Becikowe za granicą

Aby otrzymać becikowe, do dnia 1 listopada 2009 roku należało przedstawić pisemny wniosek w terminie 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka, dokument tożsamości osoby ubiegającej się o becikowe, skrócony odpis aktu urodzenia dziecka, pisemne oświadczenie podpisane przez drugiego rodzica, że nie zostało przez niego pobrane becikowe oraz zaświadczenie lekarskie o opiece medycznej od 10 tygodnia ciąży.

1. Ustawa o becikowym

Od 1 listopada zmianie uległy zasady przyznawania becikowego oraz dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka. Już nie tak łatwo jest otrzymać owe jednorazowe wypłaty ze względu na nowe zaświadczenie, które musi zostać wypisane na specjalnym formularzu określonym w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 18 września 2009 r. w sprawie formy opieki medycznej nad kobietą w ciąży, uprawniającej do dodatku z tytułu urodzenia dziecka.

Musi na nim widnieć informacja, iż od 10 tygodnia ciąży do jej końca przyszła mama pozostawała pod opieką lekarza (minimum 3 wizyty w każdym trymestrze ciąży). Wszystko byłoby w miarę łatwe do przedstawienia i załatwienia, gdyby nie problem kłębiący się wśród matek, które albo po zajściu w ciążę wyjechały z kraju, albo urodziły dziecko w innym państwie, a tu ubiegają się o becikowe. Jak wówczas przedstawić, udokumentować opiekę lekarską? Nie jest bowiem wiadome jak ma wyglądać kwestia honorowania zaświadczeń innych niż nasze - polskie.

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

2. Karta ciąży a becikowe

Fachowcy w sprawie wypłaty świadczeń wypowiadają się w następujący sposób – jeśli dokument potwierdzający sprawowanie medycznej opieki nad ciężarną zostanie formalnie zaakceptowany przez polskiego lekarza i ten podpisze się pod nim, nie powinno być problemu z wypłaceniem takiej mamie becikowego czy dodatku do zasiłku.

Jednakże należy pamiętać iż SAMO zaakceptowane zaświadczenie, bez przedstawienia wymaganego przez ustawę warunku (formularza) objęcia opieką od 10-go tygodnia, nie wystarczy i może nie być po prostu honorowane.

Sprawa pętli się jeszcze bardziej, gdy spojrzy się na nią przez pryzmat różnorakiego rozumienia słowa ciąża. W Wielkiej Brytanii dopiero 12 tygodniowy płód stanowi o błogosławionym stanie. Przed tym czasem, większość lekarzy może po prostu nie zaświadczyć, że kobieta jest w ciąży.

Jeśli chodzi o kwestię samego dokumentu, można próbować tłumaczenia go na język polski przez tłumacza przysięgłego, jednakże wszystko to jest wypowiadane w trybie przypuszczającym. Nie ma jednogłośnego wyjaśnienia tej sprawy. Nie wiadomo w ogóle czy obcy lekarz wystawi jakiekolwiek zaświadczenie, czy rodzice, by otrzymać jakiekolwiek pieniądze, nie będą musieli fatygować się z powrotem za granicę i przedstawiać obcojęzycznemu lekarzowi polskie druki do wypełnienia.

Sprawa na razie jest w toku i czeka na jednoznaczne i jednogłośne wyjaśnienia.

Ewelina Niestrawska-Mazur

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Podoba Ci się ten artykuł? Chcesz więcej? Polub
    i bądź na bieżąco!