Trwa ładowanie...

Bergamotka. Właściwości, zastosowanie i przeciwskazania

 Ewa Rosiecka
13.06.2022 20:06
Owoc bergamotki to cenne źródło wielu witamin i minerałów
Owoc bergamotki to cenne źródło wielu witamin i minerałów (Adobe Stock)

Bergamotka jest mniejszą odmianą pomarańczy, która dzięki zawartości dużej ilości witamin pomaga zapobiegać i leczyć szereg dolegliwości. Jak wygląda bergamotka? Jakie ma właściwości? Czy dzieci mogą ją spożywać?

spis treści

1. Czym jest bergamotka?

Bergamotka to sporych rozmiarów krzew, osiągający wysokość nawet 5 metrów. Jej liście są podłużne i jajowate, kwiaty białe, a owoce zielone. Owoce bergamotki są bogate w witaminy i składniki mineralne. Wyglądem przypominają nieco pomarańczę, w smaku zaś cytrynę, przez co raczej nie spożywa się bergamotki na surowo.

Bergamotka prawdopodobnie pochodzi z Indii i z tego kraju rozprzestrzeniła się na cały świat. Obecnie uprawiana jest przede wszystkim we Włoszech, stąd też jej określenie "klejnot Kalabrii". Znana była prawdopodobnie już w starożytności, jednak do dziś jest mało znanym cytrusem.

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

Wielu z nas kojarzy zapach bergamotki z herbatą Earl Grey, która zawdzięcza jej swój aromat. Dość trudno zakupić owoce bergamotki w sklepie lub na targu. Dużo łatwiej znaleźć wyprodukowane z nich aromaty, herbaty czy olejki eteryczne.

2. Jakie właściwości ma bergamotka?

Owoc bergamotki jest prawdziwą bombą witaminową. To cenne źródło m.in.:

Surowcem medycznym bergamotki jest głównie olejek eteryczny, który pozyskiwany jest przez destylację oraz wyciskanie na zimno skórki owocu. Barwa olejku przechodzi z zielonego przez żółty aż do brunatnego. Jego smak jest gorzki, zapach zaś niezwykle przyjemny.

Z bergamotki pozyskiwany jest także sok, który jest obecnie badany z uwagi na jego właściwości hipolipemiczne, hipoglikemiczne, przeciwnowotworowe i przeciwzapalne.

Olejek z bergamotki wykazuje działanie:

  • przeciwgorączkowe;
  • przeciwpasożytnicze;
  • przeciwbakteryjne w zakażeniach dróg oddechowych i dróg moczowych;
  • przeciwzapalne;
  • przeciwbólowe;
  • uspokajające.
Najzdrowsze owoce cytrusowe, które powinieneś jeść zimą
Najzdrowsze owoce cytrusowe, które powinieneś jeść zimą [7 zdjęć]

Soczyste, bardzo smaczne i o wielu właściwościach zdrowotnych – takie są owoce cytrusowe. Cytryny, grejpfruty

zobacz galerię

3. Na jakie dolegliwości pomaga?

Z uwagi na bogactwo witamin i minerałów bergamotka:

  • jest pomocna przy przeziębieniach oraz infekcjach górnych dróg oddechowych;
  • poprawia pracę wątroby;
  • przyspiesza gojenie ran;
  • wzmacnia działanie układu krwionośnego;
  • reguluje poziom cholesterolu;
  • zapobiega cukrzycy;
  • pomaga zachować dobre samopoczucie, zmniejsza stres;
  • poprawia zasypianie.

4. Olejek z bergamotki w kosmetyce

Oryginalny i przyjemny aromat olejku z bergamotki wykorzystywany jest głównie w produkcji perfum. Zapach ten świetnie współgra z innymi aromatami i łączy je, tworząc niepowtarzalny bukiet kwiatowy. Działa deozodorująco i odświeżająco.

Olejek ten często dodawany jest również do balsamów i kremów do ciała. Działa przeciwzapalnie, łagodząco, przeciwbakteryjnie i antyseptycznie, przez co polecany jest dla skóry trądzikowej.

Jest świetnym dodatkiem do balsamów, odżywek i szamponów do włosów. Dzięki właściwościom regenerującym odbudowuje strukturę włosa, zmniejszając jednocześnie puszenie się i elektryzowanie.

5. Dla kogo nie jest wskazana?

Olejek z bergamotki jest bardzo intensywny i na niektórych może działać uczulająco oraz drażniąco. Bergamotka nie powinna być stosowana u małych dzieci oraz kobiet w ciąży.

Nie jest polecana chorym na cukrzycę, jaskrę czy też astmę. Nie powinno się jej stosować także w okresie letnim, gdyż może przyczynić się do występowania plam.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze