność wykrywanych zmian wynosi ok. 85 proc. Zależy jednak od budowy piersi. W Polsce od kilku lat prowadzony jest program wczesnego wykrywania raka piersi dla kobiet pomiędzy 50 a 69 rokiem życia.

Jeśli podczas powyższych badań wykryta zostanie zmiana – lekarz zapewne zaleci wykonanie kolejnych kroków diagnozujących chorobę. Będą to: USG, elastografia lub rezonans magnetyczny.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

ubranka

~paola123 • ostatni post 2 tygodnie temu

2

Pieluchy

Babcia2306 • ostatni post 3 tygodnie temu

2
Artykuły Maluch
Maluch

Tort z pampersów - na jakie okazje, zrób go sam, kształty, cena

Tort z pampersów - na jakie okazje, zrób go sam, kształty, cena

Tort z pampersów Ostatnimi czasy ogromną popularnością cieszą się torty z pampersów. Świetnie sprawdzają się na takich imprezach jak: baby shower, chrzest czy pierwsze urodziny. Tort z pampersów możemy wykonać sami, ale także dostępne są w sklepach z...

Maluch

Zioła jakie należy stosować zimą

Zioła jakie należy stosować zimą

Lecznicze działanie ziół Czystek, kwiat lipy, a może rumianek? Jakie zioła zimą należy stosować? Które podać dziecku? Ich lecznicze działanie jest znane od wieków. Działają napotnie, przeciwzapalnie, przeciwbólowo. Pomogą w czasie przeziębienie, wspomogą...

Maluch

Ubranka dla dziewczynek

Ubranka dla dziewczynek

Modny T-shirt dla dziewczynki w niskiej cenie. Każda mała kobietka będzie zachwycona takim ubraniem. Body z wizerunkiem słynnego kotka z pewnością ucieszy dziewczynki. Króliczki, jak większość zwierząt, są także lubiane przez dziewczynki. Bielizna...

Maluch

Skutki uboczne przyjmowania antybiotyków

Skutki uboczne przyjmowania antybiotyków

Skuteczne, ale niebezpieczne Antybiotyki są dla wielu osób ostatnią deską ratunku. Najczęściej sięgamy po nie, gdy skutków w leczeniu nie przynoszą ani domowe sposoby, ani popularne leki dostępne bez recepty. Leczenie antybiotykami, choć zazwyczaj skuteczne...

Maluch

5 produktów, które zabierają ci energię po śniadaniu

5 produktów, które zabierają ci energię po śniadaniu

Czego unikać, by mieć energię? Śniadanie powinno dostarczać energii na cały dzień. Brzmi jak slogan, ale to prawda. Tymczasem wielu z nas jada na śniadanie produkty, które działają wręcz przeciwnie Zabierają energię, siłę do działania, powodują zmęczenie....

Maluch

Poznaj 6 nawyków zdrowych rodzin

Poznaj 6 nawyków zdrowych rodzin

energię na kolejny dzień. Właśnie dlatego należy dbać o odpowiednią jego ilość zarówno w przypadku dzieci, jak i dorosłych. Stwórz maluchom wieczorny

Maluch

Produkty, w których znajdziesz tłuszcze trans

Produkty, w których znajdziesz tłuszcze trans

Szodliwe dla zdrowia, ale wszechobecne Oleje utwardzone, nazywane także tłuszczami trans, uznawane są za szkodliwe dla zdrowia. Eksperci zaznaczają, że sprzyjają one występowaniu cukrzycy typu 2) oraz chorobom serca. Mają też negatywny wpływ na płodność....

Maluch

6 dziwnych znaków, które świadczą o problemach z sercem

6 dziwnych znaków, które świadczą o problemach z sercem

Powszechne schorzenie Około miliona osób w Polsce choruje na niewydolność serca. 60 tysięcy co roku umiera. Dolegliwości sercowe są w Polsce powszechne - diagnozuje się je często. Niestety, większość pacjentów je lekceważy. A to błąd, ponieważ niewydolność...